Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Анина Чилева:

Емоционалното пренебрегване е най-страшно за младия човек

Как родителите да предпазят децата от рисково за здравето поведение?

Снимка: БТА
86 процента от българските ученици на 16-години вече са употребили алкохол; 59% са пили повече от едно питие наведнъж през последния месец, показа изследване, проведено в 35 европейски страни сред учениците на 16 години. Половината от децата на тази възраст в България вече са имали сексуален контакт, 35 процента обаче не са ползвали презерватив.

Случаите на раждане или аборт във възрастта от 15 до 19 години у нас са около 3000 годишно, показват данните, оповестени от Националния център за обществено здраве и анализи. Случаите на млади хора, инфектирани с ХИВ също са много - 34 % от новорегистрираните серопозитивни са на възраст от 20 до 29 години.

А СЗО предупреждава, че 70 на сто от случаите на ранна смърт и около 60 процента от заболяванията се дължат на поведение, формирано по време на съзряването - от 10 до 19-годишна възраст. За правилната  нагласа най-голямо значение имат здравното образование и достъпът до медицински изделия, отбелязват експертите.

Как обаче родителите да помогнат на децата си?


Потърсихме мнението на психолога Анина Чилева от отдел "Детско младежко здраве" в Националния център:

Снимка"Във властта на родителите е да намират време за детето си. Това, което показват всички изследвания, е, че много защитени от рисково поведение са младежите, които имат доверен възрастен. Много е ключово родителят да запази добрата връзка с детето си, да не е осъдителен, а да е подкрепящ, да отвори пространство за неговото право да вземе решения и също толкова ключово е да опита да поставя, особено в по-ранната възраст, които биха помогнали на подрастващия млад човек да се чувства защитен от страна на своите родители. Но не това да става с размахан пръст, не със забрани и наказания, а със споделяне, с разговори, със съвместни занимание".


Отчуждението е капанът, в който младежите падат

И изходът за тях е рисковото поведение, защото във възрастовата група на тийнейджърите връстниците стават изключително "значими други". И за да станат герои в техните очи, е възможно децата да предприемат рисково поведение - нещо, което не биха направили, ако се чувстват уверени и подкрепени, посочи специалистът.  Според изследванията, за важните неща ценностите на младите хора и на възрастните съвпадат, но на децата им липсва сигурността, че ще бъдат разбрани, а не наказани; че дори да са сгрешили ще потърсят изход заедно с родителите.

"Емоционалното пренебрегване е много страшно за младия човек. И това е капанът, за който говоря - липсата на време, на възможност или пък много широките граници и свобода. Никой не иска сам да взима всички решения, когато е много малък. Иска все пак да чуе какво мислят неговите родители. И ако е тотално "пуснат" да се справя сам, това също не е онази сигурна среда и онези обувки, в които да се чувства добре, когато все пак още не си възрастен човек и не си поел всичко отговорности за себе си сам".

Родителят не трябва да губи връзката с детето и да оспорва решенията му


В човешките общности, и вкъщи и на работа, всеки "мери със своя аршин". Но родителите трябва да оставят пространство за "аршина" на младия човек, да му оставят възможност да взима решения и ние да не ги оспорват всеки път. Защото готовността да ги оспорят се явява, преди даже да са помислили. Според психолога, това е така, защото страхът на родителите за децата им е много голям.

Не е страшно, ако детето сподели, че е пило алкохол. Важно е да се научи да носи отговорност за своето поведение и да може да го управлява, казва още психологът.

За верния подход от страна на родителите, ако децата споделят за рисково поведение и как да избегнат отчуждението със своите деца  - чуйте интервюто с психолога Анина Чилева!







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01