Албания става все по-популярна туристическа дестинация за българите през последните години. Тази страна сякаш остана последното неоткрито кътче на Балканите за българския турист. Над 430 километра е албанското крайбрежие, като не навсякъде има плажове, но тези, които са налични, обикновено не са пренаселени, а водата е тюркоазена и много чиста, обясни пред Радио София екскурзоводът Дафина Бошнакова - лицензиран екскурзовод, член на Асоциацията на екскурзоводите в България
При влизане в страната с автобус или автомобил от Македония, пътуващият може да изпита известно притеснение, тъй като пътят е планински, преминава се през малки градчета, забелязват се много бункери, останали от комунистическата ера, и цялостната обстановка не изглежда чак толкова гостоприемна. По-нататък обаче усещането се сменя рязко. Пътувайки към морето, след Тирана, на запад и на юг, туристът стига до средновековни градове със запазена архитектура, напомняща на Мелник или Арбанаси. Такива градове са Джирокастро или Берат.
Тирана не крие много интересни обекти, но недалеч от града се намира интересната "перличка" Круя - малко градче, което е било крепост на националния герой на албанците Скендербег.
Самото крайбрежие предлага по нещо за всеки - плажове с много фин пясък като тези в Дуръс, където могат да се намерят много приемливи цени. Градът, разположен само на 30 километра от столицата, е по-голям туристически център с много хотели и заведения и повече посетители. По на юг предпочитана дестинация е Саранда, където има разпръснати хотели и малки заливчета. Желателно е при избора на хотел да бъде обръщано внимание на такива, които са по-нови или реновирани наскоро. При пътуване в Албания е хубаво да бъдат съчетани екскурзията и почивката, тъй като пътуването е продължително и няма да е достатъчно продуктивно, ако бъде ограничено само с плажен отдих.
Важно е да се знае, че преди да тръгнат за Албания, туристите трябва да си закупят албански лекове, на много места може да се плаща и в евро, но местните търговците закръглят цените в своя полза. Цените в заведенията не са високи, морската храна е много качествена и не е скъпа.
По отношение на личната сигурност няма причини за опасения, отбеляза Дафина Бошнакова. При пътуване с личен автомобил обаче, е за препоръчване да се паркира на охраняем паркинг и да бъде предпочетена такава кола, която "не бие на очи". Като цяло пътуването с автомобил е най-удобният вариант, защото самолетните полети до Тирана са с прекачване през централна Европа. Друг вариант е полет до гръцкия остров Корфу, откъдето пътуването може да продължи с ферибот до Саранда.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..