Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Историческия музей - Велинград

Костюм на Гяуров от "Ла Скала" е сред ценните експонати

Туристическият поток в Историческия музей - Велинград е изключително разнообразен, разказва главният уредник Георги Куманов и допълва, че това е благодарение на четирите постоянни експозиции: едната, посветена на патрона на града Вела Пеева, втората - етнографската изложба, експозицията на Великденските писани яйца, включваща образци от Централна и Източна Европа, от цяла България, както и от района на Велинград и четвъртата - свързана с оперния певец Николай Гяуров, чието родно място е Велинград.

Куманов отбелязва, че за посетителите голям интерес представляват ателиетата на музея. В тях те могат да изпишат великденско яйце по традиционната восъчна техника, да направят малка дърворезба или да рисуват върху дърво, да направят свой глинен съд или от плъсти да изработят малко пано.  

За туристите, които посещават музея едно от най-атрактивните събития е голямото писане на Великденски яйца, което се провежда на Велика събота (непосредствено преди Великден). Именно за това събитие миналата година Музеят печели специалната награда на Международната борса за културен туризъм. През 2016 г. - на първото издание на голямото писане на Великденски яйца, участващите са от 11 държави от три континента, както и от много градове на България, изтъква Георги Куманов.

На въпрос: Какво още трябва на музея, за да стане по-привлекателен за туристите? Куманов е категоричен: "Необходими са нови, интерактивни експозиции, които да предизвикват участието на посетителя в търсенето и откриването на информация. Тъкмо от такава експозиция на първо място може би се нуждае изложбата за Николай Гяуров, където хората ще могат да се насладят на неговите аудио и видео изпълнения".

Историческият музей - Велинград има 65-годишна история. Създаден е през 1952 г. като Градски исторически музей - Велинград. По-късно се преобразува в Къща - музей “Вела Пеева”, а през 1991 г. с решение на Министерството на културата статутът му отново се променя на Исторически музей - Велинград с отдели: археология, възраждане, етнография, нова и най-нова история и художествен отдел.

В тях се съхраняват и проучват повече от 19 000 археологически находки, предмети от стария бит, икони, старопечатни книги, лични вещи и архиви на известни личности, снимки и документи.

Работното време е от 9 - 17.30 ч. , с почивен ден през зимата - неделя, а през лятото - работи без почивен ден.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36