Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родителите не трябва да разчитат само на медикаментозната терапия

Проф. Боянова: Аутизмът не се причинява от "отравяне с живак или олово"

Снимка: nmd.bg

Иновативни за страната ни образователна платформа за терапия за деца, страдащи от аутизъм, дислексия, хиперактивност и разстройство на слуховата обработка, както и метод за бързо обучение по английски език бяха представени в столицата от Европейския център по невронауки. Предложената технология вече се използва в някои страни от Европа, в САЩ.

Могат ли заниманията он лайн да бъдат в помощ на децата с тези проблеми, към какви специалисти трябва да се обръщат родителите и кои са ефективните терапии? Отговорите потърсихме от проф. д-р Виолета Боянова, ръководител на департамент „Здравеопазване и социална работа“ в Нов български университет - невролог, логопед, специалист с дългогодишен опит в работата с деца с аутизъм, затруднения в говора, хиперактивност. Проф. Боянова е създател на Центъра за терапия на комуникативни и емоционално-поведенчески нарушения в детска възраст:

Снимка"Всяко едно от тези нарушения се отразява върху обучението на децата, те имат обикновено обучителни трудности и трудности в адаптацията към училище. Но това се неща, за които ако се помогне навреме, нещата могат да се нормализират", посочи проф. Боянова. По думите й, в много тежките случаи, както и да се работи, винаги има някакъв дефицит. Но при децата с изоставане в езиковото развитие, децата със заекване, хиперактивност, дефицит на внимание и аутизъм може да има добър резултат. Според специалиста, диагнозата "аутизъм" се преекспонира - всяко едно нарушение се третира така.

"Това е безобразие. Когато родителят чуе диагнозата "аутизъм", това не него е присъда, а не диагноза", каза проф. Боянова. По повод трудностите при разпознаването на болестта при децата, тя посочи, че МОН има изискване всяка година учители в детски градини и училища да се обучават по темата. И различният подход вече се усеща - педагозите не смятат, че тези деца не могат да останат в учебните заведения.  

Проф. Боянова подчерта, че родителите трябва да се обръщат единствено и само към професионалисти. Тя посочи, че според нейно проучване и резултати от изследвания на 46 деца с аутизъм, няма никакви основания да се смята, че аутизмът се причинява от "отравяне с живак или олово".

"На базата на това проучване и на данните, които чета, мога да кажа, че хипотезата, че децата са "отровени с тежки метали" не е актуална и родителите не бива да се поддаават на това, че някой ще измъкне живака от детето и по този начин ще го излекува. И това по правило струва доста пари", посочи проф. Боянова.

Това, което трябва да потърсят родителите, са специалисти - лекар, психолог и логопед.  По отношение образователните платформи, които предвиждат он-лайн обучение, проф. Боянова каза, че децата с аутизъм обичат да работят с компютри и това трябва да се използва в лечението. Специалистът предупреди, че не бива родителите да позволяват да стават "жертва" на децата, заради заболяването им.

Още подробности - чуйте в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03