В края на зимата обикновено се замисляме за необходимостта от пречистване, като най-често свързваме това пречистване с Великденския пост. Постът в християнската традиция е преди всичко в един духовен план, а чисто физическото му измерение по-скоро подпомага човека, когато той има духовна борба, каза пред Радио София отец Стоян Чиликов от столичния храм "Св. Георги Победоносец".
Постът възниква още в Апостолската епоха, като Иисус Христос е постил 40 дни и 40 нощи преди да излезе на своето служение. Преди него има свидетелства в Стария завет как, преди да излязат на служение, пророците са постили. В познатия ни днес вид обаче, постът се появява някъде около IV век с лишаването от тези храни, които ги има и в нашето съвремие. В началото на поста някои вярващи съблюдават строг отказ от храна и напитки, в знак на благочестие и силна вяра, за да може да влязат в поста по-събрани в себе си.
Важно е да разберем, че постът е нещо индивидуално, което всеки човек може да разбере според силите си, възможностите си и здравословното състояние и е желателно да се посъветват с духовник, изтъкна отец Стоян. Неговият смисъл е във въздържанието, което помага на вярващите да се обърнат по-добре към Бога. Посланието за въздържание може да бъде открито дори в притчата за греха на Адам и Ева в рая, които получават забрана от Господ да ядат райската ябълка. Днес това, което правят християните, е да изпълняват точно тази първа заповед за въздържание:
По пътя ни, в борбата ни за Христос ние се опитваме наистина да се въздържаме от злото. За съжаление начинът на живот, който виждаме в обществото, даже и в църквата, показва, че сме склонни да се отдаваме на лошата страна от нашата човешка природа. Тогава вършим злини, вършим интриги. Когато ги вършим съзнателно, човешката душа в себе си умира.
Задачата на православната аскетика е да върне човека на правилния път, да го върне в прегръдката на Бога. Част от нея са и тайнствата на изповедта и причастието. За да може човек наистина да участва по-съзнателно в изповядването, той пости. Чистото лишаване от храна е външната форма, но по-важно значение има духовното измерение на въздържанието. Защото много по-трудно е човек да се въздържи от злото, отколкото от това да яде месо или кашкавал или друг продукт, който не се приема по време на пост.
В забързаното ни време изглежда сякаш все повече хора се обръщат към християнските ценности и Бога само по време на големите християнски празници, като тази тенденция дори породи определението "празнични християни". Според набюденията на отец Стоян Чиликов в храма влизат енориарши, които изповядват вярата си и водят християнски начин на живот, но има и много хора, които наистина идват само на празници. Има различни причини за това, като сред тях са липсата на знание и опит, с които разполагат вярващите хора, а понякога дори може да се дължи дори на разочарование от определен свещеник. Точно тук често идва опасната индиферентност, предупреди отец Стоян:
Човек трябва да търси. Когато си даде ясна сметка какво иска от живота си, когато си зададе основни духовни въпроси, тогава той започва да търси и рано или късно намира. Аз съм убеден, че в момента, в който човек стане индиферентен, тогава той умира.
През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..