Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите вече търсят по-отдалечени и закътани места за летуване в Гърция

Снимка: БГНЕС

Голяма част от българите вече са настроени към лятото и правят своите планове. Тази година се очакват около 3,5 милиона активно пътуващи туристи, които ще направят няколко пътувания, съобщи пред Радио София доц. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.

През последните години българите пътуват за почивка средно годишно 5,4 пъти, но продължителността на престоя е намаляла и тя е 2,7 дни. Динамиката на икономиката определено кара повечето българи да намалят времетраенето на почивката. Семействата с деца по-често остават за седмичен престой. Хората, които избират чужбина за летуването си, обикновено отделят по няколко дни. Най-много летовници избират мястото си за почивка през интернет - около 70%, а други се уговорят с наемодателите или собствениците още от предходната година.

Интересен пример за предпочитанията на туристите даде доц. Драганов, отбелязвайки, че много често зъболекарите предпочитат да практикуват голф, за да могат да си оправят професионалното гръбначно изкривяване от стоенето до зъболекарската машина. Адвокати, юристи и директори на малки фирми най-често търсят каменни къщи, храна на бавен огън, по-диви плажове, каравани и кемпери. Семействата с деца пък предпочитат all-inclusive. Туристите, които искат забавления, избират по-шумните курорти. Слънчев бряг например изцяло се ориентира към пладежки пътувания.

Коментирайки тенденциите при почивката на море в Северна Гърция, която много българи избират, доц. Драганов посочи, че напоследък сънародниците ни се преориентират към по-далечни гръцки курорти, особено на островите, и правят 24- часови преходи, за да се отдалечат повече от границата, където има и по-малко български туристи. Именно там те откриват по-диви места, в които туризмът не е толкова развит, но за сметка на това получават изключително любезно обслужване и обгрижване от местните хора, които не говорят езици, но са много дружелюбни.

Поглеждайки към очакванията за притока на чуждестранни туристи у нас, директорът на Института за анализи и оценки в туризма обясни, че България приема туристи от цял свят, като най-много през това лято се очакват от Европейския съюз. Най-продължителен е престоят у нас на летовниците от Германия по Черноморието. Същото е с руснаците, англичаните и скандинавците. Чехите, словаците и поляците определено предпочитат южното Черноморие. Феноменът от последните години, благодарение на нискотарифните авиокомпании, са многото чужденци по улиците на големите ни градове, които търсят споделените пространства - улица, ресторанчета, бирарии, контакти с хора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48