Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В охраняемите водни площи има не само спасители, но и медицинско обслужване

За водното спасяване и разумното ни поведение край водните басейни разговаряхме в "Радиоприемница" с Антон Налбантов, директор на Водно-спасителната служба към Българския червен кръст. Той ни препоръча да се насочваме предимно към охраняемите водни площи, басейни, морски плажове и аквапаркове, когато решим да се разхладим през лятото или да поплуваме. Стопаните на тези обекти са длъжни да осигурят не само водни спасители, но и навременно медицинско обслужване при възникнали инциденти. Далеч по-опасни са реките, язовирите и каналите, като данните за 2017 година показват, че най-много хора (44) са се удавили в реки, затова и от Водно-спасителната служба препоръчват тези водни площи да бъдат избягвани.
   
Отговорностите на водния спасител на морския плаж се простират до 100 метра навътре в морето, затова и всеки летовник, който навлезе по-навътре от тази граница, носи сам отговорност за безопасността си. Изключително важно е всеки, който управлява джет, сърф или надуваема лодка, да използва спасителна жилетка, подчерта директорът на Водно-спасителната служба.

Антон НалбантовСредно между 1000 и 1200 водни спасители се обучават всяка година към Българския червен кръст,  с което е осигурен достатъчен ресурс от такива служители за нуждите на всички морски плажове, плувните басейни и аквапаркове, посочи Налбантов. Според него през последните няколко години са се подобрили условията на труд, които предлагат стопаните на съоръженията, и забележимо са се увеличили кандидатите за водни спасители. Възнагражденията за този вид труд в развитите европейски държави са двойни, спрямо тези в България, поради което известна част от младите спасители, владеещи езици, търсят възможности за работа в чужбина.


Именно заради водния травматизъм в страната е създадена Водно-спасителната служба преди 53 години, припомни Антон Налбантов. Преди създаването й броят на удавените е достигал между 400 и 500 души. Основната задача на тази служба към Българския червен кръст е да обединява усилията на всички институции, които имат отношение към ограничаването на водния травматизъм. През последните години броят на удавянията в България варират между 110 и 130, най-ниско е нивото през 2017 година - 106, сред които десет деца. Погледнато в европейски план, страната ни се нарежда заедно с някои от най-развитите държави като Швеция и Финландия, като броят на удавянията в рамките на една година е по-малък у нас, отколкото в страни като Чехия и Полша.

Водно-спасителната служба към Българския червен кръст е осигурила тази вечер безплатна прожекция на нов обучителен филм за водни спасители в Дома на киното. Информационни кампании с излъчването на този филм до 11 август.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41