Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хорхе Фуентес: Кризата в Каталуния ще продължи и при новото испанско правителство

Доц. Гергана Алексиева: Има обнадеждаващи сигнали от Мадрид и Барселона за диалог по кризата



От 1 юни Испания има нов премиер. 46-годишният лидер на социалистите Педро Санчес замени на поста консерватора Мариано Рахой след гласуване на вот на недоверие в долната камара на парламента, свързан с присъдите по корупционен скандал срещу политици от партията му. Те бяха произнесени миналата седмица и на практика обърнаха нова страница в политическата история на Испания.

Има много неясноти около бъдещото правителство на Педро Санчес и неговата политика. 

В предаването "Събота 150" своите прогнози по темата направиха бившият посланик у нас Хорхе Фуентес и преподавателят по съвременна история от Софийския университет доц. д-р Гергана Алексиева.

Посланик Хорхе Фуентес Монсонис-Вилялонга е испански дипломат от кариерата. Завършва политически и икономически науки в университетите в Мадрид и Саламанка. Специализира в Лондон и в Сорбоната. През 1969 г. е приет в Дипломатическата школа и след завършването ѝ започва дипломатическата си кариера и упражнява професията  на дипломат без прекъсване до 2011 год. Тя го отвежда от Мадрид до Женева Ню Йорк (ООН), Тунис, Стокхолм, Вашингтон, Загреб и Брюксел. 

Фуентес ръководи и дипломатическата мисия на Испания в България от 1993 до 1997 г., когато се осъществява първото държавно посещение на тогавашния Крал Хуан Карлос и Кралица София в България, а също и през периода 2009-2010 г., когато Испания поема ротационното председателство на Съвета на ЕС.

Автор на над 20 книги, посветени на международната политика, както и на статии и есета за испански и чуждестранни списания и вестници.

Новият испански премиер Педро Санчес с прозвище "Красавеца" беше упрекнат от опонентите си, че се превръща в Юда на испанската политика. И че държи да влезе в историята и да управлява, независимо с кого. Социалистите имат само 84 места от 350 в долната камара на парламента. За да свали Мариано Рахой, Санчес събра 180 гласа. Освен крайнолевите от "Подемос" го подкрепиха и каталунските и баските националисти. Няма ли да се окаже твърде висока цената на тази подкрепа?

"Мисля, че Санчес ще има проблеми, защото Социалистическата партия винаги е била за запазване на целостта на Испания. Само че трябва да удовлетвори исканията на партиите, които го подкрепиха. Иначе кабинетът му просто трудно ще оцелее. Правителството "Франкенщайн", както го нарекоха, няма да може да управлява. Той, разбира се, ще опита да остане на власт месеци, половин година, а е възможно да се задържи и повече, прогнозира Хорхе Фуентес.

Доц. Гергана Алексиева смята, че сътрудничеството на Социалистите на Педро Санчес и партията на Пабло Иглесиас Подемос може да се окаже успешно и да има стабилно правителство за няколко години. Тя не вижда особени опасности и в подкрепата на националистите за премиера Педро Санчес.

Гергана АлексиеваДоц. Алексиева е автор на редица статии за сепаратизма в Испания. Тя припомни, че каталунските политици също дадоха преди известно време сигнали за готовност за диалог и ако се реши въпросът за вноската на Каталуния в общата хазна, има шансове за решаване на кризата. 
 
Перспективата за кризата в Каталуния според Хорхе Фуентес:

"По проблема "Каталуния" нещата стоят доста зле. Страхувам се, че и през следващите години ще продължи това положение на несигурност. Там  ще продължат да протестират, да веят знамето на сепаратизма, но не бива да забравяме и друго: да, има над два милиона привърженици на отделянето от Испания, но и три милиона, които са за оставане. С Мариано Рахой като премиер за сепаратистите не беше възможно да направят нищо. По този въпрос и Санчес беше на страната на Рахой и на Гражданите. Но сега е в много деликатна ситуация и всяко изявление може да налее вода в мелницата на сепаратистите. Така че ако досега положението беше лошо, сега става още по-сложно."

Корупционен скандал взриви политическото напрежение и свали правителството на 63-годишния Мариано Рахой. От 2011-а досега той устоя на много кризи. Но миналата седмица бяха произнесени присъди срещу негови съпартийци и не помогнаха изявленията му, че самата партия не е осъдена.  Вотът засенчи разкритията, че лидерът на "Подемос" и приятелката му са се приютили в къща извън града за 600 000 хиляди евро. Ще бъдат ли засегнати и позициите на "Подемос", все пак?

"Честно казано, парадоксът при този вот на недоверие е, че за него се обединиха двете най-корумпирани партии в Испания. Ако направим класация на корупцията, която за съжаление в Испания е с доста високи нива, най-корупцирана е Социалистическата партия. Дори ако вземем само случаите в Андалусия. Но има партия, която от самото си начало е корупирана и това е Подемос, която беше създадена с пари от Венецуела и Иран. И след като тези партии успяха да свалят правителството с мотив "корупция" се питам дали ще разследват собствените си случаи. А поведението на лидера на Подемос Пабло Иглесиас и приятелката му също е показателно. Един ден ти говорят, че управниците трябва да живеят сред народа, да пътуват в градския транспорт, а на следващия си купуват много скъпа къща далеч от тълпата", отбеляза Хорхе Фуентес.


Дипломатът коментира и политическото бъдеще на партията "Гражданите":
 
"Гражданите", според последните проучвания, е партията с най-висок рейтинг. Това е последица от цялата каталунска криза. Вотът на недоверие обаче не  помогна за тяхната популярност. Те биха предпочели варианта предсрочни избори през октомври. Много се съмнявам, че Санчес би искал да има избори през есента. Мисля, че ще се опита да ги отложи поне за догодина и да се задържи колкото може по-дълго. Интересите му с Гражданите са напълно противоположни, защото те имат интерес гласуването да е по-скоро. Не изключвам инициатива за вот на недоверие от тяхна страна срещу екипа Санчес - Иглесиас. И се надявам, че Гражданите са бъдещето на политическия Център-дясно."


Парадокс е, че Педро Санчес стана премиер, без да е печелил избори. Точно в това го упрекна бившият вече министър - председател. Мариано Рахой имаше абсолютно мнозинство за първия си мандат, но вторият започна едва след като социалистите се въздържаха, за да му позволят да управлява. Можеше да избегне свалянето си от власт, като подаде оставка и свика нови избори, но не го направи, Защо? 

"Мисля, че Рахой искаше да си тръгне с достойнство. Според мен показа, че е изключителен държавник и честен човек. Но смятам, че това е краят на политическата му кариера. Много се съмнявам, че ще се вкопчи на в ролята на лидер на Народната партия и на опозицията. Може и да греша, но ми се струва, че ще използва момента, за да каже сбогом на политиката. Мисля, че ерата Мариано Рахой приключи", каза още бившият посланик у нас Хорхе Фуентес.

Още от изказванията на доц.Гергана Алексиева и испанския дипломат Хорхе Фуентес можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.