Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вашият глас:

План за спасение поискаха жителите на кв. "Витоша"

Снимка: Антония Енева
Тази седмица в предаването „Вашият глас“ се фокусирахме върху проблемите в кв. „Витоша“. Преди две седмици жителите на квартала излезнаха на протест заради състоянието, в което се намира мястото, където живеят. Липса на улици, инфраструктурни проблеми, шум и неспирни задръствания заради наличните само два входа към квартала - това са само част от проблемите, на които обърнаха внимание протестиращите. Това е поредният израз на недоволство от страна на жителите, които възразяват и срещу строителството на нова 17 етажна сграда. В сряда вечерта пък се проведе обществено обсъждане в сградата на Столичната община, на което членове на инициативния комитет на кв. "Витоша" се срещнаха с представители на общината.

На проведеното обществено объждане в сряда вечерта Светлин Димитров и Димитър Граматиков с ирония направиха презентация на квартала. Те изтъкнаха проблемите, свързани с липсата на канализация в част от квартала, шумът и прахта от преминаващите камиони, трафикът от липса на достатъчно входове и изходи в квартала.

За да можем да се справим с всеки един проблем, първо трябва правилно да го диагностицираме. Ние идваме в Столичната община не с молба за съдействие, не с искане, ние идваме тук, давайки възможност да се решат всички проблеми и доверието, което е спаднало до критичен минимум, да бъде възстановено, каза Светлин Димитров от Инициативния комитет в кв. "Витоша".

След няколко протеста и многократния запитвания, столичният кмет Йорданка Фандъкова обясни на събралите се жители какво е свършено до момента и какво предстои.

Ако беше въпрос само за изграждане на инфрастуктурата, щеше да бъде много по-лесно, защото това е по-лесната задача. Проблемите са доста по-сериозни и са свързани най-вече със собствеността. Кварталът е разположен на територията на бивши земеделски земи, които са върнати по Закона за възстановяване на бивши земеделски земи. След приетия регулационен план, площта на уличната мрежа е 404 декара. От тях около 35 % СО притежава и е придобила в последните години, което означава, че около 60 % от тази територия за улици е частна собственост.

Вторият голям проблем, който също е свързан с изграждането на улици, е канализацията, отбеляза Фандъкова. Части от квартала би следвало да се обслужват от изградения по бул. "Симеоновско шосе" главен канализационен клон на десния Слатински колектор. За тази цел за цялата територия са изготвени идейни проекти, каза още столичният кмет.

Фандъкова допълни още, че е готов проекта за нова спортна и детска площадка, който е съгласуван с гражданите. Кметът обясни и че ще възложи на Столичния инспекторат да осигури присъствие на място на инспектор всеки вторник и четвъртък от 13 до 15 ч. - на ул. „Чавдар Мутафов“.

От инициативния комитет пък поискаха създаване на група, която да работи за разрешаване на проблемите в кв. Витоша, както и регулярни срещи между общината и инициативния комитет. Жителите на кв. Витоша поискаха още да бъде изготвен план за спасение и развитие на квартала, последователност при изпълнението на задачите, както и процедура за приемане на Подробен устройствен план за кв. Витоша. Екипът на "Вашият глас" се ангажира да проследи дали исканията им ще бъдат изпълнени.

Ако и вие имате неразрешен проблем, свързан с институциите в София, а не знаете към кого да се обърнете - потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg или на телефон 02/9336 200. Не забраявйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.

Още по темата, свързана с квартал "Витоша" - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45