Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пощальон по призвание

Днес е Международен ден на пощальоните и куриерите

Занемарена стаичка в подблоковото пространство на блок 322 в столичния квартал "Надежда". А в нея - клон 1229 на "Български пощи" ЕАД. Наглед няма какво да ти хване окото, освен старателно изрисуваният знак на Пощите на стената. Именно неговият автор, оказва се, търсим тук.

"Казвам се Чавдар Божидаров Янев и работя като пощальон от 1991 година", започваме разговора. "Започнах в Пощите след "нежната" революция от 89-та, когато останах без работа. По професия съм строителен техник, но в началото на 90-те строителството замря".

В духа на времето обаче, Чавдар трябва да прибегне до "връзки", за да започне работа дори като пощальон. След първия категоричен отказ на шефа на "Голямата" поща в "Надежда" да наеме Чавдар за позицията, той се обръща за помощ към дядо си, който по професия също е пощаджия.

Чавдар Янев със снимка на дядо ЯниДядо Яни слага старата униформа ("Ние вече не сме формени", забелязва с лека тъга в гласа Чавдар) и благодарение на семейната традиция нашият герой започва новата работа, която, ще стане ясно малко по-късно, е неговата работа - мечта.

"Не ме е притеснявало, че много трябва да обикалям и че ми е малко заплатата. Даже много се кефя. Скоро гледах по Дискавъри как в Китай един пощальон минава реката с лодка, за да достави само едно писмо. Но това тук го няма... Просто нашата професия е такава - срещаш се с всякакви хора и може би затова ми харесва. Пенсионерите ме чакат с нетърпение, защото за много хора единственият човек, който ще видят в месеца, съм аз", разказва той.

За историите, които среща по пътя си пощальонът Чавдар Янев и емоцията да работиш точно това, което искаш, без значение пред колко трудности те изправя то, чуйте в звуковия файл

16 февруари е определен от Европейския съюз за Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните, а в стари времена е била изпълнена с много рискове и напрежение. 
А от екипа на "Радио София" - честит професионален празник на всички пощальони!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41