Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи протестират срещу практиката на норвежката служба „Барневерн“ да отнема деца

В ЕС децата са на техните родители, в Норвегия - са собственост на държавата

Снимка: pixabay
Българската общност в Норвегия внесе протестна декларация, която се отнася до незаконното отнемане на български деца от техните биологични родители и прехвърлянето им в приемни семейства, общински и държавни институции от норвежката служба „Барневерн“. Протестиращите българи  казаха, че се обръщат към Президента, всички български институции и към обществото, с молба за съдействие по казуса с отнетите български деца. За действията на норвежката социална служба в България стана известно след случая на Цветелина Оланд,чийто две деца бяха отнети от държавата, след развода с норвежкия й съпруг. Българската общност в Норвегия наброява около 10 хил. души, които временно или постоянно пребивават в страната. По информация от българското Министерство на външните работи, норвежката социална служба "Барневерн" е отнела децата на 11 български семейства.

"Има данни за деца, отнети от родителите си чрез полицейско насилие. Социалната служба влиза в домовете на семействата без предупреждение. Служителите ровят в хладилника, събличат децата голи, за да проверят за синини. Не искат да помогнат на децата, а търсят доказателства за лошо отношение, които после да използват в съда. Дори бутилка бира на масата за тях означава, че някой от родителите злоупотребява с алкохол. След като бъдат отнети, децата се настаняват в приемни семейства на педофили и транссексуални, където биват малтретирани сексуално"- коментира Валентин Желев, председател на българската общност в Норвегия.

По различни причини "Барневерн" отнема децата на чуждестранните общности, но норвежките граждани също страдат от системата. Годишно в приемни семейства или държавни институции биват премествани около 2000 деца, отнети от родителите си.

"Това не е проблем на България, а е проблем за цяла Европа. В Норвегия действа принципът - детето е собственик на държавата. В ЕС децата са на техните родители. Норвегия нарушава Европейската конвенция за правата на човека. За едно задържано българско дете, ние ще задържим законово, на наша територия, по едно норвежко. Разполагаме с доказателства, че Норвегия оказва натиск върху България и българските граждани. Искам да напомня, че "Барневерн" е една от най-щедро финансираните институции в тази скандинавска страна" - коментира Николай Николов, председател на „Асоциация на бащите в България“.

Андреана Баева е майка на 3 годишно дете. Тя успява да избяга от Норвегия преди детето й да бъде отнето от социалните служби. Споделя, че все още живее в страх.

"Да имаш дете в Норвегия наистина е страшно и опасно. Когато дъщеря ми проговори, започнах да се страхувам. Опасявах се, че ще я манипулират да каже нещо, което да ги подтикне да ми я вземат. Затова напуснах страната. Докато не преминах границата в България имах чувството, че "Барневерн" ме следи" - каза майката.

Българската общност в Норвегия призова българските политици, медии и обществени личности да ги подкрепят и да помогнат за връщането на българските деца при техните родители.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44