Бизнесът настоява за реален избор при втората пенсия, извежда в заглавие СЕГА. Родените след 1959 г. трябва да имат реален избор как да получават пенсия от универсалните пенсионни фондове, а не видът на плащането да зависи от размера на натрупаните средства по личните партиди. За това настоява Българската стопанска камара в свое становище по концептуалния модел за фазата на изплащане на допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Работодателската организация засега е единствената, която обяви позиция по концепцията на социалното министерство.
В модела се предлагат три варианта за изплащане на втора пенсия, които обаче зависят не от избора на осигурения, а от натрупаното в партидата. Безспорно е само предложението хората с най-малко пари от вноски да могат да ги вземат единствено като еднократна сума (с възможност и за разсрочено плащане). Проблемът е с хората с по-високите суми - за които пенсията би била над 50% от минималната за страната. Те ще могат да ги получават единствено като пожизнена пенсия, за която засега социалното министерство предвижда да няма право на наследяване. Това означава и парите от личната партида да се влеят в общ пул към съответния пенсионен фонд. Избор ще имат само българите, за които евентуалната пожизнена пенсия би била между 20 и 50% от минималната. Те могат да предпочетат т.нар. програмирани тегления, при които ще има наследяване или пожизнена пенсия.
Проверяваме безплатно боновите си книжки, информира МОНИТОР. Вече можем безплатно да проверим какви акции, облигации и дялове притежаваме, както и в кое дружество са активите ни, на сайта на Централния депозитар. Освен това ще можем и да разберем какво имаме в боновите книжки, ако сме взели участие в масовата приватизация. Електронната услугата е достъпна от вчера, съобщиха от депозитара. За да проверим акциите си ще трябва да въведем ЕГН и персонален идентификационен код (ПИК), който се издава безплатно от Националната агенция за приходите. Справката е достъпна на следния линк https://ewallet.csd-bg.bg. Новата електронна услуга, която разработихме заедно с НАП, има за цел да улесни гражданите, да направи достъпа им до информация за собствеността върху финансови инструменти бърз и безплатен. Това е част от системните ни усилия да стимулираме интереса към инвестициите в акции, както е и начин да развиваме успешно капиталовия пазар в страната ни, каза Васил Големански, изпълнителен директор на Централния депозитар.
Виж повечеКъсната консултация може да доведе до усложнение на вирусния отит, предупреждава УНГ специалистът д-р Владимир Лазаров пред МОНИТОР. В сезона на гриповете се наблюдават доста усложненията и те са основно в областта на средното и вътрешното ухо. Става дума за т.нар. вирусни отити или възпаления на средното ухо при вирусни болести. Усложненията идват от една страна заради липсата на информираност на личните лекар и на второ място от неинформираността на пациенти. Джипитата предписват хомеопатия, симптоматични средства като прахчета и капки за нос, вместо при по-сериозните случаи да се приложи етилогична терапия. Ненавременната и неправилна диагностика на първа линия водят до проблеми. Нормално е, когато човек го заболи гърлото, да отиде при личния лекар, а не при УНГ специалист. Но когато се приложи неправилно лечение, особено при малките деца, се налага след това с месеци да се лекуват от бактериални инфекции, защото не им е бил изписан подходящ антибиотик, обяснява д-р Лазаров.
Виж повечеБАН призна, че системата за мръсния въздух в София бърка, четем също в СЕГА. В 20% от случаите системата за ранно предупреждение за високи нива на вредни емисии във въздуха на София бърка. Това казапред Би Ти Ви директорът на НИМХ към БАН проф. д-р Христомир Брънзов. "Системата работи на базата на метеорология и на условия за потенциала на атмосферата за замърсяване. А дали се реализира замърсяване зависи вече от това дали има източник или не в този момент. Системата бърка, защото не знаем всичко за атмосферата", обясни професорът по повод на разминаването между прогнозата и реалното замърсяване на въздуха.
Протест на всяка крачка за откриването в София, пише 24 ЧАСА. Центърът на София ще е блокиран почти напълно днес, защото освен пристигането на официалните делегации за откриването на българското председателство ще има и девет протеста. Това стана ясно от изявления на зам.-шефа на СДВР Антон Златанов и зам.-кмета по транспорта на София Евгени Крусев. Протестите ще създадат повече проблеми за гражданите от откриването в Народния театър, каза Златанов. Протестиращи ще има от храма “Александър Невски” до “Руски паметник”. А шествията дори щели да се пресичат с пътищата на кортежите на официалните гости на председателството. Заради това полицията помоли софиянци да не влизат с коли в центъра днес, за да не попаднат в блокади.Множество концерти, изложби и театрални спектакли в страната и в столиците на страните-членки на ЕС ще бележат следващите шест месеца, обобщава ТРУД. Днес в народния театър „Иван Вазов” в София ще се състои гала спектакълът за церемонията по откриването на председателството на България на Съвета на ЕС. Детският хор на БНР ще изпълни химна на ЕС – Девета симфония на Лудвиг ван Бетховен. А след това гостите ще чуят и „Во царствии твоем” с камерния ансамбъл „Йоан Кукузел-Ангелогласният”. Ансамблите „Чинари” и „Българе” също ще излязат на сцената на народния пред елита на България и Европа. Официално откриване с концерт Софийската филхармония ще има и в най-модерния център за изкуства в Брюксел – БОЗАР в Брюксел. В сърцето на ЕС спектакълът ще се случи на 1 февруари, а цените на билетите са от 15 до 60 евро. На 19 януари театър София ще представи спектакълът „Анна Каренина” и с английски субтитри. Още 5 постановки с титри на английски са в програмата на театъра. В полската столица Варшава се показват дърворезби, икони и вътрешен дизайн на ученици от Националното училище за изкуства в Трявна. Тържествен концерт с участието на български музиканти ще има и в Будапеща, Унгария.
Виж повечеЗелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото се въвеждат за утре - четвъртък и за петък - 10 януари в София. Мерките на Столичната община са заради измереното превишение на стойността на фини прахови частици във въздуха, както и във връзка с прогнозата на Националния..
За първите шест месеца на миналата година пътниците на нощния градски транспорт в София са се увеличили близо три пъти - 3300 през януари на 8500 човека през юни. Това заяви на брифинг общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев. Предложение да бъде спрян нощния градски транспорт в София е направено от общинските съветници Карлос Контрера..
Във връзка с изграждане на канализационна мрежа на кв. "Драгалевци", от Столичната община съобщават, че от 9.01.2025 г. до 31.01.2025 г. (включително) се въвеждат следните промени в организацията на движението: Забранява се влизането на пътните превозни средства по ул. „Нарцис“ между ул. „Бела Дона“ и ул. „Ц. Табакова“, ул. „Захари Зограф“..
Тази сутрин кола се запали на магистрала "Хемус" при входа на тунела "Топли дол" в посока София. Вероятната причина за избухването на огъня е техническа неизправност на автомобила. При пожара няма пострадали, съобщиха от МВР. Пламъците са изгасени, а автомобила е преместен от пътното платно.
Ремонтът на Дунав мост край Русе ще бъде подновен на 8 януари. Предвижда се 413 метра от лентата в посока от България към Румъния в естакадния участък на съоръжението да бъдат временно затворени за строително-монтажни дейности. Както и до момента основният ремонт на Дунав мост ще се извършва без спиране на движението и самото съоръжението няма да се..
Столичната община отправя препоръка децата от столичните училища и детски заведения да намалят физическата активност на открито, поради умерено превишение на стойността на фини прахови частици във въздуха над София. Умерени превишения са измерени в кварталите “Дружба”, “Надежда” и “Хиподрума". Метеорологичната обстановка в момента се..
През първите три работни дни на януари т. г. са предоставени над 8000 безплатни е-винетки на хора с увреждания. Общият брой на безплатните винетки, предоставени през 2024 г. е 237 292 броя. Те са за над 20,6 млн. лв. и са за сметка на бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“. В първите три месеца на 2025 г. изтича валидността на 122 829 електронни..