Разходите ни растат, доходите изостават, извежда в заглавие ТРУД. Ръстът на разходите на домакинствата у нас изпреварва този на доходите, показват данните на Националния статистически институт. Общият доход средно на лице от домакинство през второто тримесечие на 2018 г. е 1 474 лв. и спрямо същия период на 2017 г. се повишава с 8,7%. В същото време разходът е 1 331 лв. и се увеличава с 11,4% за година. Най-много нарастват сметките ни за транспорт и съобщения – с 18,7% и тези за свободно време, култура и образование – с 31,3% . Нагоре са и сметките ни за ток, вода, отопление и обзавеждане – с 8,6 на сто за година, както и за храна и безалкохолни напитки – с 8%.
Българите се хранят все по-здравословно, отчита статистиката. Увеличава се консумацията на зеленчуци – от 18,2 на 19 кг средно на лице от домакинството, както и на кисело мляко – от 7,3 на 7,9 кг, и на месо – от 8,2 на 8,6 килограма. В същото време намалява консумацията на хляб и тестени изделия – от 21,6 на 21,3 кг, на мляко прясно – от 4,6 на 4,4 литра.
Безработни от Враца и Монтана, които са най бедните региони у нас, хем нямат пари, хем отказват да работят, установява МОНИТОР. Така те се нареждат в челната десетка на областите в България, които отказват да се трудят заради ниски възнаграждения. Същевременно към края на миналата година 24% от врачани са живели под линията на бедност според данни на Националния статистически институт. За 2017г. тя беше 314 лв., а за 2018г. 321 лв. Изследванията показват, че 230 лв. е сумата, която получава средномесечно едно лице от домакинството в града. Челните места на безработни, които стоят пред компютъра, вместо да се трудят обаче държат региони с добре развит пазар на труда - Стара Загора и Пловдив.
МВР въвежда специални лични карти за обвиняеми и хора от НАТО, научаваме от СЕГА. Специални временни лични карти ще има за обвиняеми, подсъдими и представители на НАТО, стана ясно от интервю по Нова тв на зам.- министъра на вътрешните работи Красимир Ципов. Предвиждат се промени в Закона за българските лични документи, според които на обвиняемите и подсъдимите ще им се отнема личната карта и ще се издава временна. Тя щяла да бъде идентична с редовната им, но в нея ще е кодирана забрана за напускане на страната. Целта е да се ограничи възможността да избягат от правосъдието. Такива временни карти ще се издават, когато срещу съответния гражданин има образувано наказателно производство и му е постановена забрана за напускане на страната. Все още не е ясно кой ще плаща тези временни карти и тяхното издаване.
Спират изтичането на мозъци с 61 млн. лева, информира ТРУД. За пръв път от 30 години насам държавата има политика за спиране на изтичането на мозъци. Младите учени ще получават добавки от 1500 до 3000 лева към заплатите за постдокторанти. Това съобщиха министърът на образованието Красимир Вълчев и председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски. Правителството прие две точки – одобряването на национални научни програми, както и допълнителни трансфери по бюджет на БАН и държавни висши училища за увеличаване стипендиите на докторантите. Програмите са за 61 млн. лв., като повечето ще бъдат със срок на изпълнение 3 години.
В часа на класа ще се учи и за медийна грамотност, пише СЕГА. Това предвиждат промени в наредбата за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование. Според сегашните изисквания в часа на класа се изучават около 10 теми - патриотично възпитание, толерантност, финансова грамотност, военно обучение, безопасност на движението по пътищата, превенция на насилието и гнева, кариерно ориентиране и др. Според проекта след последната тема за "превенция и противодействие на корупцията" се добавя и новата "електронно управление и медийна грамотност". Заложено е учениците да разсъждават по тези въпроси по един час на година между 4-и и 7-ми клас, по един час в девети и десети клас и по 4 часа на година в 11-и клас.
Позитивното мислене не лекува бърнаут и депресиите, предупреждава психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова пред МОНИТОР. Бърнаутът или професионалното прегаряне засега се описва като професионален феномен, но все още не е включен в световния класификатор на болестите. За него се говори от 70-те години на миналия век. В България проф. Дроздстой Стоянов направи обширно изследване, което показа, че 70% от лекарите имат бърнаут синдром, а от това в една или друга степен са потърпевши и техните пациенти. Той представлява психо-емиционално изтощение, изтъква д-р Гълъбова. Синдромът има причини и в обществото, и в отделната личност. Затова решението също трябва да е в обществото и в отделната личност. Човек, достигнал до професионално изпепеляване, няма да може да се справи сам. При тежките случаи на някои се налага да се разделят с любимата професия.
От 1-ви февруари Националната агенция за приходите (НАП) закрива софийските офиси на НАП „Оборище“ и „Надежда“.Двата офиса се вливат в този от „Сердика“. Целта е оптимизиране на обслужването на клиенти и по-рационалното използване на сградния фонд. Осигурени са всички условия за бързото и коректно обслужване на клиенти, уверяват от НАП. Приходната..
Близо 150 живущи на ул. "Ришки проход" (в бившите виетнамски блокове) се обединиха, за да почистят пространствата около жилищата и улицата. Районният инспекторат в "Красна поляна" е осигурил чували, ръкавици и пособия, както и своевременно извозване на събраните отпадъци. Участие са взели и възрастни, и младежи. Следващите стъпки са..
Камион се е ударил в пешеходен мост в столичния квартал "Младост" преди обед. Инцидентът е станал на булевард "Александър Малинов". По първоначална информация има един леко пострадал човек. На място има екип на полицията.
Продължава издирването на единия от собствениците на къщата близнак, която се взриви в Банкя в петък. Предполага се, че по време на инцидента той е бил вътре. Софийската градска прокуратура образува досъдебно производство. Не спират и действията по разчистването и обезопасяването на района след газовия взрив в Банкя. В събота беше открито тялото на..
По-високите цени на билетите в софийската Зоологическа градина в София влизат в сила от днес. Решението за повишаването на цените беше взето от Столичния общински съвет, след като в продължение на 12 години стойността на билета не е актуализирана. Промяната е в изпълнение на препоръката на Европейската асоциация на зоологическите градини и..
Международният фестивал на маскарадните игри "Сурва" е към своя край. Над 12 000 носители на маскарадната традиция в продължение на три дни представиха в Перник традиционни игри и обичаи с маски. Във фестивалните дефилета участие взеха и 22 чуждестранните групи. Много емоция и много настроение имаше тези дни в Перник. Енергията на участниците..
През 2025 г. Столичната община продължава събирането на опасни отпадъци от домакинствата. Първата дата, на която столичани ще могат да предадат своя отпадък, е 28 януари (вторник), в район "Сердика". Това може да стане на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от..