Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антония Йорданова: За добра визия на бала - имайте мярка

Бъдете себе си с малко провокация.

Само седмица ни дели от началото на май, който носи със себе си лятото, цветното настроение и празничните емоции. Неслучайно това е месецът с най-много почивни дни, които започват и свършват с абитуриентските балове. Докато едни избират да празнуват по тениска и дънки, други залагат на официалните тоалети. Абитуриентският бал е един от най-вълнуващите моменти за всеки млад човек, затова цялата седмица предаването “Радиоприемница” ще бъде посветена на този празник.

Еуфорията, трепетът, приготовлението, цялата феерия от емоции са нещо нормално за зрелостниците. Какви са тънкостите при подготовката на абитуриентите в празничната вечер - разказва стилистът Антония Йорданова. Моментът около баловете е интересен за стилиста, защото в това време се среща с много хора. Всяко едно дете е много точно отражение на семейството, от което излиза, а това не трябва да се подценява, защото родителите изиграват огромна роля в този процес, казва Антония. Опитът я е сблъскал с деца, които са спокойни и наясно какво точно искат, но има и деца, които са в ступор и трябва да се проведе с тях дълъг и сериозен разговор, за да се избере отправна точка за тоалета. Няма как да се погрижиш за някого, независимо дали е абитуриент или зрял човек, когато той няма никаква представа какво точно иска. Подготовката за бала също не е нужно да бъде разточителна и с месеци, ако човек знае какво иска много бързо може да се подготви. Има абитуриентки, които са готови за две седмици, има и такива които се подготвят от половин година. Според стилиста, повечето млади дами искат да направят твърде много неща за себе си във въпросната вечер, защото продължават да препускат идеи и желания в главите им. Снимка

Относно тенденциите, Антония е категорична: Хората много обичат да се слагат в рамки и това не касае само тенденциите. Всичко е въпрос на добър стил. Разбира се, има и вечни класики като дантелата, кадифето. Има едно завръщане към класиката, което лично за мен е много хубаво и е провокация да се пазят някакви общи норми за добра визия. Тази година има огромно разнообразие в цветовете - от пастелни до ярки. Модната индустрия вече не е това, което е била и всеки се опитва да защитава някаква определена индивидуалност. Така младите хора имат огромен избор и могат да се припознаят в нещо, което да ги изрази по най-убедителен начин. Не на последно място (младите) да продължат да се съобразяват с това, което са, защото има страшно много неща, които харесваме, но има малко хора, които имат обективна представа и се доверяват на професионалистите, които могат да им дадат тази идея с какво да се съобразяват, какво да сложат на себе си, така че да им стои, а не просто да харесат нещо и без да са обективни, да го сложат, казва стилистът. Мярката, казва Антония - е най-важна. Това важи не само за абитуриентите, но за всеки, който гради стил. Една от честите грешки при дамските тоалетите, например е, че в желанието си да бъдат забелязани, младите дами слагат всичко възможно върху себе си. Ако не разполагат с достатъчно време, е по-добре момичетата да заложат на нещо сигурно  - семпъл тоалет, с акцент в грима и прическата или в някакъв интересен аксесоар. Нека не се гледа на всяко нещо на парче. Добрата визия е точно този баланс между всичко, което една жена може да направи със себе си, независимо на колко години е и това е да има хармония между, кройката на дрехата, фигурата, на която е облечена тази дреха, косата, грима и всички малки добавки, които често стават в повече.

В абитуриентската вечер момчетата могат да изглеждат не по-малко нелепо от момичетата. В годините забелязвам една особена тенденция да се избират големи костюми. Не се съобразяват с дължината и има набиране долу в крачолите, от раменете стърчат саката, а ръкавите са по-дълги. Изглеждат по-скоро като чиновници, отколкото за бал. Тази година скъсените пропорции в панталоните на момчетата са доста актуални. Според стилиста обаче има много предразсъдъци относно външния вид и този тип панталони, например, не се приема лесно, затова според нея, е важно да се гледа какво се случва извън страната ни. 

Най-важното обаче е, че това е една вечер, в която младите хора трябва по-скоро да се забавляват и да експериментират по хубав начин. Бъдете себе си с малко провокация. Всичко, което е умерено и е направено със замах и настроение, ще изглежда добре, сигурна е Антония.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13