Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откъде идват най-много чужденци в курорта

Банско за всеки сезон или коя е успешната формула

4
Снимка: Ани Петрова, БНР

Безспорно Банско е един от най-известните родни курорти. Често попада в различни класации, предимно зимни. И естествено, като всеки курорт се старае да увеличи максимално "високия" си период. Емблемата на лятно Банско е международният джаз фестивал, който се провежда в началото на август. Тогава градчето се изпълва с туристи, глъч и в хубавите кръчми няма места. Извън културните събития обаче този сезон не е сред най-силните за планинските курорти като цяло, и за Банско в частност - може би защото дъждовното начало на лятото измести морските планове на туристите и оттам за някои планината просто "отпадна".


Има обаче хотели, които не зависят толкова от събития и сезони. Такива, в които винаги е пълно. Открихме един такъв в Банско и поговорихме в дамата, която го управлява. Името й е Станислава Цветкова, родена е в Сопот, но е израснала в София. Над 20 години се занимава с хотелиерство - първо в София, после на морето, но вече 12 години прекарва по 300 дни в годината в Банско. Затова и говори за този край като за "нашия регион". Разказва как "крилата на сезона" ги запълват с училищни групи, как развиват конферентна заетост, правят тиймбилдинги, йога семинари (предстои един със 180 гости от Румъния) и (особено напоследък) сватби, колко важни са спа-елементите и басейните (за предпочитане топли и мамещи на открито дори и през зимата) за един хотел и как реално през цялата година има само два "по-слаби" месеца.

Разбира се, продължаваме с така важната тема за чуждестранните туристи, които по думите на Станислава, се делят на летни и зимни. През лятото най-много гости има от Македония - "те обичат Банско, чувстват се добре тук, това е техният луксозен курорт". Но македонците не идват през зимата. "Зимните" туристи са от Румъния и Израел, особено в комплекса, който тя управлява. Има и една ннова тенденция - повече азиатски групи. "Ето тази година имахме за първи път две групи от Корея, една от Япония, една от Китай". Станислава Цветкова споделя, че досега азиатските туристи в България са посещавали предимно Велико Търново, Казанлък и Рилския манатир, но сега расте интереса им към района на Банско - "като задължително отиват в Добърско заради уникалната църква там, но посещават и музеите в Банско, къщите в Стария град..."

Кои са най-добрите туристи? Оказва се, че това са румънците, а също и гърците. Такива са били и руснаците, но те вече се "разглеждат отделно, защото повечето от тях си купиха собствени жилища в Банско. И, разбира се, българските туристи, които имат високи изисквания и очаквания, информирани са, но определено знаят как да почиват".

СнимкаСъс Станислава говорим и за разликата между един градски и един курортен хотел и къде предизвикателствата са по-големи. Говорим и за пътешествия - оказва се, че самата Станислава Цветкова много обича да пътува  - "за мен Азия е голямото приключение, но независимо от професията си, никога не сравнявам хотелите и не гледам с критично око, когато пътувам" - казва тя с усмивка. От нея лъха ведрост и щастие. Затова е лесно да й повярва човек, когато казва, че за един хотел най-важното е атмосферата, а атмосферата се създава от хората.  Останалото в Банско го има, дори по дефиницията на големият немски писател Ерих Кестнер от романа  "Трима мъже в снега", тоест - "две неща са абсолютно необходими за един зимен спортен хотел: сняг и планини. Без тия две неща, та дори и само без едното от тях, е абсурдно да помислиш да ставаш зимен спортен хотел. Едно замръзнало и по възможност по-усамотено планинско езеро. Няколко тихи горски параклиса. Високо разположени, труднодостижими планински краварници с ухание на обор, шезлонги, разрешение за продажба на спиртни напитки и приятна гледка. И ако може да се нареди някак, лифт, който да закара любителя на природата чак над облаците на някой от сияещите върхове." 

Е, в Банско има почти всичко. А през лятото снегът е заменен от възможности за туризъм, изкачване на връх Вихрен, разходки до Байкушевата мура и атракции на Бъндеришка поляна.


Снимки: Ани Петрова, БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Перник търси под наем специализирани автомобили за зимно поддържане

Община Перник търси под наем специализирани автомобили за зимно поддържане. Обявена е обществена поръчка по две обособени позиции с обща прогнозна стойност 550 000 лв. Специализираната техника, необходима на общината за зимно поддържане на пътната мрежа, включва пет снегопочистващи машини и челен товарач, като изпълнителят е длъжен да осигури и..

публикувано на 04.10.24 в 15:06

Да се втурнем по велопътеките или по стъпките на Алеко с приятел

Две отборни състезания ще се проведат на 05.10 и 06.10 в планините Витоша и Люлин . Организаторите от ТД "Боерица" са подготвили няколко трасета за любителите както на пешеходния, така и на велотуризма. Съботното състезание се казва "По стъпките на Алеко" и е посветено на първото туристическо изкачване на Черни връх през 1889 г. от Алеко..

публикувано на 04.10.24 в 14:15
д-р Глинка Комитов

Почина бившият управител на НЗОК д-р Глинка Комитов

Почина бившият управител на Националната здравноосигурителна каса и директор на Столичната здравноосигурителна каса д-р Глинка Комитов. Кончината на д-р Комитов е настъпила на 3 октомври, информират от НЗОК. Д-р Комитов бе управител на НЗОК в периода 17.03.2015 – 05.07.2017 г., и. д. директор на НЗОК от 24.01. до 07.03.2003 г. Бил е..

публикувано на 04.10.24 в 13:28
Авторът Весо Портарски

„Унгарски танци на Тенерифе“ доказва, че животът е твърде кратък, за да сме сериозни

 С пиперлив хумор, безупречен сарказъм и копнеж по малките удоволствия, Весо Портарски кани съвременния читател на стендъп комедийно шоу в сборника с разкази „Унгарски танци на Тенерифе“. Двайсет и пет разказа от личния дневник на автора се превръщат в безупречни скечове, представени през погледа на българин в чужбина, турист в курорти със съмнителни..

публикувано на 04.10.24 в 12:45

Превръщат стари банкови карти в паркова мебел

Инициативата „Град като хората“ се реализира от четири години, а целта е градските пространства да станат по-приветливи. Първото облагородено място в София беше подлеза на бул. „България“, който беше изрисуван с красиви графити, казаха пред Радио София Адрияна Михайлова и Ирена Първанова, които са част от „Град като хората“. Тази година фокусът на..

публикувано на 04.10.24 в 12:26

Безплатни продукти за новородени от бедни и рискови семейства

Новородени деца от бедни и рискови семейства ще получават безплатни продукти по европейска програма, като процедурата в България ще се предлага към общините чрез Агенцията за социално подпомагане. Семействата на новородените деца от бедни и рискови семейства ще могат да получат безвъзмездно 7 вида стоки, предимно детски дрешки – ританки, боди, пижами,..

публикувано на 04.10.24 в 12:05
Национална музикална академия

Проф. Сава Димитров: Има глад за кадри, свързани с музикалното образование и обучение

Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” е единственото висше училище за професионални музиканти в България. От самото си създаване Академията популяризира музиката чрез публичните изяви на своите възпитаници и преподаватели. "Аз твърдя, а колегите ми са убедени в това, че Музикалната академия дава най-доброто образование, дори..

публикувано на 04.10.24 в 10:34