Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са пациентските ни права по време на почивка

Снимка: архив
В предаването “Радиоприемница” тази седмица продължаваме пътуването си до интересни и вълнуващи дестинации. Когато тръгваме на почивка трябва да помислим и за здравето, за да сме спокойни. На каква безплатна медицинска помощ имаме право в друго населено място, ако се наложи, за какъв период и при какви условия, разбираме от Петя Сотирова - началник отдел “Информационен център” на НЗОК.

Когато през лятото отиваме на море в друго населено място за по-малко от месец, трябва да носим със себе си здравноосигурителната си книжка. Когато ни се наложи да ползваме медицинска помощ за остро заболяване, можем да се обърнем към всеки общопрактикуващ лекар за съдействие. НЗОК заплаща на тези лекари за извършените прегледи на лица, които не са от пациентската им листа, казва Сотирова.

За да не плащаме прегледа, е нужно да предоставим Здравната си книжка. Този лекар може да издаде по своя преценка и направление за специалист. Ако ни се наложи да заплатим за извършения извънредно медицински преглед, задължително трябва да вземем касов бон, защото имаме право да подадем жалба до НЗОК.

За вторичен преглед касата също заплаща, но ако е в рамките на същия месец и при същия лекар. Важно е да се знае, че всеки лекуващ лекар има право да издаде болничен лист, но продължителността на болничния трябва да бъде описана в Амбулаторната карта на пациента. Спешните центрове също могат да издават болничен лист, но само до три календарни дни.

Ако хората отиват в друго населено място за повече от един месец, е по-добре да си изберат временен личен лекар, защото при всяко неразположение или влошаване на здравето могат да посетят неограничен брой пъти временния си общопрактикуващ лекар. Този лекар освен прегледите, които извършва може да даде и направление за специалист, за изследвания, да ги насочи към болница или да им изпише лекарства по линия на касата.

След като изтече временният избор на личен лекар, пациентът се връща към стария си личен лекар по автоматичен път. Във формуляра за временна смяна на личен лекар се посочва периодът, за който ще бъде въпросната смяна, а формулярът се носи при новия избран временен личен лекар.

От тази година за удобство на пациентите вече и лекарствата, които са по протокол 1А - скъпоструващи лекарства, вече могат да се получават навсякъде в страната. Пациентите обаче трябва да носят и рецептурната книжка със себе си.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41