Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Композиторът Румен Бояджиев - син:

Когато имаш какво да кажеш на публиката, безсънните нощи си заслужават

| обновено на 31.07.18 в 11:42
В предаването ни "Кой кой е..." ни гостува композиторът Румен Бояджиев - син. Роден е в семейство в на музиканти - баща му е един от основателите на ФСБ - "Формация студио Балкантон", а майка му Даниела Кузманова е музикант, поет и един от текстописците на песните на групата. Самият Румен Бояджиев е въвлечен в магията на музиката от малък. Oсвен че аранжира и композира много и най-различни произведения, в момента той е водач на перкусионната група в оркестъра на Националния музикален театър "Стефан Македонски", в чийто състав е от 16 години.

Румен Бояджиев завършва СМУ „Любомир Пипков” и НМА „Панчо Владигеров". Автор е на много и различни музикални произведения: за документални, анимационни и игрални филми; балетна, камерна и симфонична музика, на детската оперета „Малката кибритопродавачка”, концерти за различни старинни инструменти. В кариерата му на композитор и аранжор присъства и песенното творчество с имената на поп изпълнители като Орлин Горанов, Мариана Попова, Белослава, Камелия Тодорова. През 2011 година орекстрира песните на ФСБ за голям симфоничен оркестър за концерта "FSB Symphony". През 2015 година написва симфоничната поема "България" в памет на големия бългрски композитор Панчо Владигеров. 

Олга Добрева разговаря с него часове преди един от спектаклите на Mузикалния театър - „Царицата на чардаша“, една от най-обичаните оперети. А Mузикалният театър това лято има турнета и радва публиката по цялото Черноморие.

Оказва се, че последната година за Румен Бояджиев е била изпълнена с премиери и презентации на авторски произведения, а  сред премиерите този сезон пък бе Концертът за цигулка и оркестър, посветен на Калина Христова – концертмайстор на Софийската филхармония.

"Благодарен съм на всички, които помогнаха за това, защото не е много често явление в рамките на една година да има толкова много нови произведения, написани от един и същи човек. При това, мога гордо да кажа, че са доста различни помежду си като настроение, характер и послание. Беше изключително тежък труд, защото, за да се реализира една сифонична партитура, трябва изключително търпение, трудолюбие, дисциплина и самота на един единствен индивид", разказва ни композиторът. 

Румен Бояджиев споделя, че всеки концерт отнема много ресурс, безсънни нощи и стотици партитурни страници, но допълва, че "резултатът винаги си заслужава, особено, когато имаш какво да кажеш и когато си сигурен, че това, което показваш на публиката, е от сърце и е искрено". 

Казва, че е благодарен на солистите, които търсят неговата музика и я популяризират, защото музика е нещо колективно, което се случва между композитора, изпълнителя и публиката. "Това е един триъгълник, без който това изкуство не може да съществува."

Целия разговор на Олга Добрева с Румен Бояджиев - чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03