Приемаме младите автори с отворени обятия, това каза галеристът и художник Милен Петков, който заедно със съпругата си Лина Стефанова бяха домакини на неделното "Радиокафе" на 20 май. Предаването се излъчни от една от столичните галерии.
Милен Петков е собственик на галерия, завършва стенопис в Художествената академия "Борис Денев" във Велико Търново при Никола Гелов и усвоява занаята на сграфитото.
„Благодарение на него започнах още като студент и реализирах доста работи в Чирпан в музея на Яворов направих първия си стенопис, сграфито. След това работих и на други места, в църкви също. Последната ми работа беше в Котел в музея на Раковски. Направихме един пантеон с един витражен кръст огромен, просто разширихме пространството визулано там с единствената цел хората да могат да се насладят на тази атмосфера, която цари при този герой за мен, страхотен“, разказва художникът.
Преди 5 години заедно със своята съпруга Лина Стефанова решават да отворят своя галерия, където да излагат свои картини, не само техни, но и на колеги и приятели. Милен споделя, че началото е било много трудно, заедно с жена му от хора, изцяло посветени на изкуството е трябвало да започнат да разбират и от търговия.
„Художникът сам за себе си си живее в един свят, който си е негов, но изведнъж като излезе публично, когато стане галерист много съдби зависят от него, не можеш да ги пренебрегнеш, те са ти колеги. От там започна и трудността, някои не искаха да ни дават своите произведения, подценяваха ни, че при нас няма да върви, както в големите галерии.“, спомня си Милен.
В началото галерията беше с 4 стени и десетина картини. Тръгнахме емоционално, да направим нещо. Но още в следващите дни видяхме колко е трудно. Идваха при нас различни художници, но не всички се вписаха. Имахме и много помощ от различни хора- Кръстьо Капанов, Никола Ангелаков, Иван Додов, много са“, допълва галеристът.
Постепенно се създаде една атмосфера на приятели, тук всички сме приятели и приложниците, и керамиката и витражите, и дърворезба. Който дойде като че ли диша някакъв въздух и го прави добър и затова ни дават някак си истински, искрени неща, казва художникът.
Постепенно обаче хората започват да се доверяват на Милен и Лина и дори някои от посетителите, любители на изобразителното изкуство предпочитат да посещават по-млаките галерии, а дори и някои художници предпочитат да оставят творбите си там.
„Тръгнаха нещата, хората ни научиха и предпочитат да идват в такива малки места, където могат да пипнат картината и да се чувстват по-близко до изкуството“, обяснява галеристът.
Милен Петков разказа, че в неговата галерия свои произведения излагат както големи имена, така и прохождащи художници, тъй като двамата със съпругата му гледат да се отнасят с разбиранеи към любителите на изобразителното и приложните изкуства, тъй като не всеки може да си позволи да си купи картина.
„Има договаряне, даваме на изплащане. При нас идват и по-заможни и по-бедни хора, които пък много ценят изкуството, теглят заеми, за да си купят картина за внука или за внучката и не може това да не рефлектира при нас. Ние сме преди всичко художници и сме винаги отворени към хората“, обяснява Милен Петков.
Отворени сме и за млади и за неизвестни автори, не търсим всеки да е завършил, може и да е самодеец. Какво значи самодеец- човек, който се учи да рисува и е постигнал нещо. Подаваме им две ръце, не една. Важното е да харесаме работата, да е искрена, да е искрена, да е направена с любов и по този начин го приемаме човека“, казва галеристът.
Милен Петков и Лина Стефанова са заедно и като партньори в живота още от студентските си години. Имат двама сина и един внук.
Изкуството ни обединява, не се караме много по тая тема, казва Милен с усмивка за съпругата си Лина. Двамата решават да живеят извън столицата, на село, където се радват на спокойствие и природа. Нашите кавги са за цветята, аз харесвам едни, тя други и така, смее се Милен.
Лина Стефанова е художник, завършила е живопис също в Художествената галерия "Борис Денев" . Занимава се със стъклопис, работи също с витражна техника.
Едни от първите ми работи бяха върху стъкло и после започнах да правя картини върху стъкло. Те са малко по-трудоемки, но стават много интересни, разказва художничката.
Сред любимите творения на Лина са изрисуваните чаши за вино и гарафите за вино.
„В началото, когато открихме магазина нарочно го кръстихме арт галерия, именно защото с картини смятах, че няма да може да просъществува. Картината сама по себе си е много специфичен подарък, който трябва да купи и могат да се намерят много различни вариации. Понеже винаги съм харесвала многото допълнения и към тоалети и за дома като подарък и затова започнахме да събираме автори като в началото бяхме само аз, Милен и още няколко наши сподвижници.“, спомня си Лина.
Художничката също като мъжа си смята, че младите таланти трябва да се подкрепят.
„Съвсем млади автори като дойдат сваляме някой по-утвърден от витрината, той не се сърди и слагаме картините му на сцената, на витрината, само и само хората да го виждат и той да върви“, казва Лина.
Лина и съпругът и Милен казват, че за да бъде изложена една картина в тяхната галерия, не е нужно да е нарисувана от професионален художник.
„Когато една картина те привлече визуално и изглежда добре, може да привлече вниманието и да бъде поставена в една къща да стои добре, не ни интересува какъв е човека (по професия), какво е завършил“, смята Лина.
Самата художничка си спомня как преди години е ходила да предлага свои картини в различни галерии и е получавала отказ от галеристите.
Те дори не искат да погледнат това, което имаш да им покажеш. С пренебрежение отрязват и именно поради тази причина решихме да не бъдем такива към нашите колеги“, споделя Лина.
Целият разговор можете да чуете в звуковите файлове.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..