През 2008 година Столичната община гръмко заяви, че ще премахне този тип съоръжения в София. Панелните постройки са изградени в междублоковите пространства върху общинска собственост и са предимно в районите "Люлин", "Красна поляна", "Слатина" и "Подуяне". Модата датира от 90-те години на миналия век, а в момента е грозна гледка, с която общинарите не могат да се справят. На жителите на столичния квартал "Хаджи Димитър" отдавна им е омръзнало да виждат бетонните съоръжения пред домовете си.
Няма данни кога точно през годините са изграждани тези гаражни клетки, но някои от собствените им дори плащат данък за тях. Данъчните партиди са открити във времена, в които за целта не е било необходимо да бъде представен документ за собственост. Това обаче не променя факта, че съоръженията са незаконни. Освен това те са изградени на най-причудливи места - в средата на тротоар, до оградата на училище, до жилищна кооперация, като се ограничава достъпа на живеещите във входа, върху подземни съоръжения, като водопровод и канализация. Имало е случаи, в които водопровод аварира точно под гаражна клетка, казват жители на квартал "Хаджи Димитър". Има обаче и граждани, които не са съгласни с премахването на гаражните клетки.
Ако бъдат премахнати всички 650 гаражните клетки в район "Подуяне", биха се освободили двойно повече паркоместа, казват общинарите, но Цветанка Ватева, главен архитект на района, каза за Радио София, че за цялата 2017 г. са успели да се справят едва с 56 от тях.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..