Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са проблемите на българите с българския език

В седмицата, когато отбелязваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, гост в предаването "Радиоприемница" е доц. д-р Илияна Гаравалова от секция "Българска диалектология и лингвистична география" в Института по български език към БАН. 

Традиционно българинът се отнася много ревниво към своя език. Той го уважава и цени. Това беше и поводът при представянето на институтите към БАН, ние да се заявим с една изложба, която привлече огромен интерес - представени бяха българските азбуки - глаголицата, старата кирилица, съвременната кирилица, като посетителите имаха възможността да сравнят графиката, изписването и т.н. Целта на Института за български език е не само да изучава езика, но и да го съхрани, казва доц. Гаравалова и допълва - ние се опитваме да провокираме хората и да им напомним, че за българите престижен е този човек, който е образован.

Основен приоритет на работещите в Института по български език към БАН от няколко години е да направят всички ресурси на института достъпни в интернет. Разработваме по-интересни, по атрактивни задачи, които публикуваме на сайта на Института по български език (ibl.bas.bg), от там преподавателите могат да вземат идеи или готови езикови задачи за някакви езикови проблеми за преподаването на определeна тема по български език, обяснява специалистът.

Пълният и кратък член далеч не е най-големият проблем, който стои пред учениците. Това е едно книжно правило, изкуствено създадено, за да уреди синтактични проблеми и то трябва да се научи, казва специалистът и продължава по-голям проблем имат хората с фразеологизмите, които могат да се усвоят по два начина - или с четенето на книги, или с общуването с възрастни хора, които употребяват тези фразеологизми и те са живи в речта им.

От Института за български език са автори на инициативата “Играй с думите” - образователна игра, чиято цел е насърчаване на грамотността и езиковата култура. Да се заинтересуват от даден проблем или дадена област на науката за езика като периодично игрите се сменят. Въпросите са от различни области. Продължава и инициативата “Написаното остава - пиши правилно”, която съществува от шест години и продължава да замисля гражданите колко е важно да си образован. Новото е, че от тази година ще има и езикова викторина.

Друга инициатива, която предстои да бъде продължена е “Заедно напред”, която е ориентирана към райони с преобладаващо малцинствени групи на учениците. Проектът вече се е случил в гр. Ихтиман и гр. Благоевград, където е дал добри резултати, а интересът на учениците е привлечен от външните хора, които са им преподавали.

Целта ни беше да направим урока по Български език малко по-атрактивен, за да бъде привлечено вниманието на тези деца, защото проблемът за тяхното ограмотяване е наистина сериозен. Ние сме ориентирани към всички българи, към всички граждани на България. Нашата идея е, че малцинствата са граждани на България и те като всички нас трябва да знаят езика, защото то е онсовното средство на комуникация и за да бъдат те успешни, трябва да са го усвоили достатъчно добре. Ние не правим компромис с количеството знания, ние се опитваме да намерим по-интересен начин, за да бъдат постигнати по-добри резултати при тях. В никакъв случай не занижаваме критерия, ако работим с малцинствени групи, категорична е доц. Гаравалова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00