Проф. Божидар Манов - кинокритик. Декан на факултет „Екранни изкуства“ в НАТФИЗ, преподавател в НБУ, автор на десетки книги, сценарии и научни трудове.
Филип Трифонов - актьор. Една от звездите на българското кино. Участвал е в десетки филми като „Момчето си отива“, „Не си отивай“, „Адио Рио“, „Изпит“, „Преброяване на дивите зайци“, „Оркестър без име“ и много други. С много постижения и на театралната сцена, част от екипа на Сатиричния театър.
Богдана Карадочева - поп изпълнител на едни от най-популярните български хитове. Има дуети с български и чуждестранни звезди. За нея пишат песни най-изтъкнатите текстописци и композитори.
Васил Найденов - поп изпълнител, един от най-обичаните и популярни български музиканти, който продължава да радва публиката си и днес.
Гергина Тончева - дългогодишен директор на НГДЕК от самото й основаване през 1977. Пример и символ на доброто образование в България
Акад. Пламен Карталов - режисьор, оперен мениджър и педагог. Като директор на Софийската опера и балет въвежда една от най-ефективните и продуктивна организация на управление с голям успех в международното сътрудничеството. С голям принос за световната слава на българското оперно изкуство.
Димитър Симеонов - музикант, композитор и преподавател, основател на естрадния оркестър на БНР и БНТ, за който работи десетилетия наред като инструменталист, композитор и аранжор. Основател и ръководител на оркестър „София“, който 2019 година ще навърши 55 години. Първият преподавател по саксофон в ДМА.
Валентин Бобевски - известен български диригент и композитор. Художествен ръководител на Ансамбъла на строителни войски, младежкия хор „София“, хор „Гусла“. Носител на много национални и международни награди.
Акад. Александър Балкански - най-популярният български цирков артист по света и създател на най-големия цирк в страната. Балкански развива, популяризира и съхранява традициите на цирковото изкуство.
Проф. д-р Николай Овчаров - известен български археолог, член на редица световни научни институции. Преподавател и откривател, носител на десетки звания и отличия
Владимир Пенев - актьор с изключителен принос в съвременното българско театрално и кино изкуство. Министър на културата, носител на редица отличия. Любимец на българите.
Рада Москова - писател, драматург и сценарист. Един от най-обичаните автори на детска литература. Приносът й в българския духовен и културен живот е неоспорим.
Мими Николова - голямата звезда на българската естрада, изпълнител на „Замълчи, замълчи“, „Когато луната изплува“, „Двата бряга“ с Борис Годжунов, „Бягство в Ропотамо“, изпълнител на хитова филмова музика.
Почетен знак на Столична община получават:
Национална спортна академия „Васил Левски“ за 75 годишния й юбилей - единственото специализирано спортно висше училище в България дало на страната ни всички основания за национална гордост. - Проф. Пенчо Гешев.
Проф. д-р Цекомир Воденичаров - декан, основател и идеолог на първия Факултет по обществено здраве в МУ. Автор на над 300 публикации и десетки монографии в областта на общественото здраве и здравния мениджъмънт
Фолклорен ансамбъл „ЖАР“ при читалище „Петър Берон“ за 80 годишнината му. Носител на множество награди и дипломи от участия в редица наши и международни фестивали и конкурси. През всички тези години съхранява и разпространява красотата на българското фолклорно изкуство и традиции.
Държавен музикален театър - София по повод 100 години професионален оперетен театър и 70 години от създаването на театъра, на чиято сцена са създадени най-великите образци на класическата оперета и мюзикъл.
Камерен вокален ансамбъл „Св. Йоан Кукузел - Ангелогласният“ по повед 50 годишния му юбилей. Първият състав, представил на концертния подиум у нас и в чужбина старинните православни български песнопения. Имат зад гърба си стотици концерти и активна звукозаписна дейност. Емблема на българското църковно хорово изкуство.
Хорът на софийските момчета при читалище „Цар Борис Трети“, който е създаден още през 1968 година от Лиляна Тодорова. От 1989 до сега диригент на хора е проф. д-р Адриана Благоева. Под нейно ръководство хорът е записал и издал 11 самостоятелни диска и участвал в десетки сборни. Хорът е със сериозен и разнообразен репертоар, високи професионални достижения, заради които е канен за участия и отличаван на конкурси.
Със Значката на София са отличени:
Негово превъзходителство г-н Ставрос Августидис извънреден и пълномощен посланик на Република Кипър в Република Бългрия. Н. Пр. е инициатор на редица културни проекти, свързани с нашата столица. Като познавач на софийските забележителности той ги пресъздава в картини, а изложбите му са посветени на благотворителни каузи. Теди от протокола.
Г-н Рашко Иванов - председател на Националната общност на българите в Хърватия за развитието и популяризирането на българо-хърватските културни и духовни връзки и за неговата 75 годишнина. Не отговаря.
Проф. Захари Георгиев - изтъкнат български композитор и дългогодишен продуцент и редактор в БНТ и БНР. Автор е на музика за телевизионни предавания. Композитор на редица български хитови песни. Тази година българската общественост чества 70 годишнината му и 50 години творческа дейност
Петър Спиридонов Недевски - български математик, един от основателите и ръководител на Националната природо-математическа гимназия, която тази година навърши 50 години.
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..
Национален Синдикат на пожарникарите и спасителите “Огнеборец” отбеляза 25-годишен юбилей. “На 18 януари нашата организация навърши 25 години от основаването си. Да си пожарникар и спасител не е професия, това е призвания и ако нямаш заложеното с себе си, инстинкта да помагаш на хората, изпаднали в беда при пожар, природно бедствие или ПТП, просто..
Временни паркинги ще бъдат обособени в част от училищните дворове в Перник в дните на Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва", който ще се проведе от 24 до 26 януари. За да се осигурят достатъчно места, движението по част от улиците в града ще бъде еднопосочно, като на една от лентите също ще може да се паркира. Заради рекордния брой..
Националната служба за охрана (НСО) търси да назначи 30 нови служители на сержантски длъжности – 20 за охранители и 10 за шофьори. Изискването за кандидатите за длъжностите „младши сътрудник”- охранител и „младши сътрудник“- шофьор, е да са със завършено поне средно образование, като кандидатурите се подават от 21 януари до 26 февруари, включително...
Памела Костадинова е последна година студент в Нов български университет, специалност “Актьорско майсторство“. Макар все още да не е завършила образованието си, тя вече има участие в няколко филма, които сме гледали на малкия екран. При гостуването си в предаването "Добър вечер, София“ тя разказа какво я мотивира в избора ѝ театралното..