Установено е, че 10% от населението в света някога (поне веднъж в живота си) страда от язва - обяснява нашият събеседник - известният гастроентеролог проф. Димитър Таков - дългогодишен специалист в областта на киселинно обусловените заболявания на храносмилателната система, хепатологията и възпалителните чревни заболявания. Има 4 специалности, множество специализации и повече от 100 публикации. Бил е ръководител на Катедрата по Гастроентерология и Ендоскопска хирургия във Военномедицинската академия, а в момента – консултант към клиниката и катедрата по гастроентерология.
За дуоденалната язва основен за причинител може да се смята Helicobacter pylori – при до 95% от случаите в лигавицата на пациентите се открива този микроорганизъм.
Освен Helicobacter pylori като агресивен фактор се определя и повишената киселинност в организма.
При по-възрастните хора влияят и някои лекарства, които директно увреждат стомашната лигавица.
Не можем да пренебрегнем и стреса.
Влияят също тютюнопушенето, кафето, черният чай, газираното и др.
Българската кухня е добра, но ние обичаме лютивичко, киселичко, мазничко. Със запържване. Понякога и количеството е доста…
Трябва да не забравяме, че храната не само е необходимост, тя е и удоволствие. Не трябва да бързаме, когато се храним. Всяка хапка трябва да се сдъвква 33 пъти преди да се преглътне.
За предпочитане е да ядем задушено, печено и варено.
При наличие на язва плодовата диета не е най-добрият избор.
Helicobacter pylori попада отвън, чрез инфекция. Хигиената и в този случай има важно значение.
Чуйте целия разговор на Георги Нейков с проф. Димитър Таков.
Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..
От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..
Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..
След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..
Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..
Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..