Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо две млади лекарки предпочетоха България пред Германия

д-р Кристина Чачева и д-р Марина Михова
Снимка: Божидар Янев
Пътят на българския лекар в наши дни, в България е труден, но славен. Ситуацията не винаги е това, което бихме искали, но се стремим да правим това, което е най-добро за нашите пациенти и за нас самите. Това заяви д-р Марина Михова от сектор “Пренатална медицина” към болница “Надежда” в предаването “Радиоприемница.

Младата лекарка разказа, че почти цялото ѝ обучение е преминало в България, но 7 месеца от специализацията си е изкарала в Германия. Изборът й да остане тук е, за да бъде близо до семейството си.

Д-р Кристина Чачева от “Пренатална медицина” към болница “Надежда” също е следвала в страната, но само половината от обучението си. Втората половина от следването ѝ е в Германия, където е взела две специалности и е практикувала, а от 2014 г. работи в България. В страна ни остава заради това, че тук се чувства по-щастлива.

Не е песен да се работи в Германия. Много се дава в Германия, за да живееш и да работиш там, признава тя. В сравнение с Германия обаче тук има по-малко уважение към лекарите, причината, според нея е заради обществената култура и манталитет, както и на нещата, които са се случили след 1989 г.

През 2016 г. двете лекарки правят уникална за страната ни вътреутробна операция на бебе, което е имало изливи в белия дроб. Бебета в такова състояние имат малък шанс за оцеляване, ако се родят така, затова решихме да сложим дренаж, за да излеем тази вода, която се намираше в плеврата и да му дадем шанс да се оправи да се чувства по-добре и да може да преживее след като се роди и това се случи. Имаше късмет това дете и е живо и здраво днес. Това е едно от малкото неща, които правим. Просто то стана публично известно, разказа д-р Чачева.

В момента в България нашата специалност "Акушерство и гинекология" все повече се феминизира. Логиката на жените, начинът им на мислене ги насочва към тази професия. Жените обичат да се раздават. По света това отдавна не е мъжка или женска професия. Има специалности, които изискват физическа сила, но техниката навлиза все повече в ежедневната медицинска работа, така че физическата сила не е нещо първостепенно. Да кажем, че към момента сме наравно, допълни д-р Михова.

Повече за двете лекарки - чуйте в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инспекцията по труда откри над 450 нарушения в строителния сектор

В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..

публикувано на 10.02.25 в 18:20

Форум, 10.02.25: Какъв ефект да очакваме от бойкота на големите търговски вериги

В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..

публикувано на 10.02.25 в 18:15

Общините се подготвят за преминаването към еврото

Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..

публикувано на 10.02.25 в 17:25

Търговските вериги отдавна са нарушили всякакви принципи на пазарната икономика

За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..

публикувано на 10.02.25 в 16:50

Започват лекции на "нови идоли" за надскачане на предразсъдъците

Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..

публикувано на 10.02.25 в 16:24

В България липсва механизъм за социална помощ след задължително лечение в психиатрия

Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е  недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри.   Показателен пример за този проблем е..

публикувано на 10.02.25 в 15:37
Проф. Христо Кожухаров

Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната

Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..

публикувано на 10.02.25 в 15:30