Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Тодоров от екологично сдружение „За Земята":

Държавата плаща, за да се разболява населението

Замърсяването на въздуха в София през последните шест дни е в пъти над нормите, показват данните на Европейската агенция за околна среда. Съдържанието на фини прахови частици  в атмосферния въздух в някои столични квартали и по някои от големите булеварди, е в пъти над допустимите норми.

В София средните стойности за замърсяването с ФПЧ са 70 микрограма за кубичен метър. Най-силно е замърсяването по някои от главните и най-натоварени булеварди - на улица "Шипка" замърсяването е 164 микрограма на куб. метър, на булевард "Драган Цанков" - 135 микрограма, на булевард "Мадрид" - 147 микрограма, бул. "Васил Левски" - 142 микрограма, бул. "Витоша" - 119 микрограма и други.

Много се изговори в последно време за мерките, които трябва да предприеме Столичната община, ако иска сериозно да се справи с проблема. Темата пред Радио София коментира и Тодор Тодоров от екологично сдружение „За Земята“, експерт с повече 20 годишен опит в областта на борбата със замърсяването на въздуха.

Политиките за климата вече години наред се приемат като нещо, което ни се налага от Брюксел или от Париж, а всъщност те са изключително полезни за България, за здравето на нашия народ. По смъртност заради замърсен въздух сме в челната тройна на света, делим първенството с Румъния и Армения. Ето тези неща са съществени, те са важни и това за мен е стимул да искаме да прилагаме по-радикални мерки.

Малко хора си дават сметка, че в България всяка година се дават по 85 млн. лв., т.нар. енергийни помощи за социлано слаби. Тези 85 млн. лв. се дават на около 220-240 хиляди семейства всяка година и са главно под формата на въглища, които са изключително ниско качество, по-скоро приличат на пепел. В редките случаи, когато се дават дърва, те са мокри. Всъщност, всяка година се дават 85 млн. лв., а на следващата година се дават пак на същите тези семейства. С тези помощи нито едно семейство не може да излезе от тази мизерия, защото те не му помагат да излезе. Държавата всъщност плаща, за да се разболява населението, използвайки некачествени въглища в некачествени печки.

Целия разговор с Тодор Тодоров - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община инвестира 6 млн. лв. в зелена инфраструктура

С проекта “Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община”, столичната управа инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура. “Изпълнението е по програма “Околна среда”, като процедурата са зелените мерки в градска среда, свързани с по-чист въздух.  Целта на програмата е да допринесем за подобряване качеството на въздуха чрез намаляване на..

публикувано на 07.05.25 в 10:04

Свободни пешеходни зони в София за фестивала LUNAR

Столична община ще осигури възможност за свободно пешеходно придвижване в центъра на града, по време на четвъртото издание на Фестивала на светлините LUNAR, съобщават от „Московска“ 33. Мащабното културно събитие ще се състои в рамките на четири вечери - от 8 до 11 май (включително), между 21.00 ч. и полунощ. Тази година, фестивалът ще озари 14..

публикувано на 07.05.25 в 09:45
Снимката е илюстративна.

Слабо земетресение е регистрирано рано тази сутрин в района на Петрич

Слабо земетресение е регистрирано рано тази сутрин в района на Петрич, информират Сеизмологичната служба към Института по геофизика на БАН. Земетресението е с магнитут 2.2 по скалата на Рихтер. Епицентърът му е на 16 километра северозападно от Петрич, в област Благоевград, и на 137 километра от София.  Земният трус е регистриран в 05.07 часа.

публикувано на 07.05.25 в 08:54

На 7 май отбелязваме Международния ден на радиото и телевизията

На 7 май е Международният ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. На 7 май преди 129 години в Санкт..

публикувано на 07.05.25 в 07:35

Около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност

През днешния ден, след временно спиране на валежите, още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. На много места ще има локални значителни количества и градушки. Вятърът постепенно ще се ориентира от..

публикувано на 07.05.25 в 06:35
Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост

Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена

Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес.   “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..

публикувано на 06.05.25 в 18:35

Бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата

Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени.  “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..

публикувано на 06.05.25 в 18:27