Новата Наредба за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи бе публикувана за обществено обсъждане на 22 септември. Една от главните причини за изменението на сега действащата наредба е огромният брой жалби от граждани, недоволни от формирането на сметките и най-вече на таксата „общо потребление“ в сградите с етажна собственост.
Националният омбудсман Мая Манолова посочи, че от постъпилите към нея 488 жалби за некоректно изчисляване на сметките на вода през 2017 г., 195 се отнасят до разхода „общо потребление“, а само през първите 8 месеца на 2018 г. те вече са 142. Според нея, таксата, която гражданите заплащат, се формира по независещи от тях обстоятелства. Наредбата позволява най-добросъвестните платци да са натоварени най-много, каза Манолова.
Вангел Цилев от Българския потребителски център пък отбеляза, че Наредбата не е актуализирана със Закона за защита на потребителите и Гражданско-процесуалния кодекс.
Зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова, която присъства на организирана от омбдсмана дискусия, посочи от своя страна, че не може потребителят да плаща само своето потребление, тъй като има сградно отклонение.
Омбудсманът Мая Манолава отбеляза още, че според нея в Наредбата има текстове, които биха създали предпоставка за лобизъм като изискването потребителите да поставят водомери за дистанционен отчет.
Малина Крумова се съгласи, че Наредбата не претендира за перфектност и текстовете в нея могат да бъдат коригирани. Предложения и становища към проекта за Наредбата ще се приемат до 22 октомври, включително.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..