В почивните дни по празниците на повечето от нас ни се иска да избягаме от суетата на големия град, от грижите и суматоха. Представяме си, че ще отидем в топла и уютна хижа или в къща за гости, а в следобедите ще се разхождаме из заснежените поляни или по планинските пътеки наоколо. Многобройните екопътеки пък могат да ни отведат до прекрасни места, пълни с история.
За щастие в България за кратко време можем да се озовем в планината, където ще дишаме чистия въздух сред тишина и спокойствие.
Анкетата ни сред столичани, обаче показва, че колкото и да ни се ходи в планината все пак ни е страх заради неприятния опит, който имаме от предишни пътувания, в които не сме били подготвени.
В планината палатката е почти немислима, защото екипировката за спане в тези минусови температури е специализирана и доста скъпа.
Не опивайте да бивакувате с лятната екипировка, съветват опитните планинари.
За кратки разходки можем да разчитаме на маркировка или компас, но ако искаме да прави по-дълъг преход задължително трябва да се доверим на опитен планински водач.
Освен водата и заредения мобилен телефон, дрехите и обувките в този сезон са изключително важни. Носете в раницата си достатъчно дрехи, които да събличате или обличате в зависимост от времето, за да избегнете изпотяване. Времето в планината е изключително динамично и трябва да сте подготвени за дъжд, вятър, сняг или пък слънце. По възможност трябва да не сте с термо бельо от синтетичен материал, заложете на вълнени дрехи и водоустойчиви якета. Обувките задължително трябва да са туристически, съветват планинските водачи.
Чуйте повече по темата.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..