Преди години, когато "София: Поетики" стартира, амбициите ни бяха фестивалът да се разраства докато достигне мащабите на фестивала на изкуствата "The Fringe" в Шотландия, припомня организаторът Ясен Атанасов.
За съжаление липсата на достатъчно финансиране не позволи да се постигне това разширяване, но за сметка на това фестивалът вече тринайсет години е подкрепян от Столичната община и е част от нейния Културен календар. Освен това през последните седем години той е и международен с участието на поети от различни страни. Тази година основната програма е съсредоточена в първата вечер - на 16 юни, казва Атанасов.
Той посочва също, че по традиция вторият фестивален ден е посветен на различни уъркшопи, ателиета, индивидуални премиери на отделни автори, както и по-разширено четене на чуждестранните гости с възможност за дискусия с публиката. Тази година всичко това ще присъства в програмата, като е предвиден и блок, в който свои текстове ще представят няколко известни наши писатели.
Намеренията на Ясен Атанасов за следващото издание на фестивала през 2019 година са да бъде променена концепцията, като се постави акцент върху международното участие, както и върху индивидуалното участие на българските автори.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..