Сопраното Красимира Стоянова казва, че след изпълнението на "Реквием" се чувства много приповдигнато. "Чувствам го като лично откровение, като изповед сама за себе си".
Не може човек да изпълни това произведение и да не е под много силна емоция, под много силно преживяване. Няма как това да стане, защото това произведение е толкова дълбоко и силно като смисъл, като музика.
Съчетанието между смисъла на текста, смисъла на човешкия живот, между това какво ще стане с душата - къде ще отиде, как ще бъде и музиката, която е композирата точно върху това, е толкова гениално, въздействащо е това съчетание, че човек никога не може да остане равнодушен. Лично аз, слушайки “Реквием”, се чувствам много приповдигнато. Чувствам го като една лична изповед, разказва Красимира Стоянова.
Замисълът на "Реквиема" е от края на 1868 г. Идеята е най-добрите композитори на онова време да се обединят и да напишат траурна меса по повод годишнината от смъртта на Росини - "най-уважавания италиански композитор". По жребий на Верди се пада заключителната част, най-привлекателна за авторите - Libera me. Творбата е написана през ноември 1869 г., но не е изпълнена.
По-късно Верди решава да напише свой "Реквием" в чест на Росини. Тласък за по-скорошното му завършване дава смъртта на бележития писател Алесандро Мандзони, пред когото Верди се прекланя от младежките си години като "образец на добродетелта и патриотизма". Творбата е завършена на 10 април 1874 г. Първото изпълнение е в миланската катедрала "Сан Марко" под диригентството на автора. Следват още изпълнения с огромен успех - в Миланската скала, Париж, Лондон, Виена, Мюнхен, Петербург.
Подробности - в звуковия файл.
През следващото денонощие времето в страната ще се задържи облачно, на много места с валежи от дъжд. Следобед от запад на изток валежите постепенно ще започнат да спират, над Западна България и облачността ще се разкъса и намалее, съобщиха от НИМХ. Дъждовно ще се задържи времето в Североизточна България. Ще духа умерен северозападен вятър. Ще бъде хладно..
"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..