Тази неделя в предаването „Кой кой е“ ви срещаме с фотографът Любомир Сергеев. Един търсач на красотата, както го наричат в публичното пространство, който снима в цял свят, като двете му постоянни точки са София и Ню Йорк.
Любо е обиколил почти всички европейски градове, снимал е в Китай, Япония, Африка има много родни и международни награди. През 2014 година печели т. нар „Оскар“ във фотографията - статуетка „Виктория“ в най-големия фотосалон в света.
Срещаме Любомир Сергеев, вглъбен в поредния работен проект, За щастие той успява да се откъсне от задачите си и да дойде в студиото на Радио София. Подготвя поредната изложба в Ню Йорк, този път с… хайдути. Всъщност фотографът среща ентусиастите от сдружение „Хайдути“ на един събор и решава, че иска да ги заснеме и да ги покаже на света. Очертава се изложба и в Токио.
Директно отидох при тях и им казах: Вижте искам да ви снимам, ужасно много ме кефи какво правите! Това са хора, които се занимават с пропагандиране на нашата история и култура по много автентичен начин - разказва разпалено Любомир Сергеев.
Хората от сдружение „Хайдути“ събират автентични дрехи, оръжия и атрибути, които са на повече от 200 години. Те правят открити уроци в различни краища на България, нещо което Любо Сергеев иска да разкаже.
Моята амбиция е да заснема точно определен тип фотографии, които са така, както ги обичам - леко епични и да ги представя на света - признава фотографът и допълва: Винаги много съм харесвал да правя такива комбинации между нещо, което е много историческо с културна насоченост и да го пречупя през моя си леко комерсиален поглед.
В хода на разговора ни става ясно, че носителят на „Оскар“ във фотографията обича разнообразието, живял е в много европейски столици и е обиколил почти всички континенти, но винаги се връща към родната си България.
Трудно се издържа една цяла година в Ню Йорк, имайки предвид алтернативата тук. Пролетта е много хубава в Ню Йорк, но лятно и зимно време предпочитам да съм в България. Тук има прекалено интересни неща, за да ги оставя току така, честно казано. Обичам двете страни на монетата. Обичам да виждам и Ню Йорк - голямата машина, обичам да се прибера и в България, малко по-спокойно да ми е. Аз не съм срещал българин по света, на когото да не му е мъчно - категоричен е Любо.
Много мие хубаво днес, да снимам някъде по света - в Лос Анджелис например, където времето е винаги едно и няма промяна, след това да прескоча до някой замък в Австрия. Спомням си имаше един случай, когато от Европа, на следващия ден попаднахме в Африка, в коренно различна обстановка в арабски, полуарабски свят, в пустинята. Всъщност, това са най-важните неща, които се случват на мен и смятам, че на всеки човек, който пътешества, има възможност да погледне тоя свят. И е много важно да обърнеш внимание на тези неща. Много е тъжно, ако си прекалено зает или нямаш очите да ги видиш тези разлики. Мисля, че това е истината, това е целта - да можеш да ги видиш всички тези разлики, на които си свидетел.
Именно заради тези възможности Любо се чувства богат.
Много е важно човек да отстъпи една крачка назад, да погледне общата картина и да каже: Уао!
А поредното пътуване предстои до Серенгети, където фотографът, заедно със своя екип ще снимат… масаи.
Една снимка може да ни каже 1000 думи. Фотографията сама по себе си е отрязък от време. Тя е частичка от нещо, което се е случило някога. Хората го разглеждат по различни начини естествено, за едни това е спомен, за други това е блян, за трети е нещо друго, казва Любомир Сергеев.
Аз самия не снимам нещо, което съществува, аз първо го създавам и след това го заснемам. При мен винаги има история, винаги разказвам нещо. В 100% от случаите имам много дълбока история. Много често тази история не е много лесно видима, човек трябва да се задълбае малко повече, но винаги я има.
Целият разговор можете да чуете в звуковия файл.
По-долу можете да разгледате някои от снимките на Любомир Сергеев.Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..
На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..