Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 7 от 7 вечерта в "Перото"

Велина Минкова идва от Париж, за да представи сборника "Бразилски храст" в София

Велина Минкова
Снимка: личен архив

Велина Минкова е много хубав събеседник. Въпреки че повече от 20 години живее извън България (преди в САЩ, където е завършила английски език и литература с профил „Творческо писане” в Калифорнийския университет, а от доста време -  в Париж) и е женена за французин, тя говори прекрасен богат български. И прекрасно пише...


Велина вече спечели публиката с дебютния си роман, „Доклад на зелената амеба за химическия молив”, в който разказва за пътуването на българската делегация на пионерски лагер в КНДР точно на ръба на идващите промени и по един много ненатрапчив начин и през очите на едно момиче (тийнейджър) интерпретира живота по времето на социализма с цялата му многопластовост. Сега тя е в София, за да представи (довечера от 19 часа в "Перото") своя сборник разкази "Бразилски храст".

7 юни от 7 часа вечерта - определено търсен ефект по думите на Велина, която разказа много интересни неща в сутрешното ни "Радиокафе"  - за това как винаги е била голям почитател на късия разказ и когато се захванала с романа, той се превърнал в "най-дългия къс разказ, който съм писала" и как сега с голямо вълнение ще представи този сборник с разкази, които са писани от нея през годините. Даже в момента подготвя специален набор от песни (плейлиста, международно казано), които да звучат (в комбинация с мултимедия) по време на представянето на книгата.

СнимкаЕто как вече представят сборника на Велина Минкова - "Бразилски храст“ е "какофония от дълги и кратки разкази, в които абсурдно, но безпроблемно съжителстват плъхове, лели, златни рибки, буржоа бохеми и хамали, Созопол, парижкият май 1968-а, любов, възмездия и какво ли още не." А друг един голям разказвач добавя, че " книгата съдържа  хроники на градското момиче, разказващо с еднаква лекота и за Париж, и за Лондон, и за Лос Анджелис, и за любимата й София."

При нас тя разказва защо всъщност София й е толкова любима, за фасадите, улиците, книжарничките, кафенетата и хората тук и в Париж, за любимия Созопол (който е част от всеки от нас) и за наистина фантастичното усещане да види своя роман издаден във Франция (там "Зелената амеба.." излезе на 15 май под малко по-различно заглавие и точно в момента тече голяма медийна кампания и се появяват първите рецензии. Пътят на превода е много интересен - самата Велина го превежда на английски след като печели наградата на фондацията на Елизабет Костова, а после един прочут френски преводач-поет-кореист го "прехвърля" на френски.

В момента за Велина Минкова хубавите неща се случват, и то по много. И тя разказва за това искрено, увлекателно, леко задъхано и много щастливо - чуйте! И ако искате да чуете разказите - самата тя ще ги чете, а представянето е поверено на Георги Ангелов и Кремена Димитрова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35