Кампнията по диагностика на алергичните заболявания ще се състои от 20 до 22 ноември. В тези дни ще има и безплатни профилактични прегледи в Кожната клиника в Александровска болница в София, в Дерматологията в “Аджъбадем”, в ДКЦ към университетската кожна Клиника в Пловдив, Университетската кожна клиника в Стара Загора, Университретската кожна клиника в Плевен и Амбулатория за извънболнична медицинска помощ, Дерматологична практика в Русе.
Прегледите стават с предварително записване в съответните болници. Общите прегледи са за всеки, които има симптоми. Това не е въпрос да се провериш, трябва да имаш кожно заболяване, иначе опасността е доста по-голяма да се алергизираш, отколкото да се провериш наистина, заяви доц. д-р Жана Казанджиева от Кожната клиника, Александровска болница.
Според дерматолога, не трябва да прекаляваме с количеството перилен препарат, защото част от препарата, особено при температура, на които се пере в ежедневието (30-40 градуса), не се отмива напълно.
При търкане, изпотяване, дълго носене на дрехите, съответно се получава продължителен контакт с алергена и е възможно да възникне алергична реакция. Аз винаги казвам пускайте два пъти пералнята на изплакване, за да сте сигурни, че наистина сте отстранили пералния препарат и по-точно алергенът, който се съдържа в него, категорична е доц. Казанджиева.
По време на пресконфренцията, доц. Румяна Янкова от ДКЦ към Университетската Кожна клиника в Пловдив даде за пример пациентка, която е поучила контактен дерматит след носене на дънки 8 месеца подред. Жената е била лекувана, но симпотомите са изчезвали за кратко. Причината се оказва съвсем изненадваща - жената е била алергична към боята, с която са боядисани фабрично дънките й.
Понякога маслата, които се съдържат в машините за текстил, и по-скоро за трико, също могат да предизвикат алергии, обяснява доц. Янкова. Дерматологът сочи като възможен алерген и боите, които се използват в дрехите.
Целиат разговор чуйте в звуковия файл.
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..
Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..
Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..