Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат нов модел за управление на пътната безопасност

Представители на няколко министерства, както и европейски експерти обсъдиха вариантите за нов модел за управление на пътната безопасност и кои са добрите практики в хода на дискусиите на конференцията „Да работим заедно, за да направим пътищата си по-сигурни"

Всяка година около 1 млн. и 300 хил. души загиват при пътнотранспортни произшествия в света. България е сред държавите-членки на ЕС, които пък са с най-лош показател по брой ранени и загинали при катастрофи, посочи министърът на вътрешните работи Младен Маринов.

Матю Болдуин - генерален директор на ГД „Мобилност и транспорт“ в Европейската комисия съобщи, че в Европа смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия са намалели 20%. Според него стария континент се справя относително добре през последните десетилетия:

За мен е голяма чест да бъда в София, за да разговарям с представителите на българските власти от различните министерства, всички с отношение към пътната безопасност. С тях обсъждаме както ситуацията в България, така и това което се прави в Европа, защото през годините научихме коя мярка дава добри резултати и коя не. Темата с пътната безопасност е много деликатна, но това, което трябва да направим е да се уверим, че нашият подход към безопасността е научен и базиран на доказателства.

Хората правят грешки и ще продължат да ги правят, защото това е в човешката природа. Те от своя страна водят до инциденти на пътя. Нашата задача е да направим така, че тези катастрофи да не ни убиват, подчерта Болдуин:

Трябва да се уверим пътищата, да бъдат по-безопасни, чрез прости подобрения на пътна инфраструктура. Нужни са ни по-безопасни превозни средства не само за хората в тях, но и за уязвимите участници в движението, като пешеходци и велосипедисти. Да се въведат безопасни скоростни ограничения, също и по-добро защитно оборудване, като  каски за мотоциклетистите, колани в колата и разбира се подобрена болнична грижа след пътен инцидент.

Матю Болдуин коментира дали може да бъде постигната целта жертвите на катастрофа да намалеят наполовина до 2020 година:

Всички държави членки-приехме нова цел, която да намали смъртността и сериозните наранявания с 50% от 2020 г. до 2030 г. Тази задача е доста амбициозна, но мисля че ще успеем. Нека погледнем какво са постигнали отделните държави, например Гърция, която с големи усилия постигна значителни промени. Ако се учим един от друг, работим заедно, можем да подобрим статистиката. Не давам обещания, защото те не водят до резултати. Думите също не водят до резултати. Резултатите се постигат с действия, а това, което чух в България днес, беше решимостта за действие.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дигитални предприемачи и лектори от 20 страни идват на форум в София

Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..

публикувано на 14.02.25 в 16:14

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..

публикувано на 14.02.25 в 15:47
Петър Ганев

Петър Ганев: Отлагането на бюджета със седмица намалява ролята на срещата с еврогрупата

Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..

публикувано на 14.02.25 в 15:16
Светослав Иванов

Журналистиката като кораб в океана

Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..

публикувано на 14.02.25 в 14:38

Над 150 непознати писма на Любомир Пипков в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев

Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж". Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и..

публикувано на 14.02.25 в 14:17

Пламен и Елица Петкови с номинация за "Икар" 2025 за пиесата "Небивалици с букви"

В предаването  "Добър вечер, София" е поредната артистична среща и не само с един артист, а с цяло семейство от този бранш. Те са Елица и Пламен Петкови . Елица Петкова е режисьор на куклени спектакли. Тя за пореден път е номинирана, вече с четвърта номинация, за наградите “Икар“ 2025 година, в категория “Индивидуално постижение в кукления..

публикувано на 14.02.25 в 14:05