Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В охраняемите водни площи има не само спасители, но и медицинско обслужване

За водното спасяване и разумното ни поведение край водните басейни разговаряхме в "Радиоприемница" с Антон Налбантов, директор на Водно-спасителната служба към Българския червен кръст. Той ни препоръча да се насочваме предимно към охраняемите водни площи, басейни, морски плажове и аквапаркове, когато решим да се разхладим през лятото или да поплуваме. Стопаните на тези обекти са длъжни да осигурят не само водни спасители, но и навременно медицинско обслужване при възникнали инциденти. Далеч по-опасни са реките, язовирите и каналите, като данните за 2017 година показват, че най-много хора (44) са се удавили в реки, затова и от Водно-спасителната служба препоръчват тези водни площи да бъдат избягвани.
   
Отговорностите на водния спасител на морския плаж се простират до 100 метра навътре в морето, затова и всеки летовник, който навлезе по-навътре от тази граница, носи сам отговорност за безопасността си. Изключително важно е всеки, който управлява джет, сърф или надуваема лодка, да използва спасителна жилетка, подчерта директорът на Водно-спасителната служба.

Антон НалбантовСредно между 1000 и 1200 водни спасители се обучават всяка година към Българския червен кръст,  с което е осигурен достатъчен ресурс от такива служители за нуждите на всички морски плажове, плувните басейни и аквапаркове, посочи Налбантов. Според него през последните няколко години са се подобрили условията на труд, които предлагат стопаните на съоръженията, и забележимо са се увеличили кандидатите за водни спасители. Възнагражденията за този вид труд в развитите европейски държави са двойни, спрямо тези в България, поради което известна част от младите спасители, владеещи езици, търсят възможности за работа в чужбина.


Именно заради водния травматизъм в страната е създадена Водно-спасителната служба преди 53 години, припомни Антон Налбантов. Преди създаването й броят на удавените е достигал между 400 и 500 души. Основната задача на тази служба към Българския червен кръст е да обединява усилията на всички институции, които имат отношение към ограничаването на водния травматизъм. През последните години броят на удавянията в България варират между 110 и 130, най-ниско е нивото през 2017 година - 106, сред които десет деца. Погледнато в европейски план, страната ни се нарежда заедно с някои от най-развитите държави като Швеция и Финландия, като броят на удавянията в рамките на една година е по-малък у нас, отколкото в страни като Чехия и Полша.

Водно-спасителната служба към Българския червен кръст е осигурила тази вечер безплатна прожекция на нов обучителен филм за водни спасители в Дома на киното. Информационни кампании с излъчването на този филм до 11 август.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48