Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Българите по-богати с 6 млрд. лв. за година, извежда в заглавие 24 ЧАСА. Финансовото богатство на домакинствата се увеличава с 6,1 млрд. лева през 2017 г. Това е най- голямото увеличение от 2007 г. насам, като достига 77,2 млрд. лева в края на миналата година, показва последният анализ на “Индъстри уоч”, който е част от периодичния доклад “Лични активи в България: Финансово богатство и пазар на жилища” за първото тримесечие на 2018 г.

Според анализаторите двигателите на растежа на богатството са разнопосочни. Ръстът на заетостта - с 4,4% средногодишно , както и този на средната заплата - с 10%, са създали 5,1 млрд. лева допълнителен доход за работещите българи. Все повече стават и българите, които намират реализация на европейския трудов пазар. Това на свой ред е увеличило емигрантските пари, които са достигнали рекордните 1,953 млрд. евро през изминалата година, което е ръст от 30% в сравнение с 2016 г. Заради продължаващата тенденция към намаление лихвите по депозитите вече не се оказват значим източник на финансовото богатство. Те са добавили към него само 183 млн. лева към домакинските бюджети.

Търсим 64 000 специалисти, съобщава МОНИТОР. Българската икономика търси 64 238 специалисти от дефицитни професии за следващите 5 години, като се очаква най-нужни кадри да бъдат техниците по пътно-транспортната техника – 9659. Това показва анализ на МОН на Базата на данни от Центъра за информационно осигуряване на образованието и Националния осигурителен институт.

24 са общо специалностите от професиите, по които се очаква да има недостиг на специалисти. Сред тях са и 5819 техници по подемно-транспортна техника, монтирана на пътни транспортни средства, 5714 по пристанищна механизация, 3038 по оператори по производство на облекло от текстил, 1883 стругари и други. Общо 22 професии ще бъдат включени в списъка със защитените от държавата специалности от професии. Сред тях са химик - технолог, животновъд, растениевъд, каменоделец, корабоводител, пътен строител, минен техник и други. По този начин се създава възможност за осигуряване на кадри в тези области.

В България токът е по-скъп, отколкото в Германия и Дания, установява СЕГА. Богатите северни страни в Европейския съюз (ЕС) плащат по-малко за електроенергия на едро, отколкото по-бедните южни държави. Най-евтина е електроенергията в скандинавските държави и в Германия. Най-скъпо е в Италия, Гърция и Португалия. България е в златната среда, но плаща повече от водещите страни, както и от бързо развиващите се прибалтийски членки на ЕС. Причините за това са неразвитият пазар, липсата на реална конкуренция и свързаност на енергийните системи. Това показват данните за четвъртото тримесечие на миналата година на генерална дирекция "Енергетика" към Европейската комисия.

Разписанието на БДЖ е най-точно в немски сайт, четем още в СЕГА. Държавната фирма БДЖ крие в онлайн разписанието си пътнически влакове, които обслужват редовни линии. За това алармира "Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт". Сдружението е открило, че някои маршрути, които са по-удобните влакове за пътниците, с по-кратко време за пътуване и престой, не се показват като вариант на сайта на БДЖ, където е разписанието.

Парадоксалното е, че информацията, която българските железници крият от своите пасажери, може да бъде лесно открита на уебстраницата на германските железници (bahn.de). От сдружението дават пример с влака София - Гюешево (границата с Македония), който според сайта на БДЖ не съществува. В действителност влаковете до Гюешево пътуват 4 пъти в седмицата - понеделник, сряда, събота и неделя по два. И в интернет страницата на германските железници човек дори може да види най-добрия вариант за пътуване по този маршрут - с най-малко време за престой.

Кърпят 700 хил. квадрата дупки в градовете, информира МОНИТОР. Само в София предстоят ремонти на 54 000 квадратни метра настилка на ул. „Граф Игнатиев“ и на над 200 000 квадрата на други улици. В Русе ще бъде положена нова настилка на 140 улици с площ от 319 552 квадрата. В Пловдив пък от 1 май в ход е реконструкцията на булевардите „Руски” и „Шести септември“, а във Варна - на бул. „Приморски“. С пълна сила капитални ремонти на улици се правят още и в други големи градове като Велико Търново, Шумен и Кюстендил. Междувременно стана ясно, че при забавяне на ремонта на столичната улица„Граф Игнатиев“ фирмата изпълнител ще отнася по 240 хил. лв. глоба за всеки просрочен ден.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община отново въвежда зелен билет и безплатни буферни паркинги на 19 и 20 януари

В неделя и понеделник (19 и 20 януари 2025 г.) Столичната община въвежда отново зелен билет и безплатни буферни паркинги във връзка с прогнозни данни за замърсяване на въздуха в тези дни. Решението е взето след консултация с експертите на Националния институт по метеорология и хидрология, според които очакваният потенциал на замърсяване на..

публикувано на 17.01.25 в 20:02

Транспортните дружества в София завършват 2024 г. с печалба от 22.7 млн. лв.

Транспортните дружества в София завършват годината с печалба от 22.7 млн. лв. Благодарение на стратегически планираната финансова политика, активната работа на екипа на Столична община , осигурените рекордни финансови средства в икономическата рамка за транспорт за 2024 г., както и предоставените заеми от Столична община, "Столичен автотранспорт",..

публикувано на 17.01.25 в 14:32

Военномедицинска академия въвежда роботизираната хирургия Da Vinci Xi

Военномедицинска академия (ВМА) въвежда роботизирана хирургия Da Vinci Xi. Роботизираната хирургия с използването на системата da Vinci Xi е напреднал подход в медицината, който комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Използва се в различни области на медицината, като урология, обща хирургия, гръдна хирургия,..

публикувано на 17.01.25 в 11:35

България се включва в Международното изложение „Зелена седмица Берлин 2025“

Министерството на земеделието и храните за 34-ти път ще представи България на престижното Международно изложение „Зелена седмица Берлин 2025“ в Германия. От днес до 26 януари 2025 г. страната ни ще предложи на посетители от цял свят разнообразие от автентични български вкусове и продукти, включително маслинова паста, шипково масло, биопродукти и вина...

публикувано на 17.01.25 в 09:43

Честит Антоновден!

На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. Роден около 251 г. в Среден Египет в семейство на заможни копти християни. Когато неговите родители починали бил на 20 години, раздал имането си на бедни и се оттеглил в усамотение в пустинята. 35-годишен той заминал отвъд Нил и заживял в при пълно уединение на..

публикувано на 17.01.25 в 07:50

Столичната община приема проекти за тазгодишния Културен календар

След като Общинският съвет прие документа "Цели, приоритети и процедури за 2025 г. на Програма "Календар на културните събития", от Столичната община обявиха, че започва процедурата за прием на проекти в разделите "Стратегически събития" и "Значими събития". Срокът за кандидатстване с проекти за включване в двата раздела е от 00:01 ч. на 18..

публикувано на 16.01.25 в 19:58

Вдигат цената на билетите в столичния зоопарк от февруари

Столичният общински съвет актуализира цените на билетите на Зоологическата градина в София. След 12 години без промяна, билетът за вход в столичния зоопарк ще има нова цена от началото на февруари. В СОС приеха: Столичният зоопарк актуализира цените Входът за Зоологическа градина София остава безплатен за децата до 3 години, за децата от 3..

публикувано на 16.01.25 в 14:44