Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емоцията на бала е за младите хора, но и за техните родители

В предаването “Радиоприемница” цяла седмица говорихме за абитуриентските балове, за прическите, костюмите и грима, но най-важната част са емоциите. Гости в днешното предаване са Анелия Торошанова - познат глас, дългогодишен радиожурналист, водещ на неделното “Радиокафе” по програма "Радио София", водещ на юридическото предаване “Законът и Темида” по програма "Христо Ботев", която гостува заедно със сина си Ивайло Дюлгеров.
Абитуриентският бал е празник не само за младите хора, но и за техните родители. Моите вълнения бяха до момента, когато трябваше всичко да организирам, включително мястото, където ще е балът, менюто, гостите, поканите, признава Анелия и веднага се съгласява, че в днешно време балът се е превърнал в нещо като малка сватба. Решихме да бъде по нетрадиционен и ще бъде с един ретроавтомобил, който е бутиков, единствен в България - Форд А, с уникален жълт цвят.
За бала Ивайло, който и в студиото е елегантен, е избрал вече всичко. Тези неща трябва да се подготвят по-отрано, защото в последния момент нищо не се прави, обяснява Ивайло. Организацията обаче може и да е на майката, защото както казва Анелия: Ивайло е много послушен и винаги се доверява. Но пък през последните години той изгради свой собствен стил и в ежедневието си ходи облечен в костюм от няколко години и не му беше трудно да си избере, обясни Анелия. 
В момента обаче основната тема сред дванайсетокласниците са матурите, а балът минава на втори план. Първата матура, която е задължителна е по Български език и литература и е на 21 май, следващата, която е по избираем предмет е на 23 май, а на 24 май е балът.
Целта ми е след матурите да продължа образованието си в сферата на националната сигурност и се надявам всичко да бъде наред и съм сигурен, че ще бъде така, защото място за провал няма, разказа Ивайло, който в момента завършва Професионалната гимназия по туризъм.
Ивайло, както и повечето от неговите съученици, са избрали да останат да учат в България. Тук е семейството ми, майка ми, тук живея и от най-ранна детска възраст съм бил сигурен, че ще остана в България, признава той. Относно качеството на образование Ивайло е сигурен, че всичко зависи от нивото на самото учебно заведение, но зависи и от преподавателите и учениците.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41