Новата Наредба за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи бе публикувана за обществено обсъждане на 22 септември. Една от главните причини за изменението на сега действащата наредба е огромният брой жалби от граждани, недоволни от формирането на сметките и най-вече на таксата „общо потребление“ в сградите с етажна собственост.
Националният омбудсман Мая Манолова посочи, че от постъпилите към нея 488 жалби за некоректно изчисляване на сметките на вода през 2017 г., 195 се отнасят до разхода „общо потребление“, а само през първите 8 месеца на 2018 г. те вече са 142. Според нея, таксата, която гражданите заплащат, се формира по независещи от тях обстоятелства. Наредбата позволява най-добросъвестните платци да са натоварени най-много, каза Манолова.
Вангел Цилев от Българския потребителски център пък отбеляза, че Наредбата не е актуализирана със Закона за защита на потребителите и Гражданско-процесуалния кодекс.
Зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова, която присъства на организирана от омбдсмана дискусия, посочи от своя страна, че не може потребителят да плаща само своето потребление, тъй като има сградно отклонение.
Омбудсманът Мая Манолава отбеляза още, че според нея в Наредбата има текстове, които биха създали предпоставка за лобизъм като изискването потребителите да поставят водомери за дистанционен отчет.
Малина Крумова се съгласи, че Наредбата не претендира за перфектност и текстовете в нея могат да бъдат коригирани. Предложения и становища към проекта за Наредбата ще се приемат до 22 октомври, включително.
Храната – бъдещето, отглеждането, производството, иновациите и устойчивостта ѝ, дистрибуцията, както и хранителната култура , е във фокуса на традиционната Световната седмица на предприемачеството (от 18 до 24 ноември), която и тази година се провежда у нас със събития, организирани от Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria)...
Десетото издание на младежкия форум Voice It ще се проведе на 20 ноември (деня, на който е приета Конвенцията за правата на детето на ООН) под наслов "Здрави в училище" , съобщиха организаторите от Националната мрежа за децата (НМД). По традиция фокусът и подтемите на форума са избрани от момчетата и момичетата в младежката мрежа..
Деветото издание на Седмицата на италианската кухня се отбелязва с различни инициативи от 16 до 22.ноември. Тази година събитията са под наслов "Средиземноморската диета и традиционната кухня – здраве и приемственост“ Целта е да се представи италианската кухня и традиционните ѝ корени и призната роля в средиземноморската диета, за..
Настоящата година е най-успешната в историята на българския туризъм , но резултатите не бива да ни успокояват, а да ни мотивират да се развиваме и да постигаме още повече. Подемът в сектора е осезаем и това се дължи на много фактори. След ковид пандемията на хората им се пътува. Ръстът е забележим и при входящия, и при изходящия..
Все повече деца загиват на пътя, докато карат тротинетки, велосипеди, мотопеди и други. Това каза заместник-началникът на отдел "Пътна полиция" към Главна дирекция "Национална полиция" Мария Ботева. Според статистиката от началото на годината до 15 ноември загиналите деца при такива инцидента са пет, докато за същия период на 2023 г. техният брой е..
53 номинации и 127 журналистически материала са получени в тринадесетото поредно издание на конкурса “Валя Крушкина – журналистика за хората“, чиято мисия е да награждава талантливи хора в журналистиката. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония през декември. Основният организатор на конкурса, представител на фондация “Граждански..
В предавенето "Радиокафе“ поставяме акцент върху успехите на българската мода. Отмина модната седмица Bursa Fashion Week, където дизайнерката Албена Иванова-Деянова бе поканена да представи своя концепция на международната сцена, като взе участие в престижното модно събитие. Поканата идва от основателката на събитието Яшарие Доган, със съдействието на..