Освен образователна, книгата има и възпитателна роля. Тя засяга теми като благодарност, доброта, милосърдие, състрадание и описва по увлекателен за децата начин някои от чудесата на светеца хирург. Изданието съдържа много цветни илюстрации, които разказват за ключови моменти от удивителния живот на светеца.
Журналистът Ангел Бончев, който е автор на книгата, казва, че чрез нея е искал да накара децата да почувстват близък един православен светия.
Искаше ми се децата да имат добрия примен пред себе си, посочва Ангел Бончев.
Вероятността един човек, когато гледа повече добри примери пред себе си, да ги последва, е много по-голяма, отколкото, ако гледа лошите примери.
Книгата разкава за живота и откритията в медицината на Св. Лука Кримски, а Ангел Бончев допълва, че светията е помагал като лекар, духовник и пастир за физическот и духовното здраве на хората и продължава да помага чрез неизброимите си чудеса и до ден днешен като лекар на телата и душите и като велик чудотворец.
Книгата може да бъде намерена единствено в църковните храмове в България, а отскоро и в Гърция, тъй като е предизвикала интереса на гръцките православни водачи, а защо това е голямо постижение за България - чуйте в звуковия файл.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..