Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пощальон по призвание

Днес е Международен ден на пощальоните и куриерите

Занемарена стаичка в подблоковото пространство на блок 322 в столичния квартал "Надежда". А в нея - клон 1229 на "Български пощи" ЕАД. Наглед няма какво да ти хване окото, освен старателно изрисуваният знак на Пощите на стената. Именно неговият автор, оказва се, търсим тук.

"Казвам се Чавдар Божидаров Янев и работя като пощальон от 1991 година", започваме разговора. "Започнах в Пощите след "нежната" революция от 89-та, когато останах без работа. По професия съм строителен техник, но в началото на 90-те строителството замря".

В духа на времето обаче, Чавдар трябва да прибегне до "връзки", за да започне работа дори като пощальон. След първия категоричен отказ на шефа на "Голямата" поща в "Надежда" да наеме Чавдар за позицията, той се обръща за помощ към дядо си, който по професия също е пощаджия.

Чавдар Янев със снимка на дядо ЯниДядо Яни слага старата униформа ("Ние вече не сме формени", забелязва с лека тъга в гласа Чавдар) и благодарение на семейната традиция нашият герой започва новата работа, която, ще стане ясно малко по-късно, е неговата работа - мечта.

"Не ме е притеснявало, че много трябва да обикалям и че ми е малко заплатата. Даже много се кефя. Скоро гледах по Дискавъри как в Китай един пощальон минава реката с лодка, за да достави само едно писмо. Но това тук го няма... Просто нашата професия е такава - срещаш се с всякакви хора и може би затова ми харесва. Пенсионерите ме чакат с нетърпение, защото за много хора единственият човек, който ще видят в месеца, съм аз", разказва той.

За историите, които среща по пътя си пощальонът Чавдар Янев и емоцията да работиш точно това, което искаш, без значение пред колко трудности те изправя то, чуйте в звуковия файл

16 февруари е определен от Европейския съюз за Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните, а в стари времена е била изпълнена с много рискове и напрежение. 
А от екипа на "Радио София" - честит професионален празник на всички пощальони!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За шеста година фондация "Културни перспективи" подкрепя млади таланти

За шеста поредна година фондация "Културни перспективи" подкрепя млади таланти с националната стипендия "С усилия към звездите" в пет области – визуални изкуства, литература, музика, танц, театър/пърформанс. Платформата е отворена от 1 ноември, а тази година призивът на фондацията към младите артисти е "Претвори рамките!". Стипендията е..

публикувано на 05.11.24 в 14:35

В София са извършени 227 проверки на собственици на кучета

През октомври са извършени 227 проверки на собственици на домашни любимци в паркове, градини, междублокови пространства, по сигнали и други, съобщават от Столичния инспекторат. Част от проверките са извършени съвместно с полицията и служители на районните администрации и при необходимост с други институции.  Следи се за носене на паспорт, поставен..

публикувано на 05.11.24 в 13:47
Невена Дишлиева донесе и новата книга „Нокомис“ на Катерина Стойкова. В месеца, когато авторката е в България, ще има срещи с читатели

Романът "Обучение в покорство" на Сара Бърнстийн е като потъване в лабиринт

Още с втория си роман "Обучение в покорство" Сара Бърнстийн успява така да бъде забелязана, че да влезе в краткя списък за наградата "Букър" . Именно тази нейна книга е първата, с която читателите се срещат на български език. В отзив "The Times" описва "Обучение в покорство" като  " роман за жертви и палачи , за вината и..

публикувано на 05.11.24 в 12:40

Театър "Ателие 313" влезе в новия сезон със спектакъла "Как хубаво лошо живяхме"

Театър "Ателие 313" влезе в новия сезон със спектакъла "Как хубаво лошо живяхме", който е създаден по четири пиеси на руския драматург Людмила Петрушевска. Използвани са "Любов", "Анданте", "Чинцано" и "Три момичета в синьо". Родена през 1938 г., Петрушевска е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са..

публикувано на 05.11.24 в 12:08
Anabel пее, свири, композира

Anabel отваря душата си с "Доза реалност"

Ана Сотирова, позната с артистичното име Anabel (18) освежи утрото в БНР-Радио София с новата песен, която представи пред Мартен Роберто и слушателите. Казва се "Доза реалност". А в разговора представи своята ежедневна реалност: Voice Academy е моето училище, дом и семейство – всичко. Там с глас и инструмент е изпробвала всичко...

публикувано на 05.11.24 в 11:19

Отвориха за движение моста на бул. "Сливница" с "Опълченска"

Хората, които живеят в квартала преминаха през протести, шум и прах, припомня репортер на БНР-Радио София. Сега о чакванията на повечето столичани, които минават от там, са да не се прави ремонт на ремонта . До 2 декември 2024 г. (включително) остава забраната за влизането на пътни превозни средства както следва: по ул...

обновено на 05.11.24 в 08:56