Отива си 2017-а. През нея политическите събития до такава степен доминираха ежедневието ни, че има вероятност сякаш постоянния поток брейкинг нюз да ви е откъснал от музиката. Няма страшно, Мюзик Пойнт следеше внимателно за вас всичко по-значимо от музикалната сцена и ви предлага обобщение на събитията от музикалната сцена на Америка и Великобритания.
А за №1 хитове, в това число и за №1 песента на годината, слушайте новия брой на предаването.
В ефира на Радио София сме в петък от 8 вечерта и събота от 1 следобед.
Тенденциите при продажбите на албуми през 2017
2017-а ни даде много добри албуми – от Divide на Ед Шийрън през DAMN. На Кендрик Ламар и CTRL на Сиза. Да не забравяме и как:
Някои от тези музиканти използваха трик, познат на индустрията от десетилетие насам. Става дума за комбинацията албум + билет за концерт.
Пинк, Шаная Туейн, Кейти Пери, Тейлър Суифт, Дъ Чейнсмокърс, Сам Смит са само част от тези, които прибягнаха до тази промоция с надеждата да отбележат скок в продажбите.
Какво всъщност представлява този пакет? Имате опция да си купите албума в комбинация с билет за концерт на звездата като конкретно тук в Щатите цената отделно на албума не се вижда – вижда се общата цена. Важното за артистите обаче е феновете да си свалят албума или да си поискат, защото само тогава тази продажба може да се вземе предвид в класацията Билборд 200. Билборд цитира един експерт, според когото около 20-30 процента от хората си искат албума. Във Великобритания процентът е много по-нисък – 5-10. Така е необходимо да има напомняне, за да има финансов смисъл от операцията.
Марун Файв например при пускането на билети за турнето към албума си Red Pill Blues в комбинация с албума казаха на феновете да не забравят да си свалят или поискат албума. Някои критикуват промоцията като посочват, че в желанието си да постигнат добри резултати в първата седмица от пускането на албума музиканти бързат да предложат пакета и така прибързват с обявяването на турне.
Но има и звезди, които експериментират по темата. Тейлър Суифт каза на феновете си, че те могат да подобрят шансовете си да спечелят билет за нейното турне ако си закупят предварително албума й и нейни стоки.
2017-а бе и годината, в която:
Пробивът на нови артисти
Радиото все още е едно предпочитаните средство за откриване на нова музика. Но има и други средства, които набират популярност. Онлайн платформите за слушане на музика имат свои начини са промотиране на нови песни. YouTube, Spotify и техните сродни платформи са определено фактор. И през 2017-а подобни канали допринесоха за демократизирането на музикалната сцена. Благодарение на тях бариерите за пробиване на поп сцената са по-малко. Сега феновете също имат толкова голямо влияние. Не само музикалните директори. Но това не е нещо ново. Новото, на което попаднахме тази година е как някои боравят с помощта на т.нар. инфлуенсъри, които ни подтикват онлайн да изберем определен хит за нашия плейлист.
Tha Lights Global е компания, която помага на артисти да популяризират песните. След като артистите органично съберат десетки хиляди последователи в социалните мрежи, компанията включва в действие своите „сошъл мидия инфлуенсърс“. Това са мрежа от 60 влиятелни хора, които общо достигат до 160 милиона потребители в 9 различни платформи. Похватите им са да създават кампании, които правят парчето интересно.
Пример за успех на такава кампания e пробивът наскоро на Lil Pump и парчето му Gucci Gang.
Няма как да не сетим за зората на поп музиката, когато в началото на 60-те в Брил Билдинг в Ню Йорк са се създавали множество хитове - като на поточна линия. Тогава е нямало социалните мрежи, но е имало друг вид инфлуенсъри. За да популяризират песните авторите са пращали свои хора по заведенията. Тези хора са си поръчвали определени песни, за да може цялата зала да ги чуе, вероятно да ги хареса и да си ги закупи. Така са изглеждали инфлуенсърите през 60-те.
Музиканти в ролята на активисти
През 2017-та артисти се включиха активно в събитията от политическия живот, най-вече в Съединените Щати.
Много от тях изразиха недоволството си от управлението на президента Доналд Тръмп и дадоха да се разбере, че ще бъдат стожери на хуманистични ценности и няма да си мълчат. Ден след встъпването в длъжност на Тръмп през януари звезди като Алиша Кийс, Мадона и Максуел взеха участие в Похода на жените – протест, който се случи в различни точки на света. Този поход изпрати посланието, че хората няма да толерират враждебната риторика на президента и ще гарантират, че ще борят за граждански права. Походът на жените се превърна в най-големия еднодневен протест в американската история.
Критиката срещу президента на САЩ продължи и през останалата част на годината като друг ключов момент беше размяната на нападки между администрацията в Белия Дом и някои играчи от Националната футболна лига. Спорът се появи след като играчи последваха стъпките на Колин Каперник, който отказа да стои прав по време на изпълнението на химна на стадиона. Каперник направи това, в знак на протест срещу насилието от властите в САЩ срещу чернокожи. Президентът разкритикува подобни действия и призова за санкции срещу тези, които не се изправят по време на химна. В отговор повече играчи коленичиха по време на химна и ключови музиканти застанаха зад тях. По време на живото си изпълнение в началото на сезона на популярното телевизионно предаване Сатърдей Найт Лайв Джей Зи бе облечен с футболна тениска с номера на Каперник.
Недоволство срещу обитателя на Белия Дом изразиха и други като Еминем, който директно напсува Тръмп по време на качването си на сцената на наградите на Би И Ти. Кейти Пери пък по време изпълнението си на Грами наградите със Скип Марли призова за противопоставяне на омразата.
Сексуалното посегателство в музикалната индустрия
Скандалът с Харви Уайнстийн отекна и в музикалната индустрия. Обвиненията в сексуално посегателство заляха Холивуд и политическия свят. Но сякаш не са толкова наситени в музикалния бизнес. Наскоро за Билборд жена, която е на мениджърска позиция в индустрията говори за неписано правило за пазене на мълчание по темата. Жената, останала анонимна, споделя, че както ръководители, така и звезди са давали алкохол на жени и мъже с цел да се възползват от тях, но все още няма големи разкрития в музикалната индустрия, защото хората с власт са здраво стъпили на ключови позиции и има страх от подчинените. Жената посочва, че скандалът с Уайнстийн се е появил, защото той вече не е бил голям фактор в Холивуд. В същото време в що се отнася до музикалния бизнес тя казва, че е тъжно, че дори някои да се осмели да говори започват въпроси за мотивите. За пример – Кеша. Въпреки, че редица артисти застанаха на нейна страна, когато тя обвини продуцента Доктор Лук в дискриминация на сексуална основа имаше и такива, които се запитаха дали тя не е направила това, за да се измъкне от договор. Подобна ситуация за съжаление демотивира изправянето с подобни обвинения в индустрия, която не е имунизирана от ситуации със сексуално посегателство.
През 2017-а се разделихме се с именити музиканти като
Възраждане интереса към плочите
На няколко пъти през тази година попадахме на статии за нов интерес към плочите. Не само в Америка, но и на Острова.
Дали това е временно увлечение на феновете?
И през 2017-та все повече хора са купували плочи. Консултантската компания Дилойт изчислява, че през тази година продажбата на плочи в световен план може да достигне 1 милиард долара за първи път през 21ви век. Възраждането на винила се усеща най-ярко на Острова, където британската звукозаписна индустрия отбелязва най-висок ръст в продажбите на плочи от 25 години насам. Наскоро американската компанията за абонаменти Vinyl Me, Please обяви плановете си да стъпи и на Острова след като са установили, че там има по-добри условия, отколкото в Америка.
Иначе експерти са на мнение, че пикът тепърва предстои.
Основните клиенти на Острова към момента са запалени фенове, които преоткриват удоволствието от слушането на плоча и по-младите, които тепърва се сблъскват с подобен формат носител.
С търсенето се поставя въпросът и дали има възможност да се отговори на покачващия се интерес. Местата за произвеждане на плочи все още не са готови да инвестират повече, защото не са наясно дали това не е временен интерес към продукт от миналото. Към момента тежестта основно поема чешката компания GZ, която се очаква да е издала 24 милиона плочи за тази година за сравнение с около 200 хилядите през 1993-а. От Сони пък заявиха, че предвиждат изграждане на нов завод за плочи в Япония следващата година. Един от производителите на грамофони Техникс от своя страна обявиха завръщането на класическия си модел от сериите 1200. Не на последно място и магазините са отворени за идеята – от предлагането на осъвременени грамофони до включване на плочи на щандовете. За пример няма как да пропуснем веригата Сейнсбърис на Острова, която е водеща в тази инициатива. Над 200 от магазините й във Великобритания предлагат асортимент от заглавия. Но въпросът остава – дали това в временна носталгия по миналото или плочите стават неименуема част от навиците ни за слушане на музика?
Ето поредната доза събития от 2017-та накратко:
Трагедии, докоснали музикантите
Няколко трагедии се докоснаха пряко до музикантите през 2017-та. Атаката след концерт на Ариана Гранде в Манчестър през май, при която загинаха 23-ма и бяха ранени над 500 бе един от мрачните епизоди. Друг немислим момент бе стрелбата по посетители на музикален фестивал в Лас Вегас. Там загинаха 58 души и бяха ранени 546. Посланието от музикалния и след двете събития – няма да позволим на хора, решени да сторят зло да променят начина ни на живото. И след двата случая артистите се изправиха смело на сцената и продължиха напред. В същото време индустрията обмисля нови начини за гарантиране сигурността на феновете.
Природни трагедии също подтикнаха музикалния свят към действие като най-ярко в съзнанието изникват опустошителните урагани Харви, Ърма и Мария. Звезди от всякакви жанрове се включиха в благотворителен телевизионен маратон през септември за да помогнат за възстановяването след като смъртоносните урагани Харви и Ърма отнеха живота на десетки и нанесоха масови щети от Тексас до Флорида. По ръководството на продуцента Скутър Браун и хип-хоп звездата Bun B Джъстин Бийбър, Ариана Гранде, Гуен Стефани, Ники Минаж и много други помогнаха за събирането на средства в размер на над 44 милиона долара.
Луис Фонси пък бе водещ при усилията на музикантите за помощ при възстановяване на Пуерто Рико след като островът бе ударен от урагана Мария и след земетресението в Мексико. По време на стихията в Пуерто Рико бе разрушен квартала Ла Перла. Това е кварталът, където е бил заснет клипа към мега хита Despacito. За Билборд Фонси каза през септември: „Силно съм обвързан с Ла Перла. Кварталът даде толкова много пъстрота и енергия на видеото. Сега е напълно разрушен. Бяхме в процес на работа с изграждането в Ла Перла на музикален център. Имах намерението да даря няколко музикални инструмента по Коледа. Сега, забравете за музикалния център – буквално трябва да започнем слагането на първите тухли“.
2017-а бе годината и на щастливи музикални родители
Не пропускайте специалния ни брой този уикенд за номер едно песните на 2017-а. В двучасовото ни предаване ще ви пуснем и песента, която оглави едновременно британския и американския годишен радиочарт. Това е една песен, чиято история по създаването й ни показва, че човек не може да избяга от късмета си. Коя е тя? Ще ви кажем в специалния ни брой този уикенд.
След седмица Мюзик Пойнт се връща към актуалните хитове от двете страни на Атлантика.
Дано в 2018-а да има повече доброта.
Пожелаваме ви да сте здрави, усмихнати, позитивно мислещи и също така естествени!
Нидерландската певица Naomi Sharon представя музиката си на фестивала "Евросоник". 29- годишната изпълнителка е сред 15-те номинирани артисти на наградите MMEA. Наоми е родена в Ротердам - градът, който формира нейния музикален вкус и оказва влияние върху творчеството й, в което откриваме елементи и от карибските й корени. Именно..
Софийската опера и балет започва 2025 годна с операта на Джакомо Пучини “Турандот”, с дебют на Александрина Пендачанска в ролята на мистичната китайска принцеса Турандот на 10 януари, а на 11 януари в същата роля, ще чуем Габриела Георгиева. Постановката на акад. Пламен Карталов заслужено се радва на най-високи оценки и нестихващи аплодисменти..
Стартира националната анкета "Музикант на годината 2024" на предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт" на БНР. 34-тото издание на допитването ще се проведе по новия регламент в три етапа: До 28 януари всеки може да направи по едно предложение във всяка от петте категории: Музикант на годината Млад музикант на годината..
ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
От 17 декември до 5 януари 2025 г. в Националния дворец на културата ще се проведе 38-ото издание на Новогодишен музикален фестивал. В програмата са включени класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както утвърдени имена, така и млади таланти...
Роклегендите "Guns n’ Roses" обявиха концерта си на стадион "Васил Левски" в София на 21 юли догодина. Датата в българската столица е част от турнето на бандата в Европа и в Близкия изток през 2025-а. Феновете ще могат да изживеят магията на емблематичните химни на Axl Rose, Slash и Duff McKagan . Това събитие е от онези, които обещават да..