Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмил Ангелов: Искаме да възкресим спомена за кабарето

Людмил Ангелов
Снимка: Булфото
"Малка нощна музика" (Кабаре и други истории ) - така е озаглавен новият студиен проект на сопраното Ина Кънчева и пианистът Людмил Ангелов. Албумът е записан в началото на март в студио в Барселона, но официалното му представяне беше в София (на 15 юни т.г.) с концерт-спектакъла "Огледало" със специалното участие на актьора Ицко Финци.

За заглавието на албума, Людмил Ангелов казва, че има намигване към това, което Моцарт е написал, защото наред с много сериозните и дълбоки произведения, той е композирал и музика за развлечение. С една дума, това е популярната музика на неговото време, която не е имала претенциите да смае публиката или да я потопи в някакви дълбоки размишления, а просто са били писани за удоволствието, за развлечението.

Пианистът обяснява, че в албума са подбрани песни писани за кабаре, други, които нямат общо с жанра, но се вписват добре в този низ от човешки истории, взаимоотношения, съдби, ситуации, които са и главният обект на кабарето като арт форма, която в България е позабравена. Желанието на тандема - Ина Кънчева/Людмил Ангелов, е да се припомни на публиката какво е кабарето. Концерт - спектакълът "Огледало - кабаре и други истории" е и първият концерт от тазгодишния фестивал "Пиано екстраваганца", който по традиция ще продължи в края на месец септември.

„Малка нощна музика“ съдържа 22 кабаретни песни от Уилям Болкъм, Курт Вайл, Стивън Зондхайм, Ерик Сати, Самуел Барбър и др. Имахме желание да включим повече немски композитори, но в процеса на работата преценихме, че не стоят добре заедно в този любовен пъзел. Въпреки това записахме и две песни от кабаретния цикъл на Шонберг, казва Ина Кънчева, а Людмил Ангелов допълва: Не беше лесно, защото има огромно количество материал, но ние опитахме да запазим тематичната връзка между текстовете и да представим перспективата в развитието на жанра през годините. В албума има песни, писани в началото на миналия век, но има и такива, които са от живи автори.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31

Над 300 екстремни локации в България в първата карта XtremeMap

Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..

публикувано на 24.12.24 в 11:17