Кметовете ще могат да сключват договори с частни охранителни фирми, които да се грижат за сигурността на целите населени места. Това става възможно, след като парламентът прие на второ четене изцяло новия закон за частната охранителна дейност, разказва СЕГА. Със закона се въвежда нов лиценз, който ще се дава за "охрана на урбанизирани територии". Охраната ще включва защита от противоправни посегателства върху имуществото и населението чрез наблюдение, контрол и реакция с мобилни охранителни патрули. В момента практиката е кметовете на по-малките населени места да подписват договори с частни охранителни фирми за училища, охрана на паркове, на водоеми, отделни общински сгради и др. В големите градове като например София, Варна, Пловдив има и общински полиции. Те са подразделения към МВР, като областните дирекции на вътрешните работи сключват договори с кметовете за поемане на определени дейности по сигурността.
Виж повече
30 проектни предложения на 21 общини на стойност над 500 млн. лв. търсят чуждестранни инвеститори чрез сайта на Министерството на туризма, посочва ТРУД. На интернет страницата на ведомството е публикувана инвестиционна карта, която се промотира при посещения зад граница и гостуване на делегации у нас. Най-скъпият проект, за който общините търсят инвеститор с помощта на министерството, е изграждането на Моторспорт Парк Челопеч. Очаква се развитието на спортният център да глътне около 120 млн. евро. В сумата е включено отчуждаването на част от терените, тъй като към момента те са частна собственост. Идеята съществува от години, но не може да бъде осъществена именно заради голямата сума, която трябва да бъде отделена. Най-много готови предложения, които търсят инвеститори, е подготвила община София. Първоначално 2 млн. лв. трябва да вложи компанията, която реши да обнови Северния парк в столицата, според изчисления на Столичната общинска агенция за приватизация, която обещава и подкрепа на потенциалния инвеститор. Най-много готови предложения, които търсят инвеститори, е подготвила община София.
Виж повече
Около 2/3 от територията на България са икономическа пустиня с малко на брой оазиси. Това разкрива проучване на Института за пазарна икономика, цитирано то СЕГА. Според доклада на ИПИ, озаглавен "Икономическите центрове в България", 86% от цялото производство на страната са съсредоточени във и около 20 от по-големите градове начело със София. Магистрала "Тракия" и по-добрите пътища на юг от Балкана оформят "топла връзка" по линията София - Стара Загора - Бургас и точно край нея се намират най-големите и като територия, и като производство зони на страната. А лошите пътища на север от Стара планина са една от водещите причини за изоставането на тази част от България, коментират авторите на проучването.
Виж повече
Потребители са се жалвали от некачествени купени или подарени стоки по време на празничните дни. Това сочи справка на Комисията за защита на потребителите, предоставена на МОНИТОР. Тогава 100 граждани са потърсили връзка с контролния орган. За разлика от минали години обаче не е имало оплаквания за сериозни нарушения в сферата на туризма. В същото време обаче запитванията от страна на потребителите са се увеличили с една трета спрямо същия период на 2016 година. Тогава оплакванията са били най вече във връзка с ползването на пакети за туристически услуги. През декември процентът на върнати стоки скача с около 10 – 15 на сто, стана ясно и от председателя на Българската асоциация за електронна търговия Петър Ванчев.
Виж повече
Към този момент не е възможно да се отворят бус лентите в София за пътните превозни средства, за да се намали трафика, който се образува заради липсата на градски транспорт. Няма да може да се използват безплатно и платената синя и зелена зона за паркиране в центъра на града. Ще се търси начин за компенсиране на пътниците, които са си купили..
Бъдещата метростанция на кръстовището между булевардите "Шипченски проход“ и "Асен Йорданов“ ще носи името "СК ЦСКА". Решението бе подкрепено от 31 съветници на днешната сесия на Столичния общински съвет. Първоначално беше гласувано метростанцията да се казва “Шипченски проход“, но по настояване на кмета Васил Терзиев решението беше върнато за ново..
За втора поредна година София отчита успешно спазване на европейските и национални норми за качеството на атмосферния въздух по показател фини прахови частици (ФПЧ10), съобщават от Столичната община. Данните за 2024 г. показват, че броят на дните с превишение на средноденонощната норма (50 µg/m³) е под допустимия максимум от 35 дни за всички..
Подписка за безсрочни стачни действия започват протестиращите шофьори в автобусен гараж "Земляне". Те уточниха, че ако бъде постигнато споразумение с Общината, са готови веднага да започнат работа. Един от водачите сподели: Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи Терзиев: Исканията на протестиращите..
След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на..
"Исканията на протестиращите са неразумни. Не знам какво се прави, когато на масата имаш неразумно искане за много средства, които нямаш от къде да набавиш". Това заяви в ефира на NOVA кметът на София Васил Терзиев по повод протеста на шофьорите от градския транспорт в столицата. "Не виждам как мога да дам това, което протестиращите искат. Не е..
Трети ден градският транспорт в София е спрян заради протеста на работещите в общинското дружество с искане за увеличение на заплатите. Денят е учебен! Автобуси, тролеи и трамваи остават в депата. От "Метрополитен" съобщиха, че и днес ще обслужват пътници с повече мотриси и на по-малки интервали от време. Текучеството от хора е голямо, установи..