Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гените слагат фамилен отпечатък и върху нивото на холестерола

Снимка: Георги Нейков
Тази седмица отбелязваме Световния ден на фамилната хиперхолестеролемия – състояние, характеризиращо се с повишено ниво на холестерола. Оказва се, че това е сред най-често срещаните генетични заболявания. От засегнатите над 80 на сто остават недиагностицирани, а състоянието е рисково и ако рано не се вземат предпазни мерки, може да се получат здравословни проблеми още в активна възраст, а понякога и да се стигне до фатален край.
Именно затова и кардиолози и пациентски организации и изследователи са подели информационна кампания под наслов „Какъв е твоят фамилен отпечатък?“.
В нея участват с подкрепата си и известни личности, сред които актьорът Христо Шопов и неговия син Наум Шопов (който през декември се дипломира и официално може да бъде наричан д-р Шопов), Катето Евро и синът ѝ Александър Кадиев.

През последните години в България традиционно 64 до 66% от смъртните случаи са свързани или се дължат на сърдечно-съдови заболявания – отбелязва

председателят на Дружеството на кардиолозите в България проф. Арман Постаджиян. И допълва, че има установени безспорни рискови фактори, които определят състояния като миокардния инфаркт или мозъчния инсулт: холестерола, високото артериално налягане, обездвижването, захарния диабет, тютюнопушенето. Има обаче хора, които наследяват висок холестерол и освен него нямат други рискови фактори, но преживяват сърдечен инцидент в активна възраст – между 35 и 45 години.

За целите на кампанията е създаден онлайн въпросник и за по-малко от 2 минути всеки може да провери своя риск от наследственото заболяване. )Тестът може да бъде намерен във Facebook страницата на кампанията „Какъв е твоят фамилен отпечатък?“ или тук.

Проф. Арман Постаджиян поясни, че в 7 университетски центъра в България вече събират данни и съставят статистика за разпространението на фамилната хиперхолестеролемия. Досегашната практика сочи, че за хора с ФХ рискът от инфаркт преди 55-60-годишна възраст е 20 пъти по-висок, а рискът от сърдечно-съдовата смъртност – 100 пъти по-висок.

В репортажа чуйте повече по темата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Ппротестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25

Отново "Лятно кино под звездите" ще радва столичани в парк "Възраждане"

Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..

публикувано на 23.07.25 в 12:04

Националната младежка академия търси кандидати за лидери

Национален младежки форум (НМФ) стартира дванадесетото издание на   Национална младежка академия (НМА) – обучителна програма, която повече от десетилетие изгражда капацитета на младите хора и организациите, в които те участват. След 11 успешни издания, тази година Академията поставя нов фокус върху организациите и тяхното устойчиво развитие,..

публикувано на 23.07.25 в 10:20