В предаването "Вашият глас" се фокусирахме върху столичния квартал "Симеоново". Жители на квартала организираха протест заради строителството в Сухата река в квартала. Това беше вторият протест заради строителството, което по думите на хората е незаконно. Жителите на ул. "Горска ела" и членовете на гражданско сдружение “Инициатива за Симеоново“ твърдят, че на мястото се излива бетон върху левия сервитут на отводнително дере и се стеснява коритото на прилежащата река, която отводнява повърхностни и подпочвени води от планината Витоша и квартала.
"Проблемът е, че от средата на месец май в дерето на Сухата река се извършват строителни дейности. Потърсихме Столичната община и от там не знаеха за какво става въпрос. Имаше един-единствен отговор по сигнал на наш съсед, беше отговорено, че се извършва авариен ремонт, т.е. строи се подпорна стена за аварийно укрепване на единия бряг на реката.
Имахме среща с кмета на район "Витоша" - г-н Теодор Петков. На тази среща ни беше обяснено, че това наистина е авариен ремонт и ще бъде направено геодезично заснемане от страна на инвеститора", разказа ни Марина Чомпалова, която живее в квартала.
Жителите на "Симеоново" се притесняват обаче, че аварийният ремонт се извършва само на едната страна на дерето, като така се създават предпоставки за ерозия на другия бряг и че при по-силен дъжд реката може да прелее и незащитеният бряг да бъде наводнен.
Потърсихме кмета на район "Витоша", който обясни, че на мястото се извършва изграждане на подпорна стена, за да може да се реализира одобрената още преди около 16 години улична регулация с цел достъп до частни имоти. За опасенията на жителите на ул. "Горска ела", че при проливен дъжд реката ще прелее, Петков обясни, че това е абсолютно невъзможно, тъй като дерето е толкова дълбоко, че такава предпоставка няма.
Той обясни, че аварийното укрепване се е наложило, защото там, където трябва да трябва да бъде ул. „Поветица“, реално има пропадане в реката. "Коритото на реката е там, където е в момента границата на подпорната стена", заяви Петков.
Цялото предаване - чуйте в звуковия файл.
Ако и вие имате неразрешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.