От плажовете на Тихия океан до най-високите върхове на Перуанските Анди, пътешественикът преминава през всички климатични пояси, които съществуват на нашата планета. Там, в родината на инките, съвременният турист може да се потопи в културата на народите, населявали Южна Америка преди нашествието на бледоликите завоеватели, да види от въздуха мистичните изображения на платото Наска, да се сблъска с паметниците и полъха на средновековния католицизъм, да надникне в света на планините и непристъпните ледени върхове, да се отправи на пътешествие в джунглите на Амазония.
Всичко това може да се случи в една експедиция към другия край на земята, чиято ледена перла се издига на близо 6000 метра над морето и носи името Алпамайо. Пътешествието и изкачването е отворено за всеки, който желае да посети този район на света и има съответната подготовка. Това каза един от основателите на Школата по алпинизъм и катерене Виктор Варошкин, който е един от най-добрите алпинисти у нас.
Връх Алпамайо се намира на 9 градуса от екватора, което обуславя по-мекия климат там. Мястото е изключително красиво, но подходът е труден и дълъг, казва Варошкин.
Експедицията ще продължи около 20 дни, а началото е 20 юни. Успоредно с катерачната програма, ще има и трекинг програма със същата продължителност.
Подготовката за изкачването на Алпамайо вече тече. Шестимата алпинисти, които ще се включат в експедицията катерят замръзнали водопади у нас и усъвършенстват техники за движение по ледник.
Алпамайо е допускал до най-високата си точка българи само три пъти до този момент, като първото е през 1994г, а последното преди около две години.
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...