Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Найденов и Богдана Карадочева сред почетните граждани на София

| обновено на 18.09.18 в 09:35
Снимка: БГНЕС
Почетни граждани на столицата по повод днешния празник на София станаха 13 именити българи. Отличията бяха връчени на тържествено заседание на Столичния общински съвет на:

Проф. Божидар Манов - кинокритик. Декан на факултет „Екранни изкуства“ в НАТФИЗ, преподавател в НБУ, автор на десетки книги, сценарии и научни трудове.

Филип Трифонов - актьор. Една от звездите на българското кино. Участвал е в десетки филми като „Момчето си отива“, „Не си отивай“, „Адио Рио“, „Изпит“, „Преброяване на дивите зайци“, „Оркестър без име“ и много други. С много постижения и на театралната сцена, част от екипа на Сатиричния театър.

Богдана Карадочева - поп изпълнител на едни от най-популярните български хитове. Има дуети с български и чуждестранни звезди. За нея пишат песни най-изтъкнатите текстописци и композитори.

Васил Найденов - поп изпълнител, един от най-обичаните и популярни български музиканти, който продължава да радва публиката си и днес.

Гергина Тончева - дългогодишен директор на НГДЕК от самото й основаване през 1977. Пример и символ на доброто образование в България

СнимкаАкад. Пламен Карталов - режисьор, оперен мениджър и педагог. Като директор на Софийската опера и балет въвежда една от най-ефективните и продуктивна организация на управление с голям успех в международното сътрудничеството. С голям принос за световната слава на българското оперно изкуство.

Димитър Симеонов - музикант, композитор и преподавател, основател на естрадния оркестър на БНР и БНТ, за който работи десетилетия наред като инструменталист, композитор и аранжор. Основател и ръководител на оркестър „София“, който 2019 година ще навърши 55 години. Първият преподавател по саксофон в ДМА.

Валентин Бобевски - известен български диригент и композитор. Художествен ръководител на Ансамбъла на строителни войски, младежкия хор „София“, хор „Гусла“. Носител на много национални и международни награди.

Акад. Александър Балкански - най-популярният български цирков артист по света и създател на най-големия цирк в страната. Балкански развива, популяризира и съхранява традициите на цирковото изкуство.

Проф. д-р Николай Овчаров - известен български археолог, член на редица световни научни институции. Преподавател и откривател, носител на десетки звания и отличия

Владимир Пенев - актьор с изключителен принос в съвременното българско театрално и кино изкуство. Министър на културата, носител на редица отличия. Любимец на българите.

Рада Москова - писател, драматург и сценарист. Един от най-обичаните автори на детска литература. Приносът й в българския духовен и културен живот е неоспорим.

Мими Николова - голямата звезда на българската естрада, изпълнител на „Замълчи, замълчи“, „Когато луната изплува“, „Двата бряга“ с Борис Годжунов, „Бягство в Ропотамо“, изпълнител на хитова филмова музика.


Почетен знак на Столична община получават:

Национална спортна академия „Васил Левски“ за 75 годишния й юбилей - единственото специализирано спортно висше училище в България дало на страната ни всички основания за национална гордост. - Проф. Пенчо Гешев.

Проф. д-р Цекомир Воденичаров - декан, основател и идеолог на първия Факултет по обществено здраве в МУ. Автор на над 300 публикации и десетки монографии в областта на общественото здраве и здравния мениджъмънт

Фолклорен ансамбъл „ЖАР“ при читалище „Петър Берон“ за 80 годишнината му. Носител на множество награди и дипломи от участия в редица наши и международни фестивали и конкурси. През всички тези години съхранява и разпространява красотата на българското фолклорно изкуство и традиции.

Държавен музикален театър - София по повод 100 години професионален оперетен театър и 70 години от създаването на театъра, на чиято сцена са създадени най-великите образци на класическата оперета и мюзикъл.

Камерен вокален ансамбъл „Св. Йоан Кукузел - Ангелогласният“ по повед 50 годишния му юбилей. Първият състав, представил на концертния подиум у нас и в чужбина старинните православни български песнопения. Имат зад гърба си стотици концерти и активна звукозаписна дейност. Емблема на българското църковно хорово изкуство.

Хорът на софийските момчета при читалище „Цар Борис Трети“, който е създаден още през 1968 година от Лиляна Тодорова. От 1989 до сега диригент на хора е проф. д-р Адриана Благоева. Под нейно ръководство хорът е записал и издал 11 самостоятелни диска и участвал в десетки сборни. Хорът е със сериозен и разнообразен репертоар, високи професионални достижения, заради които е канен за участия и отличаван на конкурси.


Със Значката на София са отличени:
Негово превъзходителство г-н Ставрос Августидис извънреден и пълномощен посланик на Република Кипър в Република Бългрия. Н. Пр. е инициатор на редица културни проекти, свързани с нашата столица. Като познавач на софийските забележителности той ги пресъздава в картини, а изложбите му са посветени на благотворителни каузи. Теди от протокола.

Г-н Рашко Иванов - председател на Националната общност на българите в Хърватия за развитието и популяризирането на българо-хърватските културни и духовни връзки и за неговата 75 годишнина. Не отговаря.

Проф. Захари Георгиев - изтъкнат български композитор и дългогодишен продуцент и редактор в БНТ и БНР. Автор е на музика за телевизионни предавания. Композитор на редица български хитови песни. Тази година българската общественост чества 70 годишнината му и 50 години творческа дейност

Петър Спиридонов Недевски - български математик, един от основателите и ръководител на Националната природо-математическа гимназия, която тази година навърши 50 години.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малки и големи ученици разсъждават за бъдещето на храната и за храната на бъдещето

Храната – бъдещето, отглеждането, производството, иновациите и устойчивостта ѝ, дистрибуцията, както и хранителната култура , е във фокуса на традиционната Световната седмица на предприемачеството (от 18 до 24 ноември), която и тази година се провежда у нас със събития, организирани от Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria)...

публикувано на 19.11.24 в 17:05

Младите хора продължават да са загрижени за здравословната среда и храна в училище

Десетото издание на младежкия форум Voice It ще се проведе на 20 ноември (деня, на който е приета Конвенцията за правата на детето на ООН) под наслов "Здрави в училище" , съобщиха организаторите от Националната мрежа за децата (НМД). По традиция фокусът и подтемите на форума са избрани от момчетата и момичетата в младежката мрежа..

публикувано на 19.11.24 в 16:49

Оризът на пиедестал в конференция от Седмицата на италианската кухня

Деветото издание на Седмицата на италианската кухня се отбелязва с различни инициативи от 16 до 22.ноември. Тази година събитията са под наслов "Средиземноморската диета и традиционната кухня – здраве и приемственост“ Целта е да се представи италианската кухня и традиционните ѝ корени и призната роля в средиземноморската диета, за..

публикувано на 19.11.24 в 16:26

Константин Занков: Успехът трябва да ни мотивира да развиваме туризма още повече

Настоящата година е най-успешната в историята на българския туризъм , но резултатите не бива да ни успокояват, а да ни мотивират да се развиваме и да постигаме още повече. Подемът в сектора е осезаем и това се дължи на много фактори. След ковид пандемията на хората им се пътува. Ръстът е забележим и при входящия, и при изходящия..

публикувано на 19.11.24 в 15:40

5 деца са загинали от началото на годината при инциденти с тротинетки или мотопеди

Все повече деца загиват на пътя, докато карат тротинетки, велосипеди, мотопеди и други.  Това каза заместник-началникът на отдел "Пътна полиция" към Главна дирекция "Национална полиция" Мария Ботева.  Според статистиката от началото на годината до 15 ноември загиналите деца при такива инцидента са пет, докато за същия период на 2023 г. техният брой е..

публикувано на 19.11.24 в 15:32

13-о издание на годишните награди "Валя Крушкина - журналистика за хората"

53 номинации и 127 журналистически материала са получени в тринадесетото поредно издание на конкурса “Валя Крушкина – журналистика за хората“, чиято мисия е да награждава талантливи хора в журналистиката. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония през декември. Основният организатор на конкурса, представител на фондация “Граждански..

публикувано на 19.11.24 в 15:16
Модният дизайнер Албена Иванова-Деянова

Българска дизайнерка представи впечатляващо страната ни на Bursa Fashion Week

В предавенето "Радиокафе“ поставяме акцент върху успехите на българската мода. Отмина модната седмица Bursa Fashion Week, където дизайнерката Албена Иванова-Деянова бе поканена да представи своя концепция на международната сцена, като взе участие в престижното модно събитие. Поканата идва от основателката на събитието Яшарие Доган, със съдействието на..

публикувано на 19.11.24 в 13:50