713 междублокови пространства са обновени по програма „Зелена София“ от 2011 година насам, обобщава МОНИТОР. За последните седем години от „Московска“ 33 са заделили над 2,5 млн. лв. за материали и оборудване, които са предоставили на живущите в блоковете, за да изградят или обновят градинките пред дома си. Така чисто нова градинка, засадена по вкуса на гражданите, струва на общината по-малко от 4000 лв. „Програмата „Зелена София“ има за цел обновяване на междублоковите пространства - общинска собственост с активното участие на гражданите, като създава възможност за озеленяване и изграждане на прилежащите към блоковете зелени площи, подмяна или ремонт на елементите на парковото обзавеждане, създаване на зони за отдих“, обясниха от Столичната община.
Само 1 от 20 кооперации плаща за домоуправител, изчислява МОНИТОР. Според председателя на Българската фасилити мениджмънт асоциация (БГФМА) Иван Велков обаче не повече от 1-2% от жилищните кооперации в България се управляват от професионални домоуправители. Той поясни, че в случая не става дума за домоуправителите избрани сред обитателите на етажната собственост, на които комшиите им плащат някаква минимална сума да се занимават с мениджмънта на сградата. „Професионален мениджмънт има основно в новите кооперации и в затворените комплекси в големите градове и в курортите”, уточни Велков.
Даниела Грозева от една от посредническите агенции в София пояснява, че таксата за поддръжка на общите части в затворените комплекси е по-голяма дори е упомената в договорите за покупка на жилищния имот.„В по-малките тя е по-висока, защото общата сума се разпределя върху по-малко на брой собственици, а при по-големите е по-ниска”, обяснява тя. По думите й, за това и купувачите на апартаменти в такива комплекси се интересуват и от размера на въпросната такса и някои хора с неголеми финансови възможности дори се отказват от подобна инвестиция. „В масовите жилищни кооперации и панелните блокове в периферните квартали обикновено на избраните домоуправители се плащат дребни суми до не повече от 100 лв.”, казва още тя, но и това не се прави много често.
Онлайн бизнесът ще бъде контролиран от нова агенция, извежда в заглавие СЕГА. Доставчиците на цифрови услуги ще бъдат задължени да предоставят при поискване цялата информацията, която е необходима за оценка на собствената им мрежова и информационна сигурност, включително поверителни данни. Това се предлага в новия проектозакон за киберсигурност, който е внесен от кабинета в деловодството на парламента. Ако бъде приет, държавата ще следи всички е-доставчици, сайтовете за търговия, онлайн търсачките и облачните услуги. Е-бизнесът ще трябва да отстранява всеки пропуск, който му бъде посочен, и това вероятно ще доведе до разходи. При неизпълнение или липса на съдействие законът предвижда глоби до 25 хил. лв.
Нашествие на кърлежи в страната, пише ТРУД. Има епидемично разпространение на кърлежи, отчитат Регионалните здравни инспекции в страната, които регистрират бум на ухапвания и последващи инфекции. Само в периода 21-27 май са отбелязани девет нови случая на лаймска болест у нас, а от началото на годината те са общо 103. За същия период през 2017-а са били съобщени 55 случая или увеличението през 2018 г. е два пъти по-голямо. Това показва справка в Националния център по заразни и паразитни болести. Ку треска имат осем пациенти. 9 са новите случаи и на марсилска треска, а от началото на годината са общо 37. В София от началото на май месец до момента пред НЦЗПБ непрекъснато се вият опашки от хора, носещи за изследване кърлежи, които са ги ухапали. Особено тежко е нашествието на кръвопиещите паразити в Лом и околните селища.
Черешата поскъпва петорно до сергията, четем още в ТРУД. Прекупвачи повишават пет пъти цената на черешите от градината до сергията. Производители сигнализираха, че в момента от масивите в Кюстендилско прекупвачи дават по 80 стотинки за килограм, като търговци искат плодовете да са с диаметър 18 милиметра и да са светли на цвят. В същото време по пазарите в София цената не пада под 3,50 – 4 лева. Последните данни на Държавната комисия за стокови борси и тържища показват, че на едро килограм череши се продават по 3 лева. Въпреки че в средата на май цената на плода падна почти на половина – от 6,40 лв. за кг до 3,50 лв. за кг, в края на май цените се задържат почти без промяна. Според производителите много от черешите ще останат по дърветата, защото няма пазар за тях. При ягодите цената вече тръгна нагоре. Само за седмица килограмът е поскъпнал с близо 8 на сто, като на едро стига 2,55 лв. за кг. Увеличение има и при ябълките. В края на май те се продават по 1,37 лв. за кг или с 5,4% повече за седмица.
Няма бедстващи хора на територията на община Самоков, независимо че едно от селата вече трети ден е без ток и други 4 в момента са без електрозахранване. Това каза за БНР кметът на Самоков Ангел Джоргов: "С изключение на електроподаването, което наистина е голям проблем, останалите неща като почистване на улиците, сметосъбиране, нещата са нормални. Към..
Тежка техника пробива 6-километровия път между кюстендилските села Ломница и Гурбановци, откъснати при снеговалежа в сряда. В Гурбановци живее само един жител, който работи в Кюстендил, наложило му се да се придвижва пеша. Утре ще започне пробиване и почистване на пътя към с.Церовица - около 1 километър, до жп гарата при много трудно трасе, каза за..
От сутринта около 90 населени места в Западна България или части от тях са без електрозахранване. Заради сложната обстановка някои от селищата са без ток вече три денонощия. Близо 30 аварийни екипа са пренасочени към най-тежко засегнатите райони, каза Ралица Николова от дружеството "Електрохолд": Трети ден без ток са десетки села в Габровско..
В София и тази година няма да има фойерверки и заря в Новогодишната нощ . Вместо това светлинно шоу ще радва столичани и гости на града като част от програмата на новогодишния концерт на площад „Княз Александър I“, организиран от Столична община. От администрацията призоват столичани да се въздържат от използване на пиротехнически изделия..
През 2024 г., до коледните празници, двойки в София са сключили 5220 брака - със 170 по-малко от миналата година. До края на годината има планирани още 31 сватби, уточнява БТА. За сравнение през 2023 г. сключените бракове в София са 5753, от които 4262 са били на територията на Столичната община. Останалите са се състояли в чужбина и..
На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест, присъщи за Христовия следовник, увенчан с венеца на мъченичество. Ликът му се изобразява на лявата врата на иконостаса. Свети Стефан..
Преди 13 години в столичния квартал "Орландовци" , в който населението на града е смесено – живеят както българи, така и роми, християни от кварталната енория създават със собствени средства и усилия Първата православна детска градина. Управителката на детската градина Калина Спасова разказа, че детската градина е създадена с много..