Общо 300 са картините, нарисувани от учениците от 143 училище „Георги Бенковски“ в София за благотворителната изложба „Магията на Коледа“, която беше открита в столичното Ларго в неделя под патронажа на главния архитект на София Здравко Здравков.
Стативите, с които разполагаме са 20 на брой и не можахме да сложим всичките, но аз все пак съм заделил, когато се откупят някои от нещата да слагам други картини, разказа учителят по изобразително изкуство Виолин Неделчев, който заедно с учениците беше гост в неделното предаване „Радиокафе“.
Събраните средства от продадените рисунки ще отидат за деца, които са лишени отродителски грижи, за да им се купят коледни подаръци.
Кампанията се нарича „Деца, помагат на деца“, а те направиха чудеса от храброст, каза гордо учителят.
В изложбата са нарисувани много от емблематичните сгради на София като храм-паметника „Александър Невски“, Народният театър, Столичната библиотека.
Те са украсени сякаш там се случва магията на Коледа. Магията на Коледа реално е любовта, разказва Калина Аврамова.
Най-хубавият подарък за Коледа е любовта, която цялото семейство дава и радостта, която излъчват хората, с усмивка каза Неда Гигова.
Според мен едно от най-важните неща за Коледа е всички, цялото семейство, приятели да сме заедно, да се обичаме и коледната магия да е в нас, допълни Дияна Тасева.
Учениците са изработили също и картички и сурвакници от най-различни материали като пуканки, вълна, чушки, чесън и гевречета. По този начин показваме българската традиция, обясни Виолин Неделчев.
„Направихме ги с различни продукти, за да са по-необикновени от другите, Калина Аврамова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..