Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инна Иванова: Кинезитерапията може да забави развитието на множествената склероза

Снимка: pixabay.com

Пациентите с множествена склероза се нуждаят от психологическа подкрепа и от кинезитерапия. Темата бе във фокуса на среща дискусия, организирана от фондация  с „МС Общество - България”. Най-често срещаните последствия, които заболяването нанася върху психиката са депресия, агресия и автоагресия, тревожност, хронична фрустрация. Затова много важна е работата на психолозите с тези пациенти, а движението и кинезитерапията значително повишават качеството на живот. Това са хора в активна възраст, обикновено между 20-40 години, като през последните години възрастовата граница при новодиагностираните случаи значително пада.

Потърсихме мнението на кинезитерапевта Инна Иванова, преподавател във Факултет обществено здраве на Медицинския университет - София и в НСА за значението на движението и рехабилитацията за пациентите с множествена склероза:

Снимка"Наистина е много важна психо-физическата подкрепа за тези пациенти, тъй като това, че изпадат в тези състояния е един от основните фактори, които водят до постепенна инвалидизация и ограничаване в способностите им и в ограничаване качеството им на живот. И това са и основните компоненти, за които ние с психолога Грети Иванова се грижим и се опитваме да подпомогнем тези пациенти - да върнем тяхната вяра в живота, в способностите, да събудим техните тела със знания и любовта към живота".

По думите на Инна Иванова, има значение кога започва работата на пациента със специалист - колкото по-малко е пострадало тялото и нервната система, толкова по-голям е шансът да се забави развитието на заболяването. А най-важното е постоянството - грижата за собственото тяло и "записване" на двигателните модели. Постоянството при какъвто и да е двигателен режим може да помогне за предпазване от сериозни усложнение, смята кинезитерапевтът.

Регистър на болните в България няма. Официалната статистика е от преди повече от 30 години и според нея броят на хората с тази диагноза е 3500, но от фондацията смятат, че са почти 10 хиляди души.

Още за значението на кинезитерапията и етапите, през които се преминава - чуйте интервюто с Инна Иванова!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложение за кандидат студенти "Уча в чужбина" ще стартира този уикенд в София

Университетското образование в чужбина е желана перспектива за все повече бъдещи студенти, но изборът на образователна дестинация става изключително важен за тях с оглед на перспективите за бъдеща реализация.  По последни данни  за 70.1% от студентите е по-важно придобитото образование в чужбина да е стойностно и да разширява перспективите за..

публикувано на 20.09.24 в 17:52

Превенция и безплатни прегледи срещу най-честите заболявания

От 21 септември 2024 г. всяка трета събота от месеца ще бъдат провеждани събития с вход свободен, с цел превенция и профилактика на най-често срещаните заболявания и здравословни проблеми у нас. Присъстващите ще имат възможност да се запишат за безплатни профилактични прегледи и да получат ваучери за безплатни изследвания. Лекари от УМБАЛ..

публикувано на 20.09.24 в 17:43

Фармацевтите са в готовност за протест

Фармацевтите са готови на протест заради приетите преди дни на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Промените предвиждат продажба на лекарствени продукти във вендинг машини. Какви са техните притеснения и какво решение предлагат? Маг.-фарм. Константин Качулев, председател на Национална аптечна браншова..

публикувано на 20.09.24 в 16:30

Търг за съвременно българско изкуство представя творби на млади и изявени майстори

Търг за съвременно изкуство ще представи творби на изявени и млади съвременни български майстори.   Как се остойностява съвременно изкуство днес, как се продава и купува, как се създава стойност, разказаха в предаването “Радиокафе“ Милена Едвиг и Красимира Кунева. "В продажбата на съвременно изкуство нашият пазар е слабо развит и това е..

публикувано на 20.09.24 в 15:15
Камала Харис и Доналд Тръмп

Дебатът Тръмп-Харис е все още горещ

Повече от седмица след края на дебата между вицепрезидента Камала Харис и бившия президент Доналд Тръмп, също и недоказаните твърдения за това как имигранти от Хаити се хранят с домашни любимци продължават да са тема на разговор. Стигна се дори и до бомбени заплахи и отменяне на събития въпреки, че официални лица неведнъж отрекоха подобни..

публикувано на 20.09.24 в 15:12
Искра Ангелова и Виктория Ценова

Искра Ангелова създаде школа за актьорско майсторство

Искра Ангелова е журналист и актриса, ангажиран гражданин по всякакви теми на нашето съвремие. Тя създаде своя школа за актьорско майсторство, но не само – това е място и за култура, комуникация и общуване с младите хора. Ангелова разказа какво я е вдъхновило да създаде тази школа и първите стъпки, към която тръгват от кастинг агенция и..

публикувано на 20.09.24 в 15:10
Клиника по урология на Военномедицинска академия

Медици от 7 държави на курс при уролозите от ВМА

Специалисти от седем държави се включиха в двудневен курс, организиран от Клиника по урология на Военномедицинска академия, ръководена от проф. д-р Илия Салтиров. В научно-практическата академия се включиха медици от България, Израел, Сърбия, Република Северна Македония, Словения, Румъния и Турция. Специално участие взеха и..

публикувано на 20.09.24 в 14:35