Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският цирков артист №1 мечтае за академия и за стационарен цирк

Александър Балкански: Циркът е моят живот

Нека с желанието и трудолюбието си да направим живота по-красив, апелира академикът

| обновено на 11.06.18 в 13:04
4
Снимка: БГНЕС

В това издание на предаването „Кой кой е“ ви срещаме с един артист, роден на 8 август 1942 г. в Плевен. Почетен гражданин е на Ерусалим. Играл е три пъти в Ватикана пред папа Йоан Павел. Награден е със сребърна плоча на град Сиена, Италия – за най-добър акробатичен номер. Той е Александър Балкански.

На 24 май 2015 президентът на България Росен Плевнелиев му връчва медал "Св.Св. Кирил и Методий"- огърлие за 65 години циркова дейност.

Александър Балкански владее пет от седемте основни жанра в цирковото изкуство.

Днес е най-популярният български цирков артист на петте континента, притежател на повечето държавни и световни награди в областта на цирково изкуство в България. Човек, преживял най-големите успехи на нашия цирк, когато в Русия поглеждат на българите с други очи. Но и тежки времена, като днешните, в които циркът е оставен на самоиздръжка и без животни. От 1 януари 2015 година влиза в сила забраната за използване на диви животни в цирковите представления. Законът е приет още през 2008 година вследствие на общоевропейска инициатива, въпреки че в редица страни все още не са предприети никакви мерки.

Приносът на фамилията в цирковото изкуство започва преди 195 години. През далечната 1820 г. прадядото на Александър Балкански-баща основава цирк ”Джунтини“. 59 години по-късно създава стационари в Самара и Москва, които в последствие са преименувани на цирк ”Вирджиния”. През 1916 г. циркът е конфискуван.

Александър Балкански заедно със синовете си Александър и Николай през 2000 г. основават цирк "БАЛКАНСКИ".

В годината на създаването си Цирк "Балкански" започва да изнася спектакли в България. След това в Турция, Израел, отново Турция и се завръща в България. 

Незабравими спомени трупата има от гостуванията си през 1986,1993 и 2000 г. във Ватикана, където изнасят спектакли пред папата. Също така имат участия в спектакли пред английската, датската, шведската и холандската кралица.

Още за историята на цирка, равносметката за живота и мечтите на акад. Александър Балкански – чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

Още по темата

Голямото изкуство и красотата трябва да бъдат уважавани

Гостът ни днес в сутрешното "Радиокафе" е Александър Балкански - емблематично име за българския цирк. Представител на старата школа, истински кавалер, той пристигна с огромен букет лалета - за да има за всяка дама, която срещне. Разговорът ни започва..

публикувано на 08.03.17 в 14:40
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи ...

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен:..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на..

публикувано на 26.07.25 в 10:50