Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо две млади лекарки предпочетоха България пред Германия

д-р Кристина Чачева и д-р Марина Михова
Снимка: Божидар Янев
Пътят на българския лекар в наши дни, в България е труден, но славен. Ситуацията не винаги е това, което бихме искали, но се стремим да правим това, което е най-добро за нашите пациенти и за нас самите. Това заяви д-р Марина Михова от сектор “Пренатална медицина” към болница “Надежда” в предаването “Радиоприемница.

Младата лекарка разказа, че почти цялото ѝ обучение е преминало в България, но 7 месеца от специализацията си е изкарала в Германия. Изборът й да остане тук е, за да бъде близо до семейството си.

Д-р Кристина Чачева от “Пренатална медицина” към болница “Надежда” също е следвала в страната, но само половината от обучението си. Втората половина от следването ѝ е в Германия, където е взела две специалности и е практикувала, а от 2014 г. работи в България. В страна ни остава заради това, че тук се чувства по-щастлива.

Не е песен да се работи в Германия. Много се дава в Германия, за да живееш и да работиш там, признава тя. В сравнение с Германия обаче тук има по-малко уважение към лекарите, причината, според нея е заради обществената култура и манталитет, както и на нещата, които са се случили след 1989 г.

През 2016 г. двете лекарки правят уникална за страната ни вътреутробна операция на бебе, което е имало изливи в белия дроб. Бебета в такова състояние имат малък шанс за оцеляване, ако се родят така, затова решихме да сложим дренаж, за да излеем тази вода, която се намираше в плеврата и да му дадем шанс да се оправи да се чувства по-добре и да може да преживее след като се роди и това се случи. Имаше късмет това дете и е живо и здраво днес. Това е едно от малкото неща, които правим. Просто то стана публично известно, разказа д-р Чачева.

В момента в България нашата специалност "Акушерство и гинекология" все повече се феминизира. Логиката на жените, начинът им на мислене ги насочва към тази професия. Жените обичат да се раздават. По света това отдавна не е мъжка или женска професия. Има специалности, които изискват физическа сила, но техниката навлиза все повече в ежедневната медицинска работа, така че физическата сила не е нещо първостепенно. Да кажем, че към момента сме наравно, допълни д-р Михова.

Повече за двете лекарки - чуйте в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя с кмета Рангел Марков

От богините на водата до киното по ноти

Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя ни представя предстоящия им празник, Горешляци 2025: "От 14 до края на седмицата, вкл. и 26 юли са празниците на минералната вода и дълголетието. Още утре откриваме пространство за арт-терапия. През седмицата следва мултимедийния спектакъл "Богини на водата" (15 и 16, от 20:30). Проектът е..

публикувано на 13.07.25 в 11:55
С част от гостите

Училището ни дава опит в реалния, в професионалния живот

Радиокафе гостува на професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в район Банкя . Пръв гост е нейният директор, инж. Савина Спасова : "Нашата гимназия развива учениците не само като професионалисти, а и като граждани. Едната програма, по която работим е Еразъм+, нашите ученици посетиха Германия Италия, Испания и Португалия за..

публикувано на 13.07.25 в 09:39
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
По-добрата стена

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25