Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гените слагат фамилен отпечатък и върху нивото на холестерола

Снимка: Георги Нейков
Тази седмица отбелязваме Световния ден на фамилната хиперхолестеролемия – състояние, характеризиращо се с повишено ниво на холестерола. Оказва се, че това е сред най-често срещаните генетични заболявания. От засегнатите над 80 на сто остават недиагностицирани, а състоянието е рисково и ако рано не се вземат предпазни мерки, може да се получат здравословни проблеми още в активна възраст, а понякога и да се стигне до фатален край.
Именно затова и кардиолози и пациентски организации и изследователи са подели информационна кампания под наслов „Какъв е твоят фамилен отпечатък?“.
В нея участват с подкрепата си и известни личности, сред които актьорът Христо Шопов и неговия син Наум Шопов (който през декември се дипломира и официално може да бъде наричан д-р Шопов), Катето Евро и синът ѝ Александър Кадиев.

През последните години в България традиционно 64 до 66% от смъртните случаи са свързани или се дължат на сърдечно-съдови заболявания – отбелязва

председателят на Дружеството на кардиолозите в България проф. Арман Постаджиян. И допълва, че има установени безспорни рискови фактори, които определят състояния като миокардния инфаркт или мозъчния инсулт: холестерола, високото артериално налягане, обездвижването, захарния диабет, тютюнопушенето. Има обаче хора, които наследяват висок холестерол и освен него нямат други рискови фактори, но преживяват сърдечен инцидент в активна възраст – между 35 и 45 години.

За целите на кампанията е създаден онлайн въпросник и за по-малко от 2 минути всеки може да провери своя риск от наследственото заболяване. )Тестът може да бъде намерен във Facebook страницата на кампанията „Какъв е твоят фамилен отпечатък?“ или тук.

Проф. Арман Постаджиян поясни, че в 7 университетски центъра в България вече събират данни и съставят статистика за разпространението на фамилната хиперхолестеролемия. Досегашната практика сочи, че за хора с ФХ рискът от инфаркт преди 55-60-годишна възраст е 20 пъти по-висок, а рискът от сърдечно-съдовата смъртност – 100 пъти по-висок.

В репортажа чуйте повече по темата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отпускат близо 800 хил. лв. допълнително за издръжка на ученици в защитени специалности

Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.  Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..

публикувано на 04.12.24 в 18:35

"Форум", 04.12.24: Само нещо мащабно би възпалило гражданите за протести

Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..

публикувано на 04.12.24 в 18:10
Снимки: BG Бъди активен

След кампанията "Ден на спорта в училище" много от децата ще се движат повече

Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..

публикувано на 04.12.24 в 17:25

Червенофигурната керамика от некропола на Аполония Понтика "разказва" за представите на античните хора

В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..

публикувано на 04.12.24 в 16:59

Цената на кафето ще остане висока, но няма да се покачва

През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..

публикувано на 04.12.24 в 16:35
Проф. Георги Димитров

Проф. Георги Димитров: Регулациите в социалните мрежи засега са единствено тези, които платформите си наложат

Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..

публикувано на 04.12.24 в 15:30
Десислава Хинчовска от Ротари клуб София-сити разказа за една кауза на доброто

Предколедни истории, вдъхновени от коледния дух на "Sofia Christmas Fest"

Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..

публикувано на 04.12.24 в 15:25