Допълнителното заплащане за прослужено време и придобит трудов стаж продължава да се използва в много европейски страни, а също и в Съединените американски щати. С това становище излязоха от КТ "Подкрепа", базирайки се на проучване направено за заплатите на държавите- членки на ЕС.
Представителите на работодателските организации смятат, че този вид стимулиране, не трябва да бъде задължителен. Докладът на Европейската фондация за подобряване на качеството на живота и условията на труд, известна като "Eurofound" беше обсъден на среща със синдикати, представители на работодатели, експерти и в присъствието на журналисти.
Според работодателите, представени по време на срещата от Българската стопанска камара и Асоциацията на индустриалния капитал, твърде малко държави имат стимулиране на базата на прослуженото време и придобит трудов стаж. Според тях, тенденцията е тези системи да се заменят с такива, обвързани с бонуси за резултати, коментира Димитър Бранков от Българска стопанска камара.
Нашето становище е срещу автоматичното прилагане на допълнителното заплащане на клас прослужено време за неквалифицираните работници, коментира Теодор Дечев - член на Асоциацията на индустриалния капитал.
Мотивът на синдикатите за допълнителното заплащане на клас прослужено време и придобития трудов стаж, е че в България не може да се разчита на работодателите това да става чрез колективни трудови договори. Освен това на много места преценката за допълнително свършена работа остава субективна, обясни Ваня Григорова - икономически съветник в КТ "Подкрепа".
По време на срещата между синдикати и работодатели присъства и Теменужка Златанова -началник отдел „Жизнен стандарт, доходи от труд и социална икономика“ в Министерство на труда и социалната политика, която заяви, че ще се търси диалог между организациите за промяна на системата там, където е необходимо.
“Явление”, “Оттук започва нещо ново в българския театър”, “Уникално усещане за ритъм” - това са част от реакциите на журито на Фестивала на авторския театър през 2024-та, след като гледат моноспектакъла "Надежда" на Явор Попов-Необозрим . "Това е моноспектакъл, който отлагах седем години. Той стоя на един лист и ме чакаше и в крайна сметка..
В Националната кардиологична болница няма да се извършват никакви промени, които не са съгласувани с лекарите. В това ги увери лично министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева на среща с началници на клиники в болницата. В разговор с директора на лечебното заведение д-р Красимир Джинсов, министърът изиска да бъде оттеглено предложението за..
На 13 януари отбелязваме 100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев. В откъс от Златния фонд на БНР можете да чуете част спомените на Калата за първите му стъпки на сцената като ученик и войник, за кандидат-студентските изпити във ВИТИЗ, за учителите, за матурата му по немски език, с използване на "несъществуващи..
Младата актриса Александра Димитров а влиза в киното с летящ старт. С главна роля. Можем да я видим във филма "Преди да забравя" на Теодора и Станислав Дончеви , която вече се прожектира по кината в България. Пред БНР-Радио София тя разказа как се е явила на кастинга, как се е вълнувала и искала ролята, защото темата ѝ е била близка...
Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) вече разполага с фотоволтаична система за собствено потребление. Мрежата е част от усилията за оптимизация на разходите и минимизиране на въглеродния отпечатък на предприятието. Системата е изградена от 3 356 фотоволтаични модула с капацитет от 1862 kWp/час. Очаква се нейната работа да намали..
На 13-ти януари отбелязваме Деня на българското кино и 110 години от първата прожекция в кино "Модерен театър" на първия български филм "Българан е галант". Режисьор и сценарист на филма е Васил Гендов, който изпълнява и главната роля. Актрисата от Народния театър Мара Липина е негова партньорка в продукцията. Лентата е вдъхновена от популярните..
В края на миналата седмица Столичната община въведе мярката Зелен билет, с който срещу 1 лев всеки може да пътува неограничено целия ден с градския транспорт в София. Въвеждането на Зеления билет важеше за четвъртък и петък, когато стойностите на фини прахови частици във въздуха бяха нормализирани. Именно затова голяма част от столичани..