Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Виена реши въпроса с местата в детските градини

Снимка: БГНЕС
Във Виена има 1980 детски градини, които осигуряват места за 86 хиляди деца, в сравнение със София, където има места за 50 хиляди деца. Думите се на Юрген Чернохорски, зам.-кмет на Виена, отговарящ за ресорите "Образование, интеграция, младежи и персонал".

На въпрос: "Има ли недостиг на детски градини? - проблем, който съществува в София, той обяснява, че предизвикателството пред общината е да създава непрекъснато нови места в градините, защото градът неимоверно бързо се разраства.

Всяка година общината създава 2000 нови места, подчертава Чернохорски и допълва - за децата между 3 и 6 години предлагаме места за 107 процента, което означава, че имаме повече от необходимите места. За деца от 1 до 3 години предлагането е 74 процента.  

Съвсем опростено нещата изглеждат по следния начин:  Приемът за следващата учебна година се извършва през ноември и декември. През този период родителите отиват в съответната служба, която отговаря за детските градини и подават заявление за приемане на детето им, в което е написано първото и второто им желание. Ако не може да бъде намерено място на детето в общинска детска градина по първо и второ желание, общината подкрепя родителите да намерят място в частна детска градина.

По принцип във Виена системата е такава, че общината има отлични контакти с по-големите организации, които стопанисват детски градини и това помага да реши въпроса доста бързо. Разбира се, има детски градини, в които всички искат да запишат децата си, така че и десететажен блок да построим, пак ще се препълни. Все пак мисля, че системата работи добре. Балансът е добър, казва Чернохорски.

Австрия има отделна система за обучение на педагозите, които работят в детските градини. Допълнително към държавното обучение, Виена има и собствено общинско училище за обучение на специалистите, които работят в детските градини. Ние много се гордеем с това училище за учителки в детските градини, защото то е много иновативно, много съвременно. Критериите за обучението на тези кадри са регулирани със закон, като допълнително имаме собствена система за контрол на работата. Във Виена работи микс от частни и общински училища.

За общинските е ясно, но частните получават финансиране от общината и организират самостоятелно работата си и ние като инстанция, която дава парите трябва да упражняваме много тесен контрол и в момента, в който се появят случаи на упражнено насилие или нещо подобно, ние трябва да имаме много бърз механизъм да се намесим и да регулираме нещата. Иначе месечната заплата, която получава един учител в детската градина е около 2500 евро (бруто, преди удръжките). Колкото до въпроса за мотивацията в една толкова трудна професия, той наистина е централен.

Мотивацията може да се постигне чрез микс от подкрепа, обмен между учителите и мерки за допълнителна квалификация. Всъщност в учителската професия ни е необходимо не само знание по дадения предмет, необходими са ни хора, които да обичат децата, а за да обичаш децата, трябва на първо място да обичаш себе си.

Повече за реда за записване в детските градини във Виена, за подбора на персонала, за финансирането, чуйте в интервюто с Юрген Чернохорски.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40