Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По повод 100 годишния юбилей:

Музикалният театър привлича публиката с нови постановки на най-обичаните заглавия в оперетата

Гост в "Радиокафе" е диригентът Огнян Митонов

диригент Огнян Митонов държи партитурата на оперетата "Маркиз Бонели"
Снимка: Олга Добрева

На 10 февруари се навършват 100 години от началото на професионалното оперетно изкуство у нас. Националния музикален театър "Стефан Македонски" отбелязва този внушителен юбилей с редица нови постановки на  най-обичаните оперети у нас. Тази вечер на 9 февруари от 19 часа е началото на "Една нощ във Венеция" от Йохан Щраус, с режисьор Светозар Донев, диригент Огнян Митонов. 

В навечрието на празника "Радиокафе" с водещ Лилия Големинова гостува на Музикалния театър в неделя. Специален гост бе диригентът, който е част от трупата на театъра повече от 15 години и поставя редица обичани заглавия Огнян Митонов. Маестрото ни показа едно от съкровищата, които пази фонотеката на театъра -  партитурата на първата поставена оперета у нас "Маркиз Бонели" с оригинално заглавие Шансонетката.  Партитурата е отпечатана 1894 година, донесена от Ангел Сладкаров, изиграна е 15 години по-късно. В разговора участва и актрисата  и режисьор на детски спектакли Юлия Маринова

С тази партитура, с това произведение се е сложило началото на професионалния оперетен жанр в България, с професионална трупа, изиграно е преди точно 100 години, разказа Огнян Митонов. 

На 10 февруари ще бъде изнесен концерт "Тържесветно честване на 100 години от първия оперетн спектакъл". Тази партитура е доказателсвто за вековната история на театъра. Тя показва колко много години тука се е правело изкуство на високо и професионално ниво, коментира маестрото. 

„Ние сме много щастливи като едни продължители на този жанр сега честваме тези сто години като част от екипа на Музикалния театър, което е голяма чест, за мен също в частност“, признава Огнян Митонов, който е част от трупата на театъра повече от 15 години и е поставял редица заглавия като „Хубавата Елена“, „Орфей в ада“, „Виенска кръв“, „Българи от старо време“, „Една нощ във Венеция“

Тази постановка на „Орфей в ада“ от Жак Офенбах, която направихме в края на месец октомври е неслучайно включена в афиша на Музикалния театър точно в годишнината на честването. Ние имаме двоен юбилей, освен 100-годишнината от началото на музикалното професионално изкуство в България, се отбелязва и 160 години от създаването от считаната за първа оперета в Света „Орфей в ада“ от Жак Офенбах, което е голяма чест за нас“, каза маестрото.

Това е заглавие, което е изпълнено със страшно много енергия, страшно много чар, то е искрицата, от която се вижда, че се е зародил целия жанр след това, допълва диригент Митонов.

Постановката се радва на голям интерес от страна на публиката, а следващия спектакъл ще бъде на 13 февруари в Музикалния театър. Друго заглавие, което радва публиката на театъра е оперетата „Българи от старо време“, чийто нов прочит на диригент Митонов ще бъде представен пред публиката през месец април. 

Това е топ оперетата като най-харесваното българско заглавие . Тук в театъра има 5 постановки, до тази предната, която играхме. Обикновено много дълги години се играят. Наистина много харесвано и заслужава да присъства в афиша на нашия театър. Винаги всички екипи, всички участващи, тези които го сътворяват , във всяка нова постановка участват с голям интерес с голямо отдаване, разказа диригентът.

В юбилейната програма на Музикалния театър е заложена  нова постановка на "царицата на оперетите"- „Царицата на чардаша“. 

На въпроса възроден ли е интересът към оперетното изкуство, актрисата Юлия Маринова-гост на "Радиокафе" отговори: 

През последните години е повече публиката и аз имам чувството, че наистина се завръща публиката и дано да е така, защото има още какво да и покажем, така че ги каним да присъстват да бъдат с нас, ще бъдат доволни и така ще забравят грижите си, защото нашето изкуство е такова. Забравяш целия свят и наистина това те прави по-добър по-щастлив и повече усмивки трябва да има и позитивизъм, сред хората, така че трябва да присъстват и да работим за тях.

Пълни са салоните и другото е, че много млади хора идват, включително и на класическите заглавия, което е много радостно. Ето сега на „Орфей в ада“ ми прави впечатление, че има много млада публика. Можеби това се дължи и на факта, че има и модерни технологии в постановката като 3Д Мапинг и Мултимедия и съчетанието между класика и модерни средства е наистина една добра насока, която явно се оценява и от младата публика. Също и Българи от старо време се оценява от целия диапазон публика, който може да присъства, обобщи маестро Митонов.

Диригентът припомни, че оперетата е едно комплексно изкуство, което изисква от всички участници да работят в екип. Всички, които работят тук обичат това изкуство и затова се получават такива добри спектакли, казва с усмивка маестрото.

Елате в музикалния театър, защото говорим за любов, пеем за любов, всичко е любов животът е любов!

Целият разговор можете да чуете и видите във видеото. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 6°

Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..

публикувано на 06.01.25 в 07:35
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42