Общинските болници в голямата си част са в реални фалити и след Нова година, когато минималната работна заплата бъде коригирана и повишена на 510 лева фактически голяма част от лечебните заведения, да не кажа почти всички ще престанат да функционират, поради невъзможност да заработят дори трудовите си възнаграждения, алармира Неделчо Тотев.
Актуална справка на сдружението на общинските болници сочи, че при 31 общински болници трудовите разходи възлизат на 83% от общите приходите, които генерират. Единственият им източник на финансиране е НЗОК.
„При тази ситуация, когато минималната работа заплата се вдигне с 10%, на практика те ще работят само за трудовите си разходи. Неразплатените задължения на тези 31 болници към момента са 24 млн. лв. От тях просрочени са половината – 12 млн. лв. Причините далеч не зависят от мениджмънта на тези лечебни заведения. Няколко години поред се опитваме да спрем разрухата в здравеопазването и конкретно в общинското и продължаваме да твърдим, че към момента лечебните заведения работят по цени на клиничните пътеки от 2006 г. През това време минималната работна заплата се промени от 180 на 510 лв.“, поясни още Тотев.
От своя страна Димитър Бранков от БСК също коментира, че е налице много голям проблем поне в 10 общински болници, тъй като имат огромни просрочени задължения, включително и към персонала. Част от тези болници са пред фалит в рамките на тази година, допълни той.
Радко Велков, който е организационен секретар на Сдружение на общинските болници, подчерта, че произвеждаме около 10 пъти по-малко медицински сестри от преди (400 годишно). За да можем да запазим сегашния брой, трябва да произвеждаме около 800. Ситуацията с лекарите била същата. Той обясни още, че има и нарастване на средната възраст на личните лекари и на практика големи региони в страната ще останат без медицинска помощ след време, поради липса на лекари и сестри.
Според Пламен Радославов от КНСБ общинските болници са необходими, но не и в този си вид. Част от тях, смята той, трябва да бъдат преструктурирани. „Трябва да вземем спешни мерки и промени в законодателството. Трябва да видим колко са дълговете на общинските болници и каква част от тях са просрочени, да видим надлимитната дейност и какво им дължи НЗОК. Държавата трябва да намери начин да плаща на младите специалисти и да извади лечебните заведения от Търговския закон, да дадем статут на защитени болници, където няма друга помощ, да създадем фонд за отдалечени болници. Ако не намерим начин да плащаме на младите специалисти болниците сами ще се затворят“, каза още той.
Зам.-министър на здравеопазването Бойко Пенков се съгласи, че картината е тревожна и увери, че МЗ я наблюдава. Според него, всяка болница ще се гледа евентуално и не е възможно да се предложи общ подход за всички болници на куп. „Има много специфика за всеки регион. Ще ни отнеме малко време, за да го направим, но има ясна тенденция, че трябва да се върви към преструктуриране в интерес на хората и запазване на дейността, най-близо до дома на хората“, каза Пенков.
Той обясни, че общите задължения на общинските болници са 100 млн. лв., като от тях 46 млн. лв. са просрочените задължения. Надлимитната дейност, която НЗОК не е изплатила, е 4,4 млн. лв. тя не е основната маса от задълженията. Дори да бъде изплатена тя представлява около 4% от общите дългове на лечебните задължения, смята Бойко Пенков.
Приходите на общинските болници, посочи той, по линия на НЗОК са 37,5, като 32 млн. лв., от тях са за работна заплата. Общинските болници имат задължения около 7 млн. лв. към НАП за осигуровки. Зам.-министърът допълни, че има и застаряване на кадрите. Трябва по някакъв начин да се мотивират младите да специализират дори и в общинските болнични заведения, каза още Пенков.
В София има над 1 млн. дървета и зелените площи са повече от 52% от територията на града . За да се подобрява тяхното качество и достъпност за хората, визията на Столичната община предвижда нови инвестиции в следното : • Увеличаване на интензивността и качеството на поддръжката за запазване на всички видове зелени площи и растителност чрез..
Пострадалата медицинска сестра при инцидента с линейка, която се обърна около 15 ч. вчера при Владая, е в стабилно състояние. Тя е откарана в "Пирогов", казаха за БНР от болницата в Кюстендил, където тя и шофьорът работят. Шофьорът е пострадал леко, той не е на болнично лечение. Колата се прибирала към Кюстендил, след като закарала..
Техник от фирма, която поддържа асансьори в столичния ж.к. "Младост", споделя във Facebook снимки на съоръженията, които се налага често да поправя. От фотосите му ясно се вижда как вследствие на вандализъм състоянието на асансьорите е повече от неугледно - напръскани със спрей, надраскани, а шахтите - пълни с всякакви боклуци. Авторът на..
Мъж е настанен в столична болница, след като вчера сутринта е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин. Това съобщиха от ОД на МВР – София. Той е със спукан в основата череп. Служители на реда са извършили оглед на мястото.
През изминалата нощ на терен в София са били 157 снегорина. Извършени са обработки на пътната мрежа с избутване на снежна маса и разпръсване на смеси против заледяване в районите “Витоша”, “Слатина“, “Панчарево“, “Илинден“, “Овча купел“ и “Слатина“. Разпръскване на смеси против заледяване на улици от обществена значимост и вътрешно-квартални улици са..
Откриха първата детска градина в с. Мировяне в столичния район “Нови Искър”. Тя е за 4 групи – три градински и една яслена. Разполага с просторни и светли занимални и спални помещения, кухненски блок, просторен двор и безопасни детски площадки. "Поехме ангажимент да осигурим място за всяко дете в детска градина и днес сме една крачка по-близо", каза..
152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски ще бъде отбелязана на 18 и 19 февруари с военни и общоградски ритуали с участието на представителни военни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Командването за логистична поддръжка (КЛП),..