Ново недоволство и разгорещени дискусии назряват в интернет пространството – в различни групи в социалните мрежи и форуми, след като изтече срокът за прием на писмени становища по проекта на Система за прием на ученици в първи клас в общинските училища на територията на Столична община. Някои социални критерии за прием на деца в първи клас бяха определени за дискриминационни и Общинския съвет получи двумесечен срок да напише мерки за равен достъп до образование за всички деца, пише БГНЕС.
В мотивите на проекта е записано, че ще се въведат ясни правила за прием във всички общински училища – на територията на Столична община те са 158. Системата трябва да въведе единни и недискриминационни критерии, като стремежът е да се избегне концентрирането на ученици само в определени училища и наличие на свободни места в други, като ефективно се усвои наличния на СО сграден фонд.
Според новите правила децата се разделят в четири групи според постоянен и настоящ адрес. Ще се взема предвид адреса, на който е регистрирано детето, а не родителя. Така едно дете няма да кандидатства и с адрес на майката и с този на бащата, което води до дискриминация на деца със самотни родители например. Проблемът е, че адресната регистрация на детето не се променя автоматично с подмяна на адресната регистрация на майката, а се променя при поискване.
Отпадат действалите досега допълнителни критерии за месторабота на родителя в района на училището както и критериите, въведени от самите училища като родители държавни служители или лекари в общински болници.
В правилата за прием в първи клас в София се определят и прилежащите райони на училищата. Сега те са очертани така че в тях да попадат най-близките улици, независимо дали са в друг административен район. Така се цели да се избегнат парадоксите на живеещи до училището деца, които биват „прередени”, защото се водят в друг район.Предложенията обаче отново срещат недоволството на столичани, които ги определят като дискриминиращи и ограничаващи конституционното право на всяко дете за достъп до образование, тъй като системата ще дава достъп до определени училища само на живеещите в близост до него, а в София не всички училища са добри.
В сайта на Столичната община са публикувани вече десетки становища на граждани, които поставят редица въпроси и описват случаи от практиката, при които критериите се оказват неподходящи. Дори при изискването за 3-годишна уседналост се получават доста странични затрудения, като това, че може родителите на едно дете да са закупили ново жилище в определен район в последните една или две години. Едно от предложенията на родители еда се включи клауза, ск която може с документ да се докаже закупуване на имот през последните 3 години. Десетки също са предложенията конкретен прилежащ район на обхваща повече от едно училище.
Като цяло родителите настояват да не се прилага като водещ критерий изкуствено приложеното и крайно субективно райониране, а да се взима под внимание административния район, в който семейството е регистрирано, живее и плаща данъци. Това не би било в разрез с предложението децата да посещават кварталното училище, а в същото време, все пак хората ще имат избор и ще се спрат на най-подходящото учебно заведение с оглед на местоживеене, месторабота, удобен градски транспорт, брат или сестра, които учат в същото училище.Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Журналистите от БНР - Гергана Хрисчева и Мая Данчева са сред номинираните за годишните награди "Даниела Сеизова - В името на живота" 2024 г. Организатор на традицоинното събитие е Федерация "Български пациентски форум". Гергана Хрисчева, журнарист в Дирекция "Дигитални програми" на БНР е номинирана за подкаста на БНР "В центъра на..
Кой ще те спаси, когато целият ти свят отива на кино? Кой ще те обожава? Кой ще те вълнува? Три млади жени търсят отговорите на тези въпроси в новия филм на режисьора Димитър Коцев – Шошо - "Отговор на всички въпроси". Остава отворен въпросът и какво да правим с хората, които имат отговор на всички въпроси. “С тях разговорът е излишен. Те могат..
По-скъпа вода ще плащат перничани през новата 2025 година. Увеличението ще бъде с около 9.5%, което се равнява на около 0.40 лв. на 1 кубик вода. Предстоящото увеличение е залегнало в бизнес-плана на ВиК-Перник, който е одобрен от КЕВР, каза управителят на ВиК Перник Борислав Иванов: "Така че, то е планово. В тази цена са включени всичките компоненти,..
Младият живописец Самуил Велев изследва връзката между външния и вътрешния свят в над 40 портрета от изложбата си „Непознат“, позиционирана в културно пространство "Бобина" от 3 до 12 декември. Вдъхновението за изложбата идва от самата работа и експериментът с живописния похват, като 23 от картините са върху платно, а 21 са върху хартия. “Картините..
От 10 до 19 декември, в Националния етнографски музей при БАН ще се проведат традиционните Коледни образователни ателиета. Записванията вече започнаха, каза пред Радио София етнологът Мария Боянова. В инициативата децата ще могат сами да омесят коледен хляб или да изработят сурвачки. Ще разберат какви са били обичаите при почитането на Коледа, кога и..
Тази вечер (4 декември) Божидар Василев – Trombobby ще представи официално новия си сингъл "Сила". Песента ще бъде изпълнена заедно с Жлъч по време на третото издание на проекта "Велурени вечери", каза пред Радио София Trombobby. "От много години работим заедно с Жлъч. Преди една година си казахме, че е време да направим EP. Имаме вече..